"ІНСТИТУТ ПЕНСІЇ – ВЖЕ ЗНИЩЕНИЙ, ЗОВСІМ ШВИДКО ВЛАДА ЙОГО ОСТАТОЧНО ДЕМОНТУЄ" - Александр Гончаров

"ІНСТИТУТ ПЕНСІЇ – ВЖЕ ЗНИЩЕНИЙ, ЗОВСІМ ШВИДКО ВЛАДА ЙОГО ОСТАТОЧНО ДЕМОНТУЄ" - Александр Гончаров

Судіть самі. За даними ПФУ, 26% українських пенсіонерів отримують пенсію менш як 3 000 грн, 5 789 грн склала середня пенсія в Україні наприкінці 2024 року. І як пересічному пенсіонеру можна вижити на ці гроші? При цьому, середня пенсія українських суддів зросла до 107 000 грн! Серед VIP-пенсіонерів, що підтверджують дані ПФУ, наприклад, у Богдана Пошви, судді Верховного Суду у відставці — пенсія 262 000 грн.

Це справедливо? Особливо за умов, коли пенсійний вік відсунутий за межі середньої тривалості життя, зокрема, для нас, чоловіків. А пенсійна система – банкрут, і єдине, що ще підтримує її – це поточні доходи держави від експорту та податків, а також головне - фінансова допомога країн Заходу.

Але так довго продовжуватися не може. У Кабміні тепер замість трирівневої пенсійної системи пропонують розділити пенсію на базову та страхову. Базова пенсія становитиме 30% мінімальної зарплати «чистими» (після вирахування податків – зараз це 1 848 грн). Страхова складова залежатиме від трудового стажу та рівня заробітної плати (для її розрахунку пропонують запровадити систему пенсійних балів). Вона розраховуватиметься за такою формулою: кількість зароблених балів × 30% × середня зарплата за минулий рік/4200.

Цю пенсійну реформу планують розпочати з обов'язкового вирахування 9% від зарплати на накопичувальну пенсію. Про це заявила міністр соцполітики Оксана Жолнович. Але потім із спростуванням виступив голова податкового комітету Ради Данило Гетманцев. «Ні, цього не буде. Кажуть, міністра не так зрозуміли, але навіть якби зрозуміли й правильно, то жодних шансів така реформа в залі не мала б. Принаймні у цьому скликанні», – написав він.

До речі, у меморандумі з МВФ зазначено, що пенсійна реформа має бути запущена до липня 2025 року. І що в цій ситуації робити пересічним українцям? Тим більше, що різноспрямовані дії влади вже чітко говорять про те, що треба відмовитися від ілюзій та самим взяти відповідальність за свою старість. І краще це зробити якнайшвидше. Поки що я бачу два рішення щодо створення особистого пенсійного капіталу для старості.

Перший: самостійно вивчати тему фінансів, інвестицій та самим формувати пенсійну схему.

Другий - інноваційний: купувати, наприклад, Біткоїн, Ефіріум й монети пов'язані зі США, які можуть увійти до стратегічного резерву Сполучених Штатів разом із ВТС (до пенсії буде непоганий актив).

Що ж, вибір завжди є, але не у всіх вистачає сміливості його зробити.