"Маск і Тесла знову відзначилися цього тижня" - Сергій Фурса

"Маск і Тесла знову відзначилися цього тижня" - Сергій Фурса

Ринок взяв паузу на цьому тижні, трошки знизившись за останні 5 торгівельних днів, взявши перепочинок у своєму, вже майже нескінченному, цьогорічному раллі. А от хто немає перепочинку, наче має якесь шило у певній частині тіла, то Ілон Маск. Який знов став героєм тижня, якому не вистачило хіба що в Макдональдс сходити. Хоча для цього у нього є спеціально навчені люди. І мова навіть не про статтю в Wall Street Journal, що переповідає про милі теревені, які найбагатша людина світу веде з Путіним з 2022 року, що може пояснити схильність Ілона постити російську пропаганду і відключати свої системи в Криму. Може він просто любить уроки альтернативної історії, які так охоче дає російський диктатор. А може його душу гріють привіти від товариша Сі, які Путін охоче передає, роблячи пропозиції не включати Starlink у Тайвані. Все таки такий великий завод Тесли працює у Китаї і така велика доля ринку рідкоземельних металів контролюється Пекіном, що гріх візіонеру не радіти навіть маленьким повідомленням від великого товариша Сі. Але мова скоріш про активність Маска як у царині виборів, що вже викликала, нарешті, офіційне глибоке занепокоєння у міністерства юстиції США, так і про успіхи Тесли.

Причому Тесла дійсно на цьому тижні була зіркою фондових бірж. За один день акції Тесли виросли на 22%, що є найкращим показником компанії за десятиліття, збільшивши капіталізацію на 150 млрд доларів. А з іншого боку, Маск продовжує розкручувати ставочний хайп на перемогу Трампа і поки у нього все виходить. При абсолютній рівності у соціології ринок ставок вперто ставить на Трампа з такої силою, ніби це Зеленський перед другим туром з Порошенко у 2019 році. Впливаючи і на фондовий ринок, в тому числі навіть український. Ще одним героєм тижня на ринку став Макдональдс. І не тому, що в понеділок в Філадельфії картоплю там жарив і продав Дональд Трамп, обігруючи старий добрий арабський міф про мудрого правителя, що ночами хожить на базар під виглядом простолюдина. Просто через день після цього взірцевого шоу, що мало додати багацько голосів Трампу, виявилось, що немаленька кількість клієнтів мережі отруїлись кишковою паличкою, а один від цього навіть сконав. Навряд чи це був той хлопець, кому картоплю насипав особисто Трамп, але вартості акції Макдональдса від цього було не легше. І Макдональдс став одним із важковаговиків, хто просів цього тижня, в очікуванні падіння попиту, принаймні тимчасового, і величезних судових позовів.

В цілому індекс S&P500 втратив біля 30 пунктів цього тижня, переважно в результаті ефекту від подій на борговому ринку, де значно просіли облігації через побоювання, що ФРС не буде прям так різко знижувати ставки. В результаті, ранок п’ятниці індекс S&P500 відкриє з відмітки 5809 пунктів. Нафта продовжує триматись біля позначки у 75 доларів за барель. Адже розв’язання близькосхідної драми відкладається. Ізраїль переніс будь-яку відповідь на трохи пізніше бо якісь добрі люди злили його плани пресі. І залишається сильним долар, що є частиною торгівлі на ідеї перемоги Трампа, адже його повернення до Білого Дома очікувано призведе до посилення торгівельних воєн. В результаті курс ключової пари євро-долар тримається біля 1,08. Конкуренцію для цієї пари найближчим часом очікувати не варто. Як і можна було очікувати, БРІКС остаточно поховали божевільні ідеї Путіна про спільну валюту і про священну війну з доларом, із якої нічого не вийшло. І Путіну тільки що і залишалось в Казані, як носитися як дурень з писаною торбою із своєю сувенірною купюрою, можливої валюти країн БРІКС. Тим більше, в Росію навіть юань зараз в дефіциті, в результаті чого банки зупинили кредитні програми у китайській валюті.

Торгівля на можливій перемозі Трампа залишається актуальною і для українського сегменту єврооблігацій. Тут зберігається попит на цінні папери, які можуть виграти від моментального завершення війни, про що активно розповідає Дональд, а йому так само активно, що малі діти, вірять інвестори. Переважно попит цього тижня зсунувся у корпоративний сегмент. І тут покупці шукають цінні папери Мєтінвеста і ДТЕКа. Власне, Мєтінвест природнім чином виграє, якщо росіяни не дійдуть за Покровськ, де знаходиться ключовий актив компанії. А ДТЕК виграє від того, що він такий дешевий, і по ньому перестануть стріляти ракетами у разі замороження конфлікту. Що завжди добре впливає на операційну діяльність будь-якого бізнесу і підтримує його платоспроможність. Причому розігрувати такі ідеї зі ставкою на перемогу Трампа в український сегмент прибігли навіть ті гравці ринку, яких ніколи не заносило в український сегмент. І вони просто знайшли найкращу можливість зробити ставку, знайшовши актив який може бути лідером по росту у цілому світі у разі перемоги Трампа на виборах.

На внутрішньому ринку ситуація залишається на диво спокійною. Гривню мало обходять перспективи Трампа і вона просто слухається Нацбанку. А Нацбанк каже їй не балуватись, борячись з інфляцією. І девальваційними очікуваннями, які останні місяці були на диво сильні. Допомагати НБУ тут мають приємні новини про відсотки з російських активів. Схоже, процес, що здавався замороженим, рушим з місця і не тільки в ЄС, де питання вже закрили, гарантувавши Україні фінансування всіх бюджетних потреб на весь наступний рік. Навіть із США звучать позитивні новини, де лунає, що американська доля буде профінансована, навіть не зважаючи на вибрики Орбана. Тому, власне, переживати за стабільність гривні найближчі 12 місяців не варто, а НБУ отримав впевненість у тому, що може сміливо витрачати свої резерви. Що він, власне, і робить. Діапазон коливань гривні останні тижні на міжбанку складає якись смішні 10-15 копійок і ранок п’ятниці гривня починає на відмітці у 41,28 гривень за долар. На вуличному ринку так само скучно як і на міжбанку і залишається лише здогадуватись, чим заробляють останні 12-18 місяців валютні спекулянти і на який актив вони перепрофілювались. Може торгують генераторами і екофлоу, проте і тут ситуація нестабільна. Світло поки що є, а температура за вікном, дякуючи глобальному потеплінню, залишається сприятливою для прогулок парками і відтягування опалювального сезону, що обмежує попит в енергосистемі. А якщо вірити народній мудрості, то і зима нас очікує тепла, адже лушпиння на цибулі, як кажуть, дуже тонке і цього року.