"Реформа від Супрун - це лише масове закриття лікарень, викидання на вулицю медпрацівників та позбавлення народу права на медобслуговування" усі ми чули вже тисячі разів. Щось на цю тему вякало МЗЧ (Маленьке Зелене Чмо) ще на стадіоні, а що слуги з медведчуківцями цю тему нарозмусолювали!.. Найцікавіше було чути, коли цю беліберду повторювали деякі ображені з медицини. Дуже цікаві, скажу вам, ображені, з деким (а я ж з медичним середовищем трохи пов'язаний) довелося поспілкуватися. Пригадую лікарку, яка бризкала слиною на Порошенка (навіть не на Супрун), бо реформу почали з сімейних лікарів і поліклінік, а не з клінічної медицини. І "вони там жирують, а ми прозябаєм". Тобто, людина була зла, що реформа ще до неї не дійшла! Ну й далі загальний перелік звинувачень, що все закривають. На питання, що ж закрили? - була довга пауза й розгублене: так планували ж позакривати...
Якраз із цього приводу Ростислав Павленко з фракції ЄС зробив ще восени запит до нинішнього Міністерства охорони здоров'є. Степанов уперто ігнорував запит кілька місяців (а це кримінальний злочин). Лише післяя запиту до прем'єра був змушений надати відповідь. І, о чудо! - виявилося, що папєрєдніки ні одної лікарні не закрили, жодного медпрацівника поза рамками трудового законодавства й через оптимізацію не звільнили. Дослівно: «Жоден заклад охорони здоров’я державної форми власності в Україні не було ліквідовано. Необгрунтовані скорочення медичних працівників не відбувались». Це стосовно державних лікарняних закладів. А щодо тих, які на балансі органів місцевого самоврядування, надали вичерпні дані медстатистики, де ситуація аналогічна. Отак було насправді, коли за словами пропагандистів і того ж самого Степанова "бариги й доктор-смерть масово закривали лікарні"
Насправді, другий рівень реформи дійсно передбачав, що неспроможні медзаклади, які більше імітують надання медичних послуг, ніж їх надають, мають відійти. Десь це могло відбутися через укрупнення та оптимізацію, а десь через кадрові зміни. Усе це ще напрацьовувалося. В МОЗ до 2019 спершу вибудували математичну модель успішної медицини, а потім її почали пристосовувати до реалій життя. Сама гола модель дійсно могла сприйнятися, як загроза скорочення лікарень, у тому числі й профільних. Але ж ніхто нічого подібного реалізовувати не планував. Що таке, наприклад, загроза спалаху туберкульозу при оптимізації фтізіатрії, добре собі усвідомлювали при попередній владі. На жаль, не усвідомлюють сьогодні.
А потім населення вирішило: а давайте тепер поживем по приколу. У тому числі й через істерику, яку розкрутили деякі кола адміністраторів та заробітчан при медицині, яким у новій системі місця б не знайшлося. І прийшли нові "рехворматори". Те, що вони з тріском провалили підготовку й боротьбу з пандемією, ми вже й так знаємо. Тай узагалі ставлення до медицини шокуюче. Скалецька просто виявилася неготовою до будь-яких викликів (згадайте втечу в карантин у Нових Санжарах замість готувати галузь до великої загрози), вона лише не дуже вміло й механічно пробувала втілити первісну схему реформи Супрун без врахування нових реалій. Єдине, що про неї дійсно можна сказати позитивного - видається, що була чесною людиною й не готова красти. За це й погнали з посади. Про Ємця й говорити зайве. Мало того, що повний дегенерат (вибачте, але інакше його за результатами місячної діяльності не охарактеризуєш), то ще й спробував усю сферу медзакупівель обсадити смотрящими та системою відкатів. До речі, його ж саме за це ще регіонали колись з посади міністра зняли. Ну, а Степанов - класичний приклад рафінованого корупціонера, який, попри повний провал усього, тримається на плаву, бо добре засвоїв "табличку ділення". Доки корупційний струмінь від Стєпанова доходить особисто до Зеленського, міністру нічого не загрожує.
Але вертаємося до нашої теми. На весну 2020 року ще в уряду Гройсмана був запланований старт другого етапу медичної реформи. До нього мали весь рік готуватися, визначатися в усіх кризових і болісних випадках, про механічний підхід могло йтися лише щодо широкопрофільних лікарень при значній насиченості територій медпослугами. Що відбулося насправді після приходу Зеленського та його слуг? Правильно. З усього арсеналу методів і заходів медичної реформи використали лише один термін - оптимізація, тобто скорочення. Та ще й у час спалаху епідемії! Як під час карантину минулої весни можна було почати скорочення медзакладів?! Нікому б це не прийшло в голову, крім тих, хто раніше затято й безпідставно кричали про "доктор смерть" та "бариги ріжуть по живому".
Маємо зараз факти. Думай-те...