"Гроші-товар-гроші. Гра в монополію" - Степан Гавриш

"Гроші-товар-гроші. Гра в монополію" - Степан Гавриш

Періклу у 5 столітті до нашої ери знадобилося 15 років, щоб створити в Афінах «Золоту добу». Щоправда, його кожного року переобирали на посаду першого стратега. В Афінах не було 22 поправки, як і Конституції.

Різниця ще й в тому, що Перікл був абсолютно безкорисливим. Він не збільшував своє майно і не використовував владу для особистої вигоди. Як і не був одержимий концентрацією повноважень. Він зробив головним в управлінні Афінами народні збори та Раду пʼятисот, виступаючи гарантом демократичних цінностей.

Дещо пізніше, у першій половини II століття до нашої ери, почалася «Золота доба» Римської імперії. В цей час Рим перетворився в могутню середземноморську державу й найбільшим торговим центром у світі.

Саме тоді римська культура стала основою для розвитку європейської культури. Ера процвітання Риму і Середземномор'я. Потім прийшов Гай Калігула, який поряд з акведуками всюди будував величезні статуї імператора, а за ним – Нерон, який спалив Рим, стратив апостолів Петра і Павла. Саме вони запустили глибоку кризу Римської імперії, яка попри неймовірну могутність, була покорена варварами. Германцями.

Дональд Трамп не декларує жодних загальнолюдських цінностей і принципів спільного виживання в умовах нової глобальної реальності. Цифрового всепроникаючого світу, штучного інтелекту, роботизованих технологій, криптовалюти, нових синтетичних наркотиків, тектонічної нестабільності й непрогнозованих кліматичних змін, ускладнених боротьбою за ресурси.

Традиційні й швидкостаріючі автохтонні системи управління світом, економічного розвитку більшості індустріальних і постіндустріальних економік, фактор практично неконтрольованої ядерної зброї та зрощуванні її з новими високотехнологічними можливостями використання на землі й в космосі створюють всі умови для майже фатального конфлікту. Від політики управління світом, встановлення нового світового порядку на принципах воєнної сили до територіальних розширень в боротьбі за залишки природних ресурсів.

Трамп, як професійний біржовий гравець, брокер, який завжди працює на себе, інтуїтивно це розуміє. Не так складно, але в цьому напрямку. Всі глобальні стреси надмірно зарегульовані. Натомість порядку, вони все більше виробляють хаос. Їх прабатьки, найбагатші й розвинуті демократії, судомно чіпляються за спільні правила і цінності, які забезпечують їм переваги, конкурентну змагальність на вільних ринках.

Авторитарні, диктаторські режими адаптуються, пристосовуються до світу політичної й економічної свободи, повністю контролюючи порядок денний. Така концентрація одночасно довічної системи влади, воєнно-економічної сили й створення правлячих династій дозволяє їм використовувати прогрес вільного світу у своїх інтересах.

Джо Байден намагався організувати кругову оборону. Демократії проти авторитарних диктатур. Сили добра проти Вісі зла. І йому це майже вдалося. Дональд Трамп прогнозовано руйнує цю, ще крихку, нестійку глобальну матрицю майбутнього порядку.

Дональд Трамп руйнуючий. Світового порядку вже не існує. Тому, тепер його центром стануть США. Сила в обмін на лояльність і інвестиції в Америку.

«Моє звернення до кожного бізнесу у світі дуже просте: виробляйте свою продукцію в Америці, і ми надамо вам одні з найнижчих податків серед всіх країн на землі. Але якщо ви цього не зробите, вам доведеться заплатити мито».

Трамп з цим виступив онлайн як великий сюзерен в Давосі. І чомусь наїхав на найближчого євроатлантичного союзника, ЄС, звинувативши його в зарегульованості правилами, які блокують інвестиції.

Він керує Америкою і світом як бізнес-стратегією.

Гроші-товар-гроші. Гра в монополію.

Купити Гренландію. Придбати Канаду, Мексику з Панамою. Якщо у гравців проти нього немає грошей, збанкрутити їх, а майно продати на аукціоні. Продати навіть повітря, як акцію власної могутності, і продовжити заробляти на коливаннях страху, віри в диво і, звичайно, сили Дональда Трампа.