На газовому фронті у Європі відбувається кілька подій, які мусять ду-у-уже сильно псувати настрій Кремлю і їхньому газовому гаманцю – Газпрому.
Перший – Німеччина зупинила сертифікацію газогону «Північний потік-2». Офіційна причина – компанія-оператор газогону мусить мати німецьку реєстрацію. Дивує не сам факт – дивує те, що Газпром примудрився не знати про цю деталь і вчасно не підготувався. Враховуючи які юристи (в т ч західні) обслуговують Газпром, ситуація аж надто схожа на жирну свиню, свідомо підкладену Газпрому німцями, після безуспішних переговорів Меркель з Лукашенко через емігрантську навалу.
Друга – мігранти, якими Москва намагалася примусити Європу до запуску ПВ-2. Намагання мігрантів прорвати кордон Білорусі з Польщею великими масами людей, вочевидь, провалилися. Прямі атаки припинилися. Поляки чітко показали, їхня розвідка працює вправно, їхні силовики оперативно концентруються на ділянках прориву, і застосовують весь арсенал засобів, не тремтячою рукою. Щось мені підказує, що скоро поляків почнуть запрошувати на допомогу до Австрії та інших країн, які так само потерпають від мігрантів. Тепер за мігранську кризу Білорусі і Росії прийдеться заплатити – і недешево.
Третя. Поки Газпром шантажував Європу відсутністю газу, видобуток газу на своїх родовищах значно збільшила Норвегія. У листопаді Газпром скоротив подачу блакитного палива до Європи до 322 млн куб. на добу, в той час як Норвегія збільшила їх до 331 млн. куб. на добу.
Сенсація – вперше в історії Норвегія випередила Газпром по поставках газу до ЄС. За нинішній цін на газ у Європі (які Газпром створив штучно) Норвегія зірвала фінансовий джек-пот, і обов’язково інвестує здобуті гроші в розробку нових родовищ. Від чого в свою чергу від захвату ревітиме Естонія – крупний виробник морських платформ. А з Естонією – і всі країни Балтії.
До речі, для роздумів. Одною з причин газової кризи був той факт, що на 2021 р. Європа законтрактувала у Газпрому обсяг газу у 1,5 (півтора) рази менший ніж у 2020 р. Тепер очевидно, у 2022 р. найбільші довгострокові контракти на постачання газу отримає Норвегія, а не Газпром. А ще зараз у Європі починається масове інвестування в технології декарбонізації, тобто у максимальне виключення вугілля та газу з комуналки та промисловості Європи.
Дивовижна деталь. На тлі поточної газової війни, Португалія повністю відмовилася від вугілля (!), а в той самий час неготовим до зими виявилися два міста у Кемеровській області РФ – тобто на Кузбасі. В регіоні де видобувають вугілля у двох міст для зими нема вугілля – це феєрія якась. Аж цікаво – у них керівниками теж колишні шоумени працюють? Чи просто спорідненість душ?
Нарешті, подорожчання газу викликало збільшення споживання нафти і як похідне подорожчання її. Президент США звернувся до ОПЕК+ з проханням збільшити обсяги видобутку, але з ОПЕК+ їх послали. Відповідь Вашингтона – США, Китай, Індія, Японія, Великобританія та Південна Корея відкриють свої нафтові резерви і викинуть їх на ринок, тим самим збиваючи ціну. Те, що паралельно США наїде на саудитів всією потужністю своє дипломатії – геть не сумнівайтеся.
І нарешті. Вчора стало відомо, що США впроваджує санкції проти компаній-власників суден, які брали участь в добудові Північного потоку-2, судна здобудуть статус власності що підлягає блокуванню. Позаяк нефіг гратися з Держдепом США, попередні санкції уже всім все пояснили.
Що все це означає? Те що Москва цю газову війну програє вщент. Спроби шантажувати Європу потоком мігрантів обернулися проблемою для Лукашенка і Москви – їм тепер треба всю цю масу людей вивозити до дому. Газпром вкотре виставив себе неадекватом і гарантовано втратив частину ринку Європи. Європейські політики, що закликають «геть від Москви», здобули залізобетонний аргумент. Чи буде запущений після цього Північний потік-2 взагалі, і у якій формі – скоро побачимо.