Кажись, знайшлась різниця між Трампом і Зеленським. Американський президент з затятістю їбанашки протягував очевидно паршиве рішення по тарифам, яке руйнувало американську економіку. Про це йому говорило вже і його власне оточення. Однак самовіруючий в свою зірку Трамп зневажав. Але він продовжував дивитись улюблені ефіри на «Фокс-ньюс» наряду з усякими блогерами-жополизами. А Фокс-ньюс хоч і схиблене на МАГА, але все-таки це медіа. Тому там дозволили виступити капіталісту з JPMorgan, який жорстко розклав тарифи Трампа на гамно і сраку. І Трамп моргнув та відповз від межі самвобивства США.
Тобто Трамп ще чує з поза меж бульбашки.
Чому Трамп «моргнув» щодо тарифів лише через кілька годин після того, як вони набули чинності
Президент Трамп нарешті моргнув
Знадобився тиждень, щоб падіння на ринках акцій та облігацій, а також тривала кампанія з боку керівників, законодавців, лобістів та іноземних лідерів змусили Трампа відкотити на 90 днів основний елемент його масштабного тарифного плану.
Президент сказав, що реакція на тарифи стає дещо «ажіотажною» - як у знервованого спортсмена, який не може виступити, - і він поклався на свої інстинкти, щоб змінити курс, спостерігаючи за падінням ринку облігацій і слухаючи, як бізнес-лідери, в тому числі генеральний директор JPMorgan Chase Джеймі Даймон, висловлюють побоювання щодо рецесії. Цей епізод був класичним для Трампа: Він вдався до рішучих дій, уважно відстежив реакцію, змусив радників і союзників гадати, а потім змінив курс.
У цьому випадку надзвичайна зміна курсу була оголошена через соціальну платформу Трампа всього за кілька годин після того, як так звані взаємні тарифи офіційно набули чинності. Він оголосив про це в Овальному кабінеті, коли сидів разом з міністром фінансів Скоттом Бессетом і міністром торгівлі Говардом Лутніком. Трамп також значно підвищив тарифи на Китай.
Невдовзі після того, як Трамп опублікував свій пост, на тлі зростання ринків, Бессент стояв біля входу в Західне крило і пояснив, що рішення призупинити дію деяких тарифів обговорювалося в неділю, коли ці двоє чоловіків зустрічалися. «У нас з ним була довга розмова, - сказав Бессент перед натовпом журналістів. «Це була його стратегія з самого початку».
У вихідні Бессент був завалений стурбованими дзвінками з Уолл-стріт, і він відчував, що повинен переконати Трампа в необхідності паузи. Це не було б капітуляцією, стверджував Бессент, оскільки вони збиралися укласти так багато угод.
Він мало говорив про те, чому президент і його команда чекали до обіду середи, щоб ввести його в дію, а Трамп заявив, що прийняв рішення про це в середу вранці. Бессент сказав, що понад 75 країн звернулися до нього з проханням укласти угоду про зниження тарифів, причому Японія «стоїть на чолі черги».
Один ключ до змін: рішення Трампа надати Бессенту більше повноважень у своїй команді торгових радників, повідомили люди, близькі до переговорів, а також переговори, що відбулися в неділю. У неділю Бессент прилетів до Флориди і після цього отримав дозвіл публічно коментувати угоди, що порадувало багатьох наближених до Трампа людей, які вірили, що міністр фінансів зможе знайти вихід із ситуації. Коли вони разом повернулися до Вашингтона в неділю на літаку Air Force One, Бессент закликав Трампа зосередитися на переговорах, за словами людини, знайомої з їхньою розмовою.
Високопоставлений чиновник Казначейства заявив, що адміністрація єдина в підтримці стратегії Трампа, спрямованої на зміцнення американської економічної та національної безпеки.
Ще одним фактором, який змусив Трампа з більшою готовністю поступитися щодо тарифів, за словами співрозмовника, було те, що багато країн ведуть переговори з адміністрацією.
На Трампа також вплинув фондовий ринок і парад бізнес-лідерів, які висловили занепокоєння щодо тарифів. За останні кілька днів керівники та лобісти завалили телефон керівника апарату Білого дому Сьюзі Уайлс, за словами людини, близької до неї. Помічник Білого дому зазначив, що для керівника апарату президента є стандартною практикою відповідати на дзвінки від його імені.
Послання, яке отримали Трамп і його головні радники від керівників, полягало в тому, що їм потрібно було знайти вихід із ситуації.
Трамп розіграв свої карти близько до свого жилета. Він сказав радникам, що готовий прийняти «біль», - сказала людина, яка розмовляла з ним у понеділок. За словами людей, знайомих з цими розмовами, він приватно визнав, що його торговельна політика може спровокувати рецесію, але сказав, що хоче бути впевненим, що вона не спричинить депресію.
За словами людей, знайомих з цим питанням, банківські керівники, розчаровані очевидною відсутністю впливу на чиновників адміністрації, в останні дні звернулися до республіканських законодавців з проханням лобіювати Трампа щодо тарифів. Їхнє послання полягало в тому, що Трамп збирається обвалити економіку.
Трамп також був у режимі прослуховування. Протягом останніх кількох днів він розпитував друзів і радників про ринки і показав, що уважно стежить за ними. У середу в Білому домі він пообідав з фінансистом та інвестором Чарльзом Швабом і зустрівся з губернатором штату Мічиган від Демократичної партії Гретхен Вітмер, яка попередила, що Мічиган вже відчуває вплив тарифів на всю автомобільну промисловість - події, які відбулися після його рішення, але свідчать про те, що він широко збирає інформацію.
У вівторок ввечері Трамп заявив, що він сприйняв погані новини про падіння ринку облігацій. «Я бачив вчора ввечері, як людей трохи нудило», - сказав Трамп в середу про ринок облігацій.
Трамп, який є завзятим споживачем кабельних новин, сказав, що в середу вранці дивився інтерв'ю Дімона з Марією Бартіромо на каналі Fox Business. Під час інтерв'ю Дімон сказав, що рецесія є «ймовірним результатом» нової тарифної програми, але також захистив ідею деяких тарифів як способу покращити торгівлю. Він закликав президента дати Бессенту час для укладення угод. «Я ставлюся до цього спокійно, але може бути гірше», - сказав Дімон.
За словами людей, знайомих з цим питанням, Дімон не мав предметної розмови з Трампом роками. Хоча його поява на шоу Fox Business була запланована вже давно, Дімон знав, що Трамп і його найближче оточення часто дивляться телеканал Fox, і що його послання, швидше за все, дійде до них, сказав один з співрозмовників.
У середу Трамп заявив журналістам, що думав про призупинення тарифів «протягом останніх кількох днів», додавши, що «це, ймовірно, сталося сьогодні рано вранці, досить рано вранці». Він сказав, що не консультувався з юристами щодо формулювання своєї заяви, а замість цього покладався на думку Бессента і Лутніка. «Ми написали це від щирого серця, - сказав Трамп. «Ми не хочемо завдавати шкоди країнам, яким не потрібно завдавати шкоди, і всі вони хочуть вести переговори».
Протягом дня в середу вищі посадові особи адміністрації роз'їхалися на зустрічі з законодавцями, мало що повідомляючи про майбутню заяву.
Торговий представник США Джеймісон Грір давав свідчення щодо тарифів перед Комітетом з питань бюджету Палати представників, коли Трамп оголосив про їх скасування. Приблизно через 20 хвилин після того, як Трамп зробив цю заяву, представник Стівен Хорсфорд (член Палати представників від штату Невада) нарешті згадав про зміну, запитавши, чи знав Грір про паузу.
«Так, я знаю, - відповів Грір. «Я розумію, що рішення було прийнято кілька хвилин тому. Воно обговорювалося».
Хорсфорд розлютився. «Це самодіяльність», - сказав він. «Це потрібно припинити. Як ви можете відповідати за переговори, якщо президент пише про це в Твіттері, де б він не був?»
Незадовго до того, як було зроблено цю заяву, Бессент відмовився від обіду в середу з Республіканським дослідницьким комітетом, найбільшим консервативним об'єднанням у Конгресі, що відбувався за участю представників республіканців. Члени кокусу дізналися по дорозі на захід, що Бессента викликали на зустріч з Трампом, а замість нього буде присутній його заступник.
Ті, хто спостерігав за Трампом протягом багатьох років, не були здивовані таким поворотом подій.
У середу вранці Трамп використав свою платформу в соціальних мережах, щоб зробити підбадьорливі коментарі щодо фондового ринку. «БУДЬТЕ СПОКІЙНІ! Все буде добре», - написав він о 9:33 ранку за східним часом у середу, - »ЦЕ ВЕЛИКИЙ ЧАС ДЛЯ КУПІВЛІ!!! DJT», - написав Трамп о 9:37 ранку в середу. Представник адміністрації заявив, що на той момент ніякого рішення не було прийнято.
«Наскільки нелогічною була ця стратегія, стало очевидно не тільки на ринках, але й на тлі очікувань більш глибоких скорочень в економіці», - сказав Марк Шорт, який був керівником апарату колишнього віце-президента Майка Пенса.
«Він ретельно вивчає ринки і спілкується з багатьма людьми за межами Білого дому», - додав Шорт.
Бессент та інші помічники Білого дому розцінили цей крок Трампа як частину стратегії переговорів, де Трамп застосував максималістський підхід, щоб змусити світ сісти за стіл переговорів.
Вони зазначили, що Китай був виділений для підвищення тарифів тому, що Пекін відповів на дії США.
Аутсайдери, які були стурбовані тарифами, поспішили підкріпити новий меседж Білого дому.