1. Російський авіапром у травні 2024 року в черговий раз переніс терміни поставок нових російських літаків.
- Російська влада оновила комплексну програму розвитку авіаційної галузі до 2030 року: перші поставки імпортозаміщених ближньомагістральних SJ-100 на 98-103 пасажирів почнуться не в 2023, а у 2026 році.
- Постачання середньомагістральних МС-21 теж планується не 2024-го, а 2025 року.
- Через затримку поставок російських літаків група "Аерофлот" не дорахується 1 млн пасажирів у 2024 році і ще близько 4 млн - у 2025-му.
2. Російський Райффайзенбанк, «дочка» австрійського Raiffeisen Bank International (RBI) повідомив у п'ятницю, що найближчими місяцями кредитна політика банку посилиться і відсоток схвалених кредитів суттєво знизиться, це пов'язано із приписом Європейського центрального банку (ЄЦБ).
- Райффайзенбанк знизить обсяги кредитування, щоб виконати припис ЄЦБ на адресу Групи RBI зі скорочення кредитного портфеля в росії на 65% до 2026 року.
- Європейський центральний банк у квітні вимагав від RBI прискорити скорочення активності в росії, яке австрійська група проводить з лютого 2022 року.
- RBI у травні повідомляв у звіті, що прагне домогтися деконсолідації російського підрозділу, зокрема шляхом його продажу.
3. Країни санкційної коаліції недооцінили інтегрованість рф у світову економіку та підготовку агресора до ведення війни, що разом із недостатньою комплексністю санкцій призвело до того, що російська економіка зараз зростає, - керівниця санкційного напрямку у KSE Institute Sanctions Group Юлія Павицька.
- На початку великої війни, коли на рф накладалися перші (масштабні) пакети санкцій, економіці агресора прогнозували тривале поступове падіння.
- Наразі торговельний баланс країни росте вслід за зростанням доходів від нафтового експорту. Зростає і ВВП.
- Країни санкційної коаліції недооцінили інтегрованість російської економіки в світову економіку, а також не врахували те, що рф готувалася до повномасштабної війни не тільки військово, але й економічно.
- Наприклад, роками переводили свої резерви Центробанку в юані, змінювали їхню географічну структуру.
- Також економіку рф врятувала реакція банківського блоку рф, тобто центробанку та Міністерства фінансів: "Фактично, голова ЦБ рф Набіулліна врятувала російську фінансову систему, адже максимально використала центральний банк і всі можливі інструменти, щоб взяти під контроль валютну ситуацію, стабілізувати банківську систему. Вони дуже сильно збили ефект від фінансових санкцій, бо дійсно було очікування, що буде фінансова криза, і вони не зможуть її витримати".
- Важливим фактором також стала комплексність санкцій з точки зору кількості країн, які їх запроваджували.
- Наразі санкційна коаліція – це близько 40 країн, відтак повністю перекрити окремі напрямки економіки для росії дуже складно.
4. Міністерство економіки Тайваню розширило санкції проти росії та білорусі, заборонивши експорт до цих країн нітроцелюлози – важливого компонента для виробництва снарядів. Про це йдеться в повідомленні відомства.
- Рішення офіційно набуде чинності 14 червня 2024 року.
- "Нітроцелюлоза відома як важливий компонент бездимного пороху та боєприпасів, і вже регулюється США та ЄС. Таким чином, контроль необхідний для запобігання нормативним прогалинам", – зауважили в Міністерстві.
- Міністерство економіки Тайваню також підвищило штраф за порушення санкцій до 1 млн тайванських доларів (майже $31 тис.) та закликало бізнес дотримуватись як національних, так і міжнародних норм експортного контролю, виконувати належну обачність та уникати порушень, щоб захистити свою ділову репутацію, а також власні права та інтереси.
5. Франція й Німеччина не хочуть позбавляти росіян розкішних автівок.
- Дипломати країн заявили, що підтримують заходи проти обходу санкцій, але увага має бути зосереджена на товарах, що мають відношення до війни. Франція й Німеччина виступають проти зусиль Європейського Союзу закрити лазівку, яка дозволяє товарам високого класу, зокрема люксовим автомобілям, потрапляти до росії через білорусь.
- Євросоюз запровадив санкції проти білорусі у 2020 році після фальсифікації президентських виборів.
- Однак обмеження проти Мінська мають лазівки, що дозволили перетворити країну на своєрідну базу для санкційних товарів, які згодом потрапляють до рф.
6. Глава МЗС Угорщини, Петер Сійярто, наголосив, що Будапешт не має наміру відмовлятися від закупівель російської нафти та газу, незважаючи на тиск Заходу.
- Він зазначив, що рішення про купівлю енергоресурсів не має політичного характеру, а ґрунтується виключно на практичних міркуваннях.
- Угорщина наполягає на тому, що енергополітика не повинна ставати предметом геополітичних розбіжностей і продовжуватиме імпортувати російські енергоресурси, оскільки це вигідно з точки зору математики та ефективно з фізичного боку.
- Угорщина виступає проти запровадження антиросійських санкцій ЄС, успішно відстоюючи трубопровідні постачання нафти «Дружбою» та співробітництво з атомною галуззю рф, адже їй це вигідно.
7. Постійні представники країн-членів Європейського Союзу знову не змогли ухвалити рішення щодо рекомендацій Європейської комісії розпочати переговори про вступ до ЄС з Україною, оскільки Угорщина виступила із запереченнями.
- "Усі знають, що Комісія вважає, що Молдова й Україна завершили виконувати свої умови, і що ми маємо провести міжурядову конференцію. На засіданні це було дуже ясно. Багато країн сказали, що згодні з цим, але Угорщина знову заявила, що у них є умови, які ще необхідно виконати, інакше вони не зможуть прийняти оцінку Комісії", – сказав один з європейських дипломатів.
- Угорщина "виступила з такими самими просторікуваннями, як і минулого разу, про недостатній прогрес, зроблений Україною щодо національних меншин".
- Обговорення, у будь-якому випадку, буде продовжено наступного тижня.
- Не виключено, що Будапешт піде на компроміс заради прогресу для країн Західних Балкан, давши "зелене світло також Україні та Молдові".
8. Марокко стає ключовим партнером росії в обході західних санкцій.
- Російські нафтотрейдери під тиском заходів грецького флоту перенесли операції з перевалки нафти Urals на узбережжі Середземного моря, біля марокканського міста Надор.
- Вперше такі перевалки проходять у цьому місці: супертанкер Rolin отримав нафту Urals від менших танкерів класу Aframax, таких як Serendi, Ocean AMZ та Sea Fidelity, які завантажили близько 730 000 барелів нафти з Приморська минулого місяця.
Більше на https://t.me/Omelyan_News