1. російський Центробанк визнав крах спроб стримати інфляцію: російська економіка на межі колапсу.
- Рекордне підвищення ключової ставки до найвищого рівня за два десятиліття не змогло зупинити стрімке зростання інфляції в росії. У грудні 2024 року інфляція прискорилася до 9,5%, а ціни на продукти харчування зросли на понад 11% – найбільший стрибок за останні дев’ять років.
- Рубль обвалюється, економіка задихається. Серед головних причин катастрофічної ситуації є санкції, провальний урожай та стрімке падіння курсу рубля.
- Критичний дисбаланс російської економіки посилюється й тим, що неконтрольоване накачування військової сфери грішми призвело до надлишкового споживчого попиту.
- Після початку війни на банківських рахунках росіян накопичилося понад 20 трильйонів рублів, але товарів більше не стало. Водночас виробничі потужності рф вичерпані, а кадровий дефіцит посилюється через мобілізацію та масовий відтік фахівців.
- Російська економіка досягла межі, і подальше зростання без стрімкої деградації вже неможливе. росія стрімко наближається до глибокої кризи, яку навіть жорстка фінансова політика не здатна зупинити.
2. Запаси валюти в російських банках обвалилися до 16-річного мінімуму.
- Фінансова система росії продовжує стрімко деградувати під тиском санкцій та міжнародної ізоляції.
- За листопад 2024 року на рахунках фізичних і юридичних осіб у російських банках залишалося лише $159 млрд – це мінімальний рівень з 2008 року, згідно зі статистикою Центрального банку рф.
- У грудні ситуація ще більше загострилася – клієнти забрали з рахунків $4,9 млрд, а за четвертий квартал загалом – $15,9 млрд. За весь період війни валютні резерви банківської системи скоротилися на 40% або $104 млрд – це рекордний відтік коштів за всю історію спостережень Центробанку рф.
- Основну частину валюти вивели громадяни та бізнес. Населення росії втратило довіру до банків та режиму: з рахунків фізичних осіб зникло $52 млрд після масової втечі людей з країни.
- Бізнес також не бажає залишати гроші в економіці, що летить у прірву: компанії конвертували або вивели $44 млрд, що становить третину їхніх запасів до початку війни.
- Показовою є ситуація з компанією «Сургутнафтогаз», яка довгі роки приховувала своїх справжніх бенефіціарів. До війни вона мала $61 млрд на рахунках – більше, ніж золотовалютні резерви Колумбії ($57 млрд) чи ПАР ($53 млрд).
- Однак у 2023 році компанія змушена була конвертувати в рублі близько $20 млрд, а наприкінці 2024 року, після потрапляння під блокуючі санкції США, ще $10 млрд. росія дедалі більше занурюється у фінансову кризу, а відтік валюти лише підкреслює, що ні громадяни, ні бізнес не вірять у майбутнє режиму.
- Західні санкції працюють, і росія стрімко втрачає економічні ресурси, що ще більше прискорює її фінансовий крах.
3. російська економіка продовжує занурюватися в кризу під ударом санкцій, і тепер влада намагається врятувати ще одну стратегічну галузь – лісову промисловість, яка опинилася у критичному стані після введення ембарго з боку Європи у 2022 році.
- Кремль готує програму екстреної підтримки, оскільки експортери втратили третину зовнішніх ринків та щороку недоотримують $6 млрд.
- російські чиновники, звиклі вирішувати проблеми заливанням грошей із бюджету, розглядають стандартний набір «рятувальних» заходів:
- Зниження податків для лісозаготівельних компаній, зокрема, скасування експортного мита на "вологі пиломатеріали".
- Закупівлю деревини державними структурами, зокрема, через Росрезерв, МНС та регіональні бюджети.
- Фактично Кремль хоче перекласти проблеми галузі на плечі звичайних росіян – бюджетні мільярди, які могли б піти на реальні соціальні потреби, знову підуть на підтримку олігархів.
росія втрачає ще одну сировинну галузь.
- Після провалу вугільної промисловості та кризи в металургії лісова індустрія – ще одна жертва санкційної політики Заходу.
- російські компанії більше не можуть продавати деревину та пиломатеріали в Європу, яка була їхнім основним ринком збуту.
- Поки російська влада імітує «порятунок» галузі, її занепад продовжує прискорюватися.
- Втрата ринків означає скорочення виробництва, звільнення робітників та посилення економічного колапсу в регіонах, що залежать від лісозаготівлі.
- Проблеми російської економіки лише наростатимуть, оскільки Кремль не пропонує нічого, окрім дотацій та штучних заходів.
- Лісова промисловість – лише черговий приклад того, як російська система не здатна працювати без сировинної залежності та західних ринків.
4. Сирія більше не хоче бачити російських військових на своїй території.
- Новий глава перехідного уряду Ахмед аш-Шараа та президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган обговорюють оборонний пакт, який відкриє Анкарі можливість розміщення військових баз у Сирії замість російських.
- За попередніми даними, мова йде про дві турецькі військові бази у стратегічно важливому регіоні Бадія на сході Сирії. Туреччина планує розгорнути там до 50 винищувачів F-16, а також отримає дозвіл на використання сирійського повітряного простору для військових операцій. У відповідь Анкара зобов'язується гарантувати безпеку Сирії перед зовнішніми загрозами.
- Це ще один нищівний удар по Москві, яка після повалення режиму Башара Асада втратила можливість контролювати військові бази в Хмеймімі та Тартусі.
- 28 січня російська делегація прибула до Дамаска в спробі домовитися про збереження своїх військових об’єктів, але переговори завершилися провалом.
- Сирія вимагає від росії видати Асада та виплатити репарації. Окрім втрати військових баз, Москва зіткнулася з ще більш принизливими вимогами.
- Нова влада Сирії офіційно зажадала від Кремля видати Башара Асада, який у грудні втік до росії разом із сім’єю. Також Дамаск вимагає від рф виплати репарацій за шкоду, завдану країні за роки співпраці з Асадом.
- Москва, яка звикла розглядати Сирію як свою вотчину, опинилася в ситуації геополітичного приниження.
- Після провалу війни в Україні та послаблення міжнародного впливу Кремль тепер втрачає ще одну важливу точку опори на Близькому Сході.
- Туреччина ж, на відміну від росії, нарощує свою присутність у регіоні та стає ключовим партнером нового сирійського уряду.
5. В ЄС заявили про закладення основ трибуналу для суду над путіним.
- Юристи Європейського Союзу офіційно заклали фундамент для створення спеціального трибуналу, який судитиме росію за злочин агресії.
- Це важливий крок до притягнення путіна та його вищого керівництва до відповідальності за розв'язання повномасштабної війни проти України.
- У заяві, оприлюдненій пізно ввечері у вівторок, Європейська комісія повідомила про прорив у переговорах, що дозволить судити тих російських політичних та військових лідерів, які "несуть найбільшу відповідальність" за агресію.
- Ідея трибуналу була запропонована Україною ще в перші дні вторгнення, проте протягом трьох років міжнародні юристи шукали відповідну юридичну основу для його створення. Створення трибуналу є інструментом тиску на путіна та його режим, щоб змусити їх припинити війну, а також дати сигнал іншим потенційним агресорам, що вони не уникнуть відповідальності.
- Переговори між ЄС, Україною, Радою Європи та 37 країнами затягнулися через дискусії щодо імунітету для Путіна та його оточення. Як компроміс, було вирішено, що їх не переслідуватимуть, поки вони залишаються на посаді.
- Генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе сподівається, що роботу над текстом створення трибуналу завершать у 2025 році.
- Крім того, Рада Європи запропонувала створити міжнародну комісію для оцінки збитків, завданих Україні, та організувати переговори щодо механізму компенсацій від росії.
6. Euroclear має намір перевести у березні близько 2 млрд євро доходів від заморожених російських активів у фонд для України.
- Перший платіж у розмірі близько 1,55 млрд євро було здійснено у липні 2024 року.
- Euroclear за підсумками 2024 року отримав 6,9 млрд. євро у вигляді процентних доходів від інвестування заблокованих російських активів. У 2023 році ці доходи становили близько 4,4 млрд. євро, у 2022 році - 821 млн. євро.
- Компанія виплатить податки з доходів, отриманих від російських активів у 2024 році, у розмірі 1,7 млрд. євро.
- Таким чином, чистий прибуток Euroclear, що стосується заморожених активів ЦБ рф, за 2024 рік склав 5,2 млрд євро.
- На кінець 2024 року баланс Euroclear склав 212 млрд євро, з яких 183 млрд євро відносяться до російських активів, які підпали під санкції.
7. Судновласники з Європи та США продали тіньовому флоту Путіна старих танкерів більш ніж на $6 млрд.
- Міжнародне розслідування під керівництвом Follow the Money виявило що західні судновласники отримали понад 6 мільярдів доларів, продавши старі нафтові танкери так званому "тіньовому флоту", який використовується для перевезення російської нафти в обхід санкцій.
- Основними продавцями стали компанії з Німеччини, Норвегії, Великої Британії та, найбільше, Греції. Ці старі, іржаві та потенційно небезпечні судна не мають прозорої структури власності та зазвичай обходяться без західного страхування.
- Вони не лише транспортують нафту, а й використовуються для шпигунства, картографування критичної інфраструктури та навіть саботажу підводних електричних кабелів.
- З початку війни росія заробила понад 800 мільярдів євро на експорті викопного палива. Тіньовий флот налічує понад 600 танкерів, які перевозять 70% усього експорту російської нафти.
- Попри санкції ЄС, які заборонили прямий продаж суден російським компаніям наприкінці 2023 року, флот продовжує функціонувати завдяки реєстрації кораблів у країнах, таких як Індія, Сейшельські острови, Гонконг та В'єтнам.
- Найбільше прибутків отримали грецькі судновласники – майже 4 мільярди доларів. Британські компанії продали 22 танкери на суму 590 мільйонів доларів, а німецькі судновласники заробили 190 мільйонів доларів.
- За словами аналітика Lloyd's List, ці продажі зумовлені зростанням попиту на старі танкери, які могли б бути відправлені на металобрухт, але замість цього принесли величезний прибуток. ЄС, США та Велика Британія протягом останнього року активізували зусилля щодо обмеження діяльності тіньового флоту. Було введено санкції проти понад 300 нафтових танкерів, з яких 235 – з боку уряду США.
- ЄС готує новий пакет санкцій, що має ще більше ускладнити перевезення російської нафти.
- Однак Греція, Кіпр і Мальта неодноразово блокували жорсткіші санкції, аргументуючи це ризиком для свого судноплавного сектора. Попри заходи Заходу, тіньовий флот продовжує діяти, а компанії знаходять нові способи обходу санкцій, зокрема через багаторазовий перепродаж танкерів.
- Проте санкційний тиск робить транспортування російської нафти дедалі складнішим та дорожчим.
8. Сербська нафтова компанія NIS, контрольована російською "Газпром нафтою" та "Газпромом", звернулася до Міністерства фінансів США з листом про тимчасове зняття санкцій на 90 днів.
- NIS прагне отримати ліцензії, що дозволять їй продовжити роботу, поки йде пошук варіантів зміни власності та управління.
- Це визнання того, що санкції вже створили серйозні проблеми для компанії, а її нинішні власники – російські енергетичні гіганти – стали тягарем.
- Уряд Сербії, який, схоже, досі вагається між Заходом і російськими інтересами, підтримав цей запит, заявивши, що санкції можуть вплинути на постачання нафти сербським громадянам.
- Водночас реальність така, що саме зв’язки з токсичним російським капіталом призвели до цієї ситуації. "Газпром нафта" та "Газпром" володіють 50% і 6,15% акцій NIS відповідно, тоді як уряд Сербії контролює 29,87%.
- Решта акцій перебуває в руках дрібних акціонерів, які тепер можуть постраждати від наслідків російської економічної ізоляції.
- Сербія отримує більшу частину нафти через хорватський трубопровід Janaf, яким також користується Угорщина. Однак санкції змушують країни шукати альтернативні рішення.
9. Норвезькі спецслужби попереджають про можливі російські диверсії в 2025 році.
- Служба розвідки Норвегії (PST) заявила, що росія наймає злочинців для диверсійних операцій, а також попередила: країна очікує на диверсії на своїх об’єктах у 2025 році, пише норвезький мовник NRK із посиланням на дані двох спецслужб країни.
- Норвезькі спецслужби вперше попереджають, що російські диверсійні операції проти об'єктів у Норвегії є ймовірними у 2025 році.
Більше на https://t.me/Omelyan_News