"Попередження про шкоду алкоголю - це лише половина історії..." - Юрій Ніколов

"Попередження про шкоду алкоголю - це лише половина історії..." - Юрій Ніколов

Я не знаю чому, але в свіжому випуску «The Economist» стаття про те скільки можна бухать вийшла в рубриці «Лідери», головній у цьому журналі. Ось що значить новорічні свята - стаття вийшла в одному ряду з Трампом і Путєним)))


Попередження про шкоду алкоголю - це лише половина історії

Задоволення має значення так само, як і ризик

Для багатьох людей новий рік приносить як важке похмілля, так і урочисту обіцянку ніколи більше не напиватися. Понад десять років тому організація Alcohol Change UK, яка бореться за скорочення вживання алкоголю, розпочала кампанію «Сухий січень». Цього року, за оцінками організації, третина британських чоловіків намагатиметься дотримуватися її.

В Америці Вівек Мерті, генеральний хірург, також прагне перешкоджати вживанню алкоголю. Доктор Мерті рекомендує розміщувати попередження про алкоголь, щоб підкреслити той факт, що він підвищує ризик деяких видів раку, в тому числі раку грудей і кишечника. Якщо це станеться, Америка може стати третьою країною, після Південної Кореї та Ірландії, яка вимагатиме таких етикеток.

Багато пити, безперечно, шкідливо для здоров'я. Зловживання алкоголем вже давно пов'язане з серцевими нападами, хворобами печінки, інсультом та ожирінням. П'яні частіше потрапляють у бійки та нещасні випадки. Алкоголь викликає залежність, і Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) звинувачує його приблизно в одній смерті з 20 у всьому світі. Зв'язок з раком менш відомий для більшості людей. Статистика доктора Мерті свідчить, що жінки, які час від часу випивають, мають приблизно 16,5% ризику захворіти на кілька поширених видів раку протягом життя, тоді як ті, хто випиває один напій на день (рекомендований максимум в Америці), мають приблизно 19% ризику.

У міру того, як накопичуються докази шкоди алкоголю, повідомлення громадської охорони здоров'я стають все більш жорсткими. ВООЗ категорично заявляє, що не існує «безпечного рівня» споживання алкоголю. В американських рекомендаціях йдеться про те, що ті, хто не п'є, не повинні починати «з будь-якої причини». У 2023 році Канада опублікувала рекомендації, що рекомендують два напої (приблизно дві банки пива) на тиждень для тих, хто хоче залишатися в категорії «низького ризику», в порівнянні з 15 напоями на тиждень для чоловіків і десятьма для жінок.

Це все дуже протвережує. Але надмірне завзяття може бути контрпродуктивним. Якщо розуміти буквально, то ВООЗ має на увазі, що небезпечно пити навіть ковток вина для причастя. Якщо одна порада громадської охорони здоров'я здається абсурдною, люди можуть почати сумніватися і в інших.

І хоча існує одностайність у тому, що надмірне вживання алкоголю дуже шкідливе для здоров'я, існує менше згоди щодо легкого потурання. У грудні Національні академії наук, інженерії та медицини США дійшли висновку, що помірне вживання пива (до двох банок пива на день для чоловіків і однієї для жінок, згідно з офіційними американськими рекомендаціями) приносить більше користі, ніж шкоди. Користь для здоров'я серця, як виявилося, переважає ризики раку та інших недуг, хоча ефект швидко зникає при додатковому вживанні пива.

Багато вчених вважають, що переваги легкого пиття - це статистичний міраж. Але навіть якщо ВООЗ має рацію, і жодна кількість алкоголю не є безпечною, це лише половина картини. Адже абсолютно безпечного рівня не існує практично ні в чому, від польоту до побачення. Ходьба корисна для вас, і про це на сторінках книжок розповідає головний хірург («Крокуймо далі!»). Але 7 500 американських пішоходів загинули під колесами автомобілів у 2022 році.

Люди порівнюють небезпеку певної діяльності з її перевагами. У наші дні припущення, що вживання алкоголю може приносити якусь користь, здається ледь помітним єретичним. Але багато хто насолоджується смаком хорошого пива чи вина, цінує той кайф, який вони дарують, або отримує задоволення від соціальних ритуалів, таких як відвідування пабу чи званої вечері, які вони змащують. Саме тому світ готовий витрачати $1,8 трлн на рік на алкоголь. Вся ця насолода лежить на одній шальці терезів з (однаково реальною) шкодою.

Трохи перспективи: Нові рекомендації Канади визначають «низький ризик» як один шанс на 1000 передчасної смерті від алкоголю. Збільшення споживання з двох до шести напоїв на тиждень підвищує цей ризик до 1 до 100. При ходьбі пішки ризик потрапити під колеса в Америці становить приблизно 1 до 470.

Що робити у 2025 році? Якщо ви багато п'єте, майже кожен погодиться, що було б розумно зменшити кількість випитого. Усім, окрім найбільш толерантних до ризику, варто переглянути звичку середнього класу випивати півпляшки вина за вечерею. Але якщо ви час від часу випиваєте пінту-другу з друзями, ви обмінюєте крихітний ризик на вечір у теплі та хорошій компанії. Багато раціональних людей з радістю підуть на таку угоду - особливо серед січневого холоду і похмурості