Пакт за необхідністю: що стоїть за угодою про стратегічне партнерство між росією та Іраном – Der Spiegel

Пакт за необхідністю: що стоїть за угодою про стратегічне партнерство між росією та Іраном – Der Spiegel

️Після багаторічної підготовки росія та Іран уклали угоду про «стратегічне партнерство», яка, за їхніми словами, визначить їхні стосунки на десятиліття вперед. Обидві держави хочуть співпрацювати ще тісніше, ніж раніше, у військовій, економічній та технологічній сферах. путін заявив про «додатковий імпульс практично в усіх напрямках нашої співпраці».

Для правителів Москви і Тегерана йдеться також про спільне протистояння Заходу. Проте обидві держави можуть лише частково приховувати той факт, що їхній альянс, принаймні, частково був викликаний необхідністю, пише Der Spiegel.

У режиму в Тегерані був «жахливий рік», як висловився Рафаель Коен з американського аналітичного центру RAND. Лише дванадцять місяців тому Іран здавався оплотом на Близькому Сході. Однак Ізраїль, завдавши низку ударів, викрив Ісламську Республіку як удаваного гіганта.

️Після нападу палестинської терористичної організації ХАМАС, союзника Тегерана, на Ізраїль 7 жовтня 2023 року ізраїльські військові не лише розгромили сам ХАМАС, а й різко послабили шиїтське ополчення «Хезболла», ще одну маріонетку Ірану.

В особі сирійського диктатора Башара Асада іранське керівництво також втратило одного зі своїх найважливіших партнерів у регіоні. Так звана «вісь опору» ополченців, яку мулли створювали десятиліттями та за допомогою якої вони хотіли домінувати на Близькому Сході, розпалася за дуже короткий термін.

Ізраїль також частково паралізував систему протиповітряної оборони Ірану, завдавши кілька авіаударів по території країни. “Тегеран оголений”, – резюмував Річард Голдберг, колишній співробітник Ради національної безпеки в Білому домі.

Крім того, керівництво навколо глави держави Алі Хаменеї переживає внутрішньополітичну кризу. Економіка країни занепадає, а довіра іранців до влади настільки низька, що лише близько 40% із них взяли участь у першому турі президентських виборів минулого року.

Тиск на режим у Тегерані, ймовірно, ще більше посилиться, коли наступного тижня Дональд Трамп буде приведений до присяги як президент США. Можливо, це одна з причин, чому іранські правителі сьогодні дедалі зближуються з путіним. “Захід загнав Іран в обійми росії”, – говорить колишній іранський посол у Німеччині Хосейн Мусавіан, який зараз викладає в Принстонському університеті.

Тим часом російський диктатор путін вважає, що знаходиться на підйомі. Його військові вже кілька місяців ведуть наступ на сході України, і перемога Трампа на виборах може означати, що допомога США Києву скоротиться чи зовсім припиниться.

І все ж партнерство з муллами цінне для Кремля. По-перше, Іран є важливим постачальником зброї для росії з початку її війни з Україною. Тегеран постачає до Москви боєприпаси, артилерійські снаряди і насамперед безпілотники.

По-друге, путін також повинен побоюватися за свій вплив на Близькому Сході після падіння Асада. Поруч із Іраном, кремлівський правитель був найважливішим покровителем Асада. Поки що неясно, чи зможе росія і в якій формі продовжувати експлуатацію своїх військових баз у Сирії за нових правителів у Дамаску. Москва, мабуть, вважає, що в цій ситуації вона залежить від Тегерана.

І все ж саме зміна влади в Сирії стала причиною найсерйозніших розбіжностей між росією та Іраном за останні роки.