"Понеділок день важкий..." - Сергій Фурса

"Понеділок день важкий..." - Сергій Фурса

Цього тижня це сповна відчули на фондовому ринку, особливо інвестори в акції NVIDIA, чия капіталізація за один день впала на 17%, встановивши рекорд за всю історію по абсолютному падінню вартості акцій. Що правда, до кінця тижня втрати були майже повністю відіграні, але тоді, в понеділок, про це ще ніхто не знав і добре, що вже немає моди вистрибувати з вікна у тих, хто втратив всі свої і чужі гроші. А все через китайський штучний інтелект під назвою DeepSeek, який раптом помітили і який коштував набагато дешевше, ніж американські аналоги. І не треба йому стільки чипів щоб виглядати розумно. І раптом здалося, що бульбашка штучного інтелекту на фондовому ринку готова вибухнути і поховати під собою багато кар’єр і статків. Повторивши досвід доткомів початку століття. Проте ринок витримав. Поки що. А самих китайців почали звинувачувати в усіх смертних гріхах, від того, що їх інтелект не дуже інтелектуальний, а ще дуже партійний, до того, що він побудований на плечах атлантів з Силіконової долини. Там, в Силіконовій долині дуже ображались. Бо власне вони малювали всі ці трильйонні проекти, а тут виліз якийсь китаєць і сказав, що йому треба лише кілька мільйонів доларів і доступ в інтернет. Де можна скачати американську модель і навчити на її прикладі свій інтелект, не забувши йому розповісти правила поведінки у Пекині.

Власне, чого б це американці ображались, самі ж виклали все у відкритий доступ. А це провокує китайців сильніше, ніж викладачів деяких ВУЗів в Україні короткі спідниці студенток. Воно просто просилося само щоб його скопіювали. На тлі всіх цих розмов ринки вгамувались, прийняли факт, що нічого страшного поки що не сталося і відіграли втрати. А без чипів все рівно нікуди. Та й якість китайського ШІ зараз схожа на якість китайських підробок 20 років тому. Як результат, ранок п’ятниці індекс S&P починає з відмітки у 6071 пунктів, що на 50 пунктів вище, ніж тиждень тому. Лише трохи нижче історичних максимумів. І сфокусувавшись на корпоративній звітності, сезон якої саме наступив і на арену вийшли основні гравці. Мета порадувала інвесторів, Тесла розчарувала. І це ще в повній міри не відобразились на результатах компанії активності її власника, на якого у європейців починається стійка алергія і якого вже не любить навіть половина американців. Проте і перші і другі виросли в ціні, бо розповіли інвесторам про яскраву картинку майбутнього, від Ші, що захоплює світ, до роботаксі, де водій не буде розказувати вам за політику. Хоча робоводій Тесли може і почати таке робити. Причому голосом Маска. А от продавати відразу після звітності інвестори почали акції Майкрасофт, що, правда, також не вплинуло на загальний позитивний настрій. Коли ринки хочуть зростати, вони будуть зростати.

Черговий історичний максимум оновило золото. Дуже багато грошей в світі. На іншому боці океану Європейський Центральний Банк передбачувано знизив ставку. На тлі можливої паузи ФРС, на яку Трамп починає стартувати в найкращих традиціях Ердогана. Араби також в найкращих своїх традиціях поки не кажуть ні так, ні ні на наполегливі прохання Трампа збільшити видобуток і обвалити ціни на нафту. Власне, бо араби не дуже хочуть ці ціни обвалювати. Бо їм це не вигідно і заважає купляти футболістів. З Колумбійцями, які сильно залежать в США, у Трампа виходить домовитись набагато легше, чи то пак нагнути яких у нього виходить, ніж з тими, хто може собі дозволити сказати «ні» на його чергове бажання. Тому поки що ціна на нафту лишень незначно знизилась і торгується десь на рівні 77 доларів за барель бренту, частково відігравши зростання на фоні нових нафтових санкцій проти Росії. А от на що ринок нині не реагує, то це на черговий спалений російський НПЗ. І якщо рік тому на новині про успіхи українських дронів ціна стрибала як скажена, то зараз вже спекулянти не переймаються. Хоча саме зараз удари стали набагато чутливішими і ось вже за повідомленням Bloomberg наразі зупинена відгрузка у порті на Балтійському морі, через який проходить більше 20% від російського морського експорту нафти. Що правда треба розуміти, що всі ці НПЗ, які частенько так яскраво палають, з часом відновлюють свою роботу і потребують ще нових і нових візитів дронів. І може ринки зараз сприймають будь-які такі атаки як тимчасову проблему.

В українському сегменті єврооблігацій на початку тижня також відчули зловісний вплив китайського штучного інтелекту. Поганий настрій ринків, звісно, передався і тим інвесторам і спекулянтам, які торгують українськими цінними паперами. Проте як і на великому ринку, до кінця тижня більш втрат було відіграно і по результатам тижня українські державні єврооблігацій лише в невеликому мінусі. Зато корпоративний сегмент продовжує користуватись великою популярністю інвесторів і дуже багато компаній торгується на такому рівні, наче до мирної угоди залишилось тільки цю готову угоду підписати. Навіть Мєтінвест зростав, наче бої зараз не відбуваються прям над запасами коксуючого вугілля компанії. А на внутрішньому ринку продовжились скучні аукціони Мінфіна. Уряду довелось зреагувати на підняття облікової ставки і трошки підвищити дохідність. Проте попереднє зниження тієї самої дохідності було таким масштабним, що попит з кожним розміщенням, навіть на бенчмарк облігації, йде все нижче і нижче. Проте не схоже що в Мінфіні це когось турбує на тлі достатності зовнішнього фінансування на 2025 рік. Де навіть Трамп вже не може нічого зупинити, навіть якщо б дуже хотів. І навіть якби підозрював, що замість виплати українським пенсіонерам, гроші відправлялись на пенсійний рахунок демократів. Бо власне це одна з тих теорій змов, яка призвела до зупинки фінансування USAID по всьому світу, в тому числі і в Україні. І призвела до зупинки роботу дуже багатьох важливих проектів.

А от кому наплювати на китайський ШІ і можливі наслідки для світу, так це український гривні. На торги тут не могла б вплинути навіть третя світова, якби її почали. Ба більше, це б навіть додало оптимізму на український валютний ринок. Національна валюта продовжувала укріплюватись протягом всього тижня. Звісно, під керівництвом Нацбанку, який продовжує працювати з інфляційними і девальваційними очікуваннями українців. І там є з чим працювати. Данні по цінам виробників показали, що у 2024 році вони зросли на 27% на тлі проблем з електроенергією. І це ще в повній мірі не відобразилось на цінах для споживачів. Тому і допустити тиск ще й збоку девальвації регулятор ніяк не може. В результаті, міжбанківський валютний ринок дійшов до рівня у 41,8 гривень за долар. А кешевий ринок впритул наблизився до позначки у 42 гривні за долар, іноді ії навіть перетинаючи.