Для того, щоб ввести всю світову економіку в рецесію, необхідний воістину колосальний шок. З часів Другої світової війни таких подій було дві – фінансова криза 2008-2009 років та пандемія COVID-19 у 2020 році, пише Axios.
️Тарифи Трампа, введені в «День визволення», якщо вони залишаться в силі і особливо якщо вони зіткнуться з заходами у відповідь з боку країн, проти яких спрямовані, можуть стати третім подібним економічним землетрусом за останні 17 років.
У 2024 році США імпортували товарів на 3,3 трлн. доларів – це понад 25 тисяч доларів на сім’ю. Якщо нові тарифи складуть в середньому 29%, за даними Evercore, то американським імпортерам доведеться платити близько 1 трлн. доларів на рік, або 7300 доларів на домогосподарство. Насправді цього ніколи не станеться — багато товарів просто перестануть імпортуватися, що призведе до дефіциту та значного зростання цін.
Але якщо імпорт зі США різко впаде, це позбавить світову економіку ключового фактора, особливо такі залежні від експорту країни, як Німеччина та Китай.
️54-відсотковий тариф на імпорт із Китаю є особливо каральним. Пекін експортує безліч високотехнологічних товарів, таких як iPhone, але він також є двигуном, який забезпечує доступними товарами мільйони сімей з низькими доходами. Тому один тільки китайський тариф може призвести до значного зростання бідності.
За останні 75 років глобалізація створила складну мережу взаємозалежних економік, що пояснює приказки на кшталт «коли США чхають, Латинська Америка підхоплює пневмонію».
Якщо тарифи США призведуть до рецесії наших основних торгових партнерів, це зруйнує американський експорт — 2,1 трлн. доларів на товари минулого року та ще 1,1 трлн. доларів на послуги. І це ще до того, як партнери почнуть вводити тарифи у відповідь.
«Це переломний момент для світової економіки… Багато країн, ймовірно, опиняться в рецесії», — вважає економіст Fitch Олу Сонола.
Інші згодні з цим. “Така політика, якщо вона буде продовжена, швидше за все, призведе до рецесії в США та світової економіки цього року”, – написали аналітики JPMorgan у своїй записці в середу.
Світові акції різко впали на заявах Трампа, але не так сильно, якби вони вірили, що ці тарифи будуть повністю реалізовані і залишаться надовго. «Один із уроків перших кількох місяців президентства Трампа полягає в тому, що потрібно дати новинам трохи відлежатися, перш ніж сприймати їх всерйоз», – сказав Axios головний інвестиційний директор Bitwise Asset Management Метью Хоуган.
️Підсумок: Майже неможливо переоцінити масштаби оголошених тарифів та ступінь їхньої руйнівності для світової економіки. Проте чи будуть вони дійсно реалізовані, це ще доведеться з’ясувати.