1. Фондовий ринок рф знецінився на 2 трлн рублів за два дні — на тлі мит Трампа і обвалу нафти.
- російський фондовий ринок зазнав найсильнішого удару за останні 2,5 роки після рішення Дональда Трампа ввести рекордні за останні сто років мита та різкого падіння цін на нафту через рішення ОПЕК+ збільшити видобуток.
- За четвер і п’ятницю капіталізація ринку впала на 2 трлн рублів. Індекс Мосбіржі за тиждень знизився на 8,05% — найгірший результат з вересня 2022 року (оголошення мобілізації).
- Brent впала на 12% до $64,06 — мінімум з квітня 2021 року.
- Ф'ючерси на мідь — мінус 11% за два дні.
Падіння акцій (за п’ятницю):
Сбербанк: -5,2%; Газпром: -4,9%; ВТБ: -6%; Роснефть: -3,9%; Лукойл: -4,6%; Новатек: -5,4%; Мечел: понад -7%; Аерофлот: 4,8%.
- Мита Трампа, за оцінками JPMorgan, збільшують ймовірність глобальної рецесії до 60%.
Для росії це означає:
- зменшення доходів від експорту сировини,
- зростання цін на імпорт,
- новий виток інфляції,
- можливе падіння рубля,
- погіршення бюджетної ситуації.
2. російський уряд змушений вперше з початку 2024 року почати розпродавати валютні резерви з Фонду національного добробуту (ФНД) — це чіткий сигнал глибоких проблем із наповненням бюджету.
- З 7 квітня по 12 травня Мінфін планує щодня продавати юані та золото на 1,6 млрд рублів, загалом — 35,9 млрд рублів.
- Причина — різке падіння нафтових доходів: ціна Urals впала нижче $60 за барель, тоді як у бюджеті закладали майже $70. Одночасно скоротилися обсяги видобутку — з 10 млн до 9 млн барелів на добу, а рубль, укріпившись, зменшив виручку в перерахунку на національну валюту.
- У підсумку в березні нафтогазові доходи впали на 17%, а в І кварталі — на 10%. Це вже системна бюджетна криза, яку москва намагається латати залишками валютних резервів.
- Проблема в тому, що ресурси ФНД стрімко скорочуються, і їх вистачить не надовго.
- Зазначається, що недобір до 2 трлн рублів по ренті означає зростання боргу, девальвацію або урізання витрат — у тому числі соціальних і військових. Це ще один індикатор, що російська економіка заходить у зону високого бюджетного ризику.
3. Будівництво житла в росії обвалилося на 24% — девелопери зупиняють проєкти через падіння попиту і кризу іпотеки.
- У березні 2025 року в росії розпочалося зведення лише 3,6 млн кв. м житла, а за перший квартал — 8,1 млн кв. м, що на 24% менше, ніж за аналогічний період минулого року.
- Причина — обвал іпотечного кредитування: на фоні високої ключової ставки і заборонних ринкових відсотків попит на житло впав, змушуючи забудовників згортати активність.
- Більшість компаній відкладають старт нових проєктів і навіть не вводять уже збудовані об’єкти в експлуатацію, побоюючись надлишку пропозиції та фінансових втрат.
- Крім того, майже половина будинків (48,4%) у першому кварталі були введені в експлуатацію з порушенням термінів, а середнє відтермінування склало 6,9 місяця — максимум з часів COVID-обмежень 2020 року.
- Ситуацію ускладнюють перебої з імпортними матеріалами й обладнанням, заміни підрядників через фінансові ризики, нестача робітників на об’єктах та загальне замороження інвестицій у будівництво.
- Ринок житла, який довгий час кремль використовував як інструмент штучної підтримки економіки, сьогодні входить у фазу затяжної депресії.
- Це ще один симптом фінансового виснаження країни на тлі війни, санкцій і структурної нестабільності.
4. Центробанк рф зафіксував рекордне зростання звернення громадян до мікрофінансових організацій.
- У 2024 році кількість росіян, які вперше скористалися послугами мікрофінансових організацій (МФО), досягла рекордного рівня. До МФО звернулися 6,4 млн нових клієнтів, а загальна кількість позичальників у цьому сегменті зросла до 14,8 млн осіб.
- Основним фактором зростання попиту на мікропозики стало посилення умов банківського кредитування, що змусило значну частину населення шукати альтернативні джерела короткострокового фінансування.
- Значну частину нових клієнтів (близько 2 млн осіб) залучили компанії, що працюють в онлайн-форматі. Позики в таких структурах надаються за ставками, які в середньому сягають 292% річних.
- Зростання попиту на високоризикові короткострокові позики відображає поглиблення фінансової вразливості населення, обмежений доступ до банківських кредитів та вичерпання особистих заощаджень.
- У контексті зростання боргового навантаження така динаміка може створювати додаткові ризики як для соціальної стабільності, так і для фінансової системи в цілому.
5. Обсяг торгівлі між росією та США в лютому зріс до максимуму з травня 2023 року.
- Згідно з даними митної служби США, у лютому 2025 року обсяг двосторонньої торгівлі між росією та Сполученими Штатами сягнув $389 млн, що стало найвищим показником з травня минулого року.
- Основним драйвером зростання став імпорт американською стороною російських товарів, який збільшився на 70% у порівнянні з січнем — до $339,6 млн.
- Зростання імпорту, ймовірно, пов’язане з побоюваннями запровадження нових торгових обмежень з боку США.
- Найбільший приріст був зафіксований у категоріях: запчастини до турбінних двигунів (+450%); титан (+170%); мінеральні добрива (+25%); платина (+8%).
- Американський експорт до росії також незначно зріс — з $34,9 млн у січні до $49,8 млн у лютому. Основна частка приросту припала на вакцини, експорт яких склав $23,6 млн — максимум з листопада 2023 року.
- Попри загальний спад торговельно-економічних відносин між росією та Заходом, окремі види критичного імпорту та експорту продовжують зберігати високий рівень активності, що, ймовірно, зумовлено відкладеним попитом і спробами учасників ринку зробити запаси до набуття чинності нових обмежень.
6. Індія заблокувала вхід танкера з російською нафтою: вантаж перевантажують у відкритому морі.
- Наприкінці березня влада Індії відмовила у вході до порту Вадінар танкеру Andaman Skies, що перевозив російську нафту, призначену для державної корпорації IndianOil.
- Причиною стали проблеми з документами судна, що перебуває під санкціями ЄС і Великобританії. Згідно з інформацією Bloomberg, нафту наразі перевантажують у відкритому морі на інший танкер — Ozanno, який має доставити вантаж у Вадінар наступного тижня. Обидва судна належать до так званого «тіньового флоту» — застарілих танкерів, що використовуються для перевезення російської нафти в обхід міжнародних санкцій.
- Хоча США та ООН не запроваджували санкцій проти цих суден, Індія в питаннях санкцій переважно орієнтується на позицію ООН.
- Подібна практика перевалки в морі набула поширення з 2022 року після введення європейського ембарго на імпорт російської нафти. Перший зафіксований випадок мав місце біля берегів Португалії в Атлантичному океані.
- У Atlantic Council неодноразово попереджали про ризики морських розливів нафти через перевантаження між старими суднами без належного контролю.
- Сумніви також викликає надійність страхування таких операцій, яке нині переважно забезпечують російські структури після виходу з ринку західних компаній.
- Інцидент демонструє зростаючі труднощі рф із транспортуванням нафти на тлі санкційного тиску та спроб обходу обмежень за допомогою непрозорих схем.
7. Німеччина планує репатріацію 1 200 тонн золота з США на тлі торгової ескалації.
- Берлін має намір повернути золоті резерви загальним обсягом 1 200 тонн, що оцінюються у 113 млрд євро, які зберігаються у США.
- Причиною такого рішення стала нова хвиля імпортних мит США проти Європейського Союзу, ініційована адміністрацією Дональда Трампа.
- Як зазначається, 37% золотого запасу Німеччини, який є другим за обсягом у світі, наразі зберігається на території США.
- Історично резерви розміщувалися у Федеральному резервному банку Нью-Йорка з метою забезпечення можливості екстреного обміну на долари або інші резервні валюти.
- «Федеральний уряд шокований непередбачуваністю політики Вашингтона і більше не розглядає США як надійного партнера», — цитує Politico представника німецького уряду.
- У контексті загострення трансатлантичних економічних відносин Берлін посилює курс на фінансовий суверенітет і підготовку до можливого сценарію глибшої фінансової турбулентності внаслідок глобальних торговельних конфліктів.