1. російський експорт нафтопродуктів знижується на тлі атак дронів.
Загальне скорочення:
- У перші 15 днів лютого експорт нафтопродуктів впав до 2,3 млн барелів на день, що на 8% менше, ніж у січні, коли спостерігався сплеск поставок.
Причини падіння:
- Зниження експорту дизельного палива (-16%) через ослаблення потоку з Приморська.
- Атаки дронів на російські НПЗ, що впливають на обсяги переробки.
- Падіння експорту мазуту до 644 тис. барелів/день (найнижчий рівень за 9 місяців).
- Вакуумний газойль скоротився більш ніж удвічі (до 57 тис. барелів/день).
Винятки:
- Експорт бензину зріс до 85 тис. барелів/день (максимум за 7 місяців) перед очікуваною забороною на експорт.
- Авіапаливо знизилося до 20 тис. барелів/день.
- Очікується, що дані ще будуть переглянуті, оскільки до кінця лютого можливе коригування поставок.
2. Японія скоротила імпорт російського ЗПГ та вугілля.
- ЗПГ: У січні імпорт російського зрідженого природного газу скоротився на 12,5% у річному вимірі, повідомляє Мінфін Японії. Незважаючи на це, Токіо планує підтримувати річний обсяг імпорту ЗПГ близько 100 млн тонн до 2030/31 року для енергетичної безпеки.
- Вугілля: Постачання впали на 45,5%, що пов’язано зі зростаючим переходом на відновлювану енергетику та відновленням роботи ядерних реакторів.
- Нафта: У січні Японія не імпортувала російську нафту, крім невеликих обсягів із Сахаліну-2, через цінові обмеження.
3. ЄС погодив 16-й пакет санкцій проти росії.
- Європейський Союз затвердив 16-й пакет санкцій, який посилює обмеження щодо алюмінієвої промисловості та експорту нафти з росії. Санкції торкнуться:
- 13 російських банків,
- 73 танкерів "тіньового флоту",
- поетапної заборони на купівлю деяких видів російського алюмінію.
- Також пакет спрямований на компанії та фізичних осіб, які, за даними ЄС, допомагають росії у веденні війни проти України.
- Санкції були схвалені всіма 27 країнами ЄС у середу вранці.
4. «Велика сімка» почала готувати посилення нафтових санкцій проти росії після переговорів Лаврова і Рубіо в Саудівській Аравії.
- Країни «Великої сімки» розглядають можливість додаткового посилення санкцій щодо російської нафти.
- Згідно з документом, до третьої річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну країни G7 можуть переглянути «цінову стелю» на російську нафту, яка наразі встановлена на рівні $60 за барель. Якщо ціна перевищує цей ліміт, російська нафта не може отримати західне страхування, а компанії, що займаються її транспортуванням та торгівлею в обхід обмежень, ризикують потрапити під вторинні санкції.
- Мета додаткових обмежень — скоротити доступ Кремля до нафтодоларів і «стимулювати» росію до «укладення справедливого миру» з Україною.
- Питання зниження цінового обмеження, яке діє з грудня 2022 року, обговорювалося країнами G7 ще навесні минулого року, але тоді домовитися не вдалося: США висловлювали побоювання, що це може призвести до зростання світових цін на енергоносії.
- Про підготовку нових санкцій стало відомо через кілька годин після завершення в Саудівській Аравії перших із початку війни прямих і публічних переговорів між представниками росії та США.
5. Держсекретар США пообіцяв ЄС не знімати санкції з росії навіть після зустрічі Трампа з путіним.
- Держсекретар США Марко Рубіо запевнив європейських союзників, що санкції проти росії зберігатимуться до досягнення угоди про припинення війни в Україні.
Ключові моменти:
- США не скасують санкції навіть після можливої зустрічі Дональда Трампа та Володимира Путіна.
- Рубіо заявив про це в телефонній розмові з главами МЗС Франції, Німеччини, Італії, Великої Британії та головою дипломатії ЄС Каєю Каллас після переговорів у Саудівській Аравії.
- Це рішення полегшує позицію Європи, яка побоюється, що Трамп може укласти вигідну для Москви угоду.
- При цьому Рубіо визнав, що в разі досягнення мирної угоди між Україною та росією санкції доведеться переглянути.
6. Євросоюз готує найбільший із початку війни пакет допомоги Україні на 6 млрд євро.
- Країни Європейського Союзу планують виділити Україні військовий пакет допомоги на суму не менше 6 мільярдів євро.
- Кошти будуть спрямовані на зміцнення стратегічних позицій Києва перед початком можливих переговорів із росією.
- Очікується, що пакет включатиме широкий спектр військової підтримки: від постачання 1,5 мільйона артилерійських снарядів до сучасних систем протиповітряної оборони. Це може стати одним із найбільших пакетів військової допомоги ЄС із початку повномасштабного вторгнення росії.
- План допомоги, ймовірно, буде представлений під час символічного візиту європейських чиновників до Києва, запланованого на 24 лютого.
- Двоє дипломатів наголосили, що сума у 6 мільярдів євро розглядається як відправна точка. Загальна вартість може зрости до 10 мільярдів євро або більше.
7. росія активізувала перевезення нафти, але стикається з труднощами в розвантаженні.
- росія нарощує експорт сирої нафти, використовуючи нові танкери та схеми перевезень із судна на судно, намагаючись зберегти ключові ринки. Однак постачання клієнтам залишається проблемою через затримки з розвантаженням.
- Щонайменше п’ять нових танкерів, що з’явилися після введення санкцій, сприяли збільшенню експорту через порт Козьміно на Тихоокеанському узбережжі.
- Водночас шість танкерів стоять на якорі, очікуючи завантаження. За чотири тижні до 16 лютого середньотижневий експорт російської нафти зріс на 7%, до 3,03 млн барелів на день.
- Однак вантажовідправники продовжують стикатися з труднощами в розвантаженні, що змушує їх активніше використовувати перевантаження нафти із судна на судно.
- Три партії нафти Sokol із проєкту «Сахалін-2» були перевантажені на супертанкер Daban біля порту Находка, але він досі стоїть на якорі поблизу китайського порту Яньтай, не здійснивши вивантаження. Ще один вантаж був перевантажений на танкер Aframax Urgane I.
- Через проблеми з розвантаженням росія залучила додаткові танкери — "Галактика" та "Вояджер", які використовуються для транспортування «Сахалінської» нафти, оскільки стандартний флот човникових танкерів не може доставити вантажі до Китаю. Перший із них вже потрапив під санкції США.
- У Балтійському регіоні санкційні судна більше не використовуються для перевезень із портів Приморськ і Усть-Луга, а танкери, які потрапили під санкції США, наразі перевозять нафту лише з Мурманська. Деякі з них змінили пункти призначення з Індії на Китай або плавучі сховища поблизу Перської затоки.
- Перший із таких танкерів, Meru, зараз знаходиться в Оманській затоці, де часто проводяться перевантаження іранської та російської нафти.
- Поки що жоден танкер із санкційного списку США не розвантажив арктичну нафту в Індії чи Китаї.
- За тиждень до 16 лютого 32 танкери завантажили 25,02 млн барелів російської сирої нафти — значне зростання порівняно з 16,1 млн барелів на 21 судні тижнем раніше.
- Вартість експорту за цей період підскочила на 570 млн доларів (58%), досягнувши 1,56 млрд доларів — це найбільший показник за останні три місяці.
- Середньотижневий дохід від експорту за чотири тижні зріс до 1,36 млрд доларів, порівняно з 1,31 млрд доларів у попередній період.
8. Індія різко збільшила імпорт нафти зі США.
- У січні 2025 року імпорт нафти Індією зі Сполучених Штатів зріс утричі порівняно з груднем, перетворивши Вашингтон на п’ятого найбільшого постачальника енергоносіїв для Нью-Делі. За місяць обсяги постачання зросли до 218 400 барелів на день порівняно з 70 600 барелів на добу у грудні 2024 року.
- Індія, третій за величиною імпортер нафти у світі, готується нарощувати закупівлі американської енергії. Очікується, що у 2025 році імпорт із США сягне 25 мільярдів доларів, порівняно з 15 мільярдами доларів у 2024 році.
- Натомість постачання російської нафти Індії в січні зросло лише на 4,3%, до 1,58 млн барелів на день. Проте в найближчі місяці очікується скорочення імпорту з рф через посилення санкцій США.
- Індійські нафтопереробники будуть купувати російську нафту лише за умови, що її постачають компанії та судна, які не перебувають під санкціями.
- На цьому фоні імпорт близькосхідної нафти зріс на 6,5%, до 2,7 млн барелів на добу, а її частка у загальному імпорті Індії досягла 53%, що стало 27-місячним максимумом.
- Ірак зберіг статус другого найбільшого постачальника для Індії після росії, за ним слідують Саудівська Аравія та ОАЕ.
- Загалом, за 10 місяців фінансового року (з 1 квітня 2024 року) імпорт нафти Індією зріс на 4,5%, до 4,8 млн барелів на добу.
Більше на https://t.me/Omelyan_News