Останні чутки з ринку сплєтєн про замир’я. За даними джерел «Financial Times», Путєн нібито погодився на зупинку по нинішній ЛБЗ. І це перше таке погодження по одній з найважливіших для нас червоних ліній.
Але поспішу вас упередити від святкування і підкидувань чєпчіків. В цій же статті «Financial Times» так само висловлює перестороги про ці чутки і вказує, що це можлива банальна розводка. Мовляв, заводить Трампа на тонкий лід переговорів, щоб під благочинним приводом тупо затягнути на дно необхідних йому домовленостей. (УПД і навіть пєсков вже сказав що це фігня).
Плюс там якась єбалла про Курську область, мовляв якщо рашисти її остаточно звільнять від ЗСУ – то можуть зупинятись. А чому тоді про Белгородську область не говорять? Бо наші вже там. Це я вам точно кажу.
Тому якщо не спиться – почитайте. Але тримайте голову холодною. Через тиждень у Трампа 100 днів президентства. Йому треба показувать виборцям щось позитивне, бо він зумів розвалити фінансову домінацію США і це вже просаджує його рейтинг. Тому йому можуть підсовувати якісь проекти з хєроборою аби прозвітувати, а потім не виконати. І ось це Путєнське нібито погодження на замир’я може бути саме такою фігньой.
От справді, лишилось всього кілька днів почекати. Давайте не очаровуватись, щоб потім не розчаровуватись.
Володимир Путін запропонував зупинити вторгнення в Україну на нинішній лінії фронту
Володимир Путін запропонував зупинити вторгнення в Україну на нинішній лінії фронту в рамках зусиль, спрямованих на досягнення мирної угоди з президентом США Дональдом Трампом, повідомляють люди, знайомі з цим питанням.
За словами трьох співрозмовників, російський президент сказав Стіву Віткоффу, спеціальному посланнику Трампа, під час зустрічі в Санкт-Петербурзі на початку цього місяця, що Москва може відмовитися від своїх претензій на території чотирьох частково окупованих українських областей, які залишаються під контролем Києва.
Відтоді США висунули ідеї щодо можливого врегулювання, які передбачають визнання Вашингтоном російської власності на український Кримський півострів, додали співрозмовники, а також принаймні визнання фактичного контролю Кремля над тими частинами чотирьох областей, які він наразі утримує.
Ця пропозиція є першою офіційною ознакою того, що Путін дав зрозуміти з перших місяців війни три роки тому, що Росія може відступити від своїх максималістських вимог щодо припинення вторгнення.
Але європейські чиновники, поінформовані про зусилля США, спрямовані на припинення війни, застерігають, що Путін, ймовірно, використає очевидну поступку як приманку, щоб заманити Трампа до прийняття інших вимог Росії і нав'язати їх Україні як доконаний факт.
«Зараз на Київ чиниться сильний тиск, щоб змусити його поступитися, щоб Трамп міг заявити про перемогу», - сказав один із чиновників.
Українські посадовці мають зустрітися з європейськими та американськими чиновниками в Лондоні в середу, щоб обговорити останні пропозиції.
Однак, за словами американських і європейських чиновників, Віткофф і держсекретар США Марко Рубіо відмовилися від зустрічі. Очікується, що посол Трампа в Україні Кіт Келлог, як і раніше, буде присутній на зустрічі.
Радник Путіна з питань зовнішньої політики заявив у вівторок, що Віткофф відвідає Москву пізніше цього тижня, згідно з повідомленнями російських новинних стрічок.
Дмитро Пєсков, прес-секретар Путіна, повідомив FT: «Ведеться напружена робота. Ми розмовляємо з американцями. Робота складна і займає багато часу, тому важко очікувати негайних результатів, і робота не може вестися публічно».
У неділю Трамп написав у соціальних мережах, що сподівається, що Україна і Росія «укладуть угоду на цьому тижні», а потім «почнуть вести бізнес зі Сполученими Штатами Америки, які процвітають, і заробляти статки!»
На зустрічі в Парижі минулого тижня з європейськими та українськими офіційними особами США висунули ідеї, які, як сподіваються в Білому домі, могли б сформувати контури можливої угоди.
Президент України Володимир Зеленський заявив у вівторок, що не отримував від Трампа пропозиції з викладенням конкретних кроків до припинення війни з Росією. Але він сказав, що як тільки буде встановлено режим припинення вогню, він буде готовий до прямих переговорів з Путіним.
«Є сигнали, ідеї, дискусії, але це не офіційна пропозиція», - сказав Зеленський. Якщо така офіційна пропозиція надійде, додав він, «ми відповімо».
Високопоставлені українські чиновники повідомили FT, що вони готові до деяких ідей, висунутих Трампом і його командою, не уточнюючи, до яких саме.
Пропозиції США включають розгортання європейського миротворчого контингенту в Україні, а також окремого військового контингенту, що не входить до складу НАТО, для моніторингу режиму припинення вогню вздовж демілітаризованої зони, що охоплює всю лінію фронту довжиною понад 1000 км.
Сили працюватимуть спільно з українськими та російськими силами, які здійснюють моніторинг перемир'я по обидва боки так званої лінії зіткнення.
Згідно з потенційною угодою, Україна зобов'язалася б не повертати окуповану Росією територію силою, а Росія погодилася б зупинити повільне просування своєї армії.
Невідомо, чи просив Трамп Україну офіційно визнати анексію Криму Росією.
Але Зеленський підтвердив свою позицію щодо чорноморського півострова у вівторок, заявивши: «Україна не визнає окупацію Криму. Це наша територія, територія народу України, тут немає чого обговорювати».
Росія також відкинула деякі пропозиції США, включаючи військову присутність країн НАТО в Україні.
Але люди, знайомі з цим питанням, кажуть, що Путін потенційно був би готовий поступитися своєю попередньою вимогою щодо повного контролю над чотирма прифронтовими українськими областями - Донецькою, Луганською, Херсонською та Запорізькою - якщо США підуть на ширші геополітичні поступки Москві, наприклад, визнають її контроль над Кримом і заборонять Україні вступати до НАТО.
Хоча Путін у 2020 році вніс поправки до Конституції, які забороняють Росії відмовлятися від претензій на будь-яку свою територію, Костянтин Ремчуков, редактор газети, пов'язаної з Кремлем, заявив у колонці, опублікованій у неділю, що Москва може припинити бойові дії, як тільки витіснить українські війська з російського регіону Курська.
Київ почав вторгнення в Курськ минулого року, але Кремль заявив у суботу, що регіон тепер знову «на 99,5 відсотків» під його контролем.
«Коли вони звільнять останні піввідсотка, тоді війська можуть зупинитися, де б вони не знаходилися, коли до них дійде новина», - пише Ремчуков в “Независимой газете”.
«Вважається, що Трамп розуміє це завдяки Віткоффу. І є надія, що все це станеться до 30 квітня, щоб він міг з гордістю заявити, що виконав свою миротворчу місію за перші 100 днів свого президентства».
Путін оголосив про анексію чотирьох південно-східних областей України на пишній церемонії в Кремлі у вересні 2022 року, хоча на той час Росія не контролювала жодну з них повністю.
Росія досі не контролює повністю жодну з чотирьох областей, хоча вона утримує обласні центри Донецьк і Луганськ з моменту свого першого прихованого вторгнення на схід України з використанням місцевих маріонеткових сил у 2014 році.
Хоча Росія відступила з частини окупованої території восени 2022 року, Путін заявив минулого року, що не погодиться на жодну мирну угоду, якщо Україна не відведе свої війська від лінії фронту і не надасть Москві повний контроль над чотирма областями - включно із Запоріжжям, 700-тисячним промисловим містом, яке вона ніколи не утримувала, але регулярно атакує.
Попередні вимоги Москви щодо мирної угоди включали зобов'язання України зберігати нейтралітет і відмовитися від прагнення до НАТО, визнання російських претензій на анексовані території, послаблення західних санкцій і скорочення сил НАТО в країнах-членах, близьких до Росії.
Представник Державного департаменту США заявив, що вони не можуть коментувати «суть переговорів».