Великий державний діяч Франції генерал Шарль де Голль говорив: «Не можна зробити яєчню з крутих яєць». Ну, ніби говорив про сучасних наших політичних лідерів та олігархів – що це вони «яйця» надто круті, щоб їх так легко можна було розбити в яєчню, яка стала б єдиною і згуртованою національною елітою. І, мабуть, тому досі наша «еліта» визначає військові та економічні можливості країни лише за обсягом кредитів МВФ та інших західних позичальників, а не розміром ВВП України, який у тих самих розвинених країнах ЄС та США переважно кує саме малий та середній бізнес.
Відповідно неминучим тепер є те, що практично всі фінансово-економічні проблеми Кабмін, Рада та НБУ вирішують по-старому, а саме за рахунок девальвації гривні та збільшення податкового тиску. Інших способів вони не знають й інакше не вміють працювати. І тепер це викликає у людей відверте роздратування, ми не розуміємо, хто і куди нас далі веде? І чим все це обернеться?
Щоправда, вже зараз головні підсумки чергової податкової реформи нашої влади відчують місцеві підприємці, причому більшість із них змушені будуть виїхати з країни. Судіть самі. Майже 47% ФОПів планують закритися до кінця цього або на початку наступного 2025 року. Із них 62% чесно заявили, що ухвалили таке рішення через підвищення податків. Також статистика показує, що цього грудня на один відкритий ФОП два підприємці закриваються, а ще рік тому на 4 нових підприємців припадало 1 закриття.
Найгірше те, що понад 40% вчителів у найближчі 5 років хочуть піти з професії, адже мають низький рівень зарплати. Хто навчатиме майбутні покоління України?
І все ж, є ще у нас конкретні пропозиції, що можна зробити в Україні для того, щоб пом'якшити цей новий і потужніший фінансово-економічний удар. Мабуть, єдиним виходом із цієї великої економічної кризи могло б стати відновлення у наступному 2025 році гривневого інвестиційного ресурсу, зокрема, запуск у роботу інститутів спільного інвестування та водночас - встановити жорсткі бар'єри між гривневим фінансовим ринком та валютним. Але цю складну та відповідальну роботу чи потягнуть НБУ, Кабмін і тим паче Рада?
Чи з цими законодавцями та топ-чиновниками вже пізно щось робити? Справді, чому в нас досі жодна з причин останньої економічної кризи так і не усунена? Тому що ці причини системні. Повинна змінюватися вся система, а цим, як ми бачимо, влада не хоче займатися.