Іран і ШОС

Іран і ШОС

Ця зустріч ШОС – золотий момент для Тегерана.

Понад десять років після подання заявки на вступ Іран підписав меморандум про виконання зобов'язань, щоб стати повноправним членом організації, що він розраховує зробити до 2023 року.

Протягом багатьох років ходили чутки про те, що Москва та Пекін блокували іранську заявку до ШОС, переважно тому, що вони прагнули захистити себе та організацію від напруженості у відносинах між Вашингтоном та Тегераном.

До ядерної угоди 2015 року Китай обґрунтовував відмову Ірану у членстві тим, що Іран перебуває під санкціями Ради Безпеки ООН.

Тепер, у період геополітичної напруги між Сходом та Заходом, політична оптика вигідна Тегерану.

Китай та Росія, які, як і Іран, стикаються з зростаючою ізоляцією та санкціями Заходу, прагнуть розширити клуб країн, що виступають за створення багатополярного світу та менш потужних Сполучених Штатів.

Усього за кілька днів до Генеральної Асамблеї ООН Іран прагне використати участь у ШОС, щоб показати Заходу, що має варіанти в цьому багатополярному світовому порядку.

Переговори між Іраном, США та європейськими країнами щодо відновлення ядерної угоди 2015 року знову зайшли в глухий кут.

Тому Іран може продемонструвати, що він не зобов'язаний йти на угоду зі США - і натомість може інтенсивніше співпрацювати з Китаєм та Росією, щоб створити імунітет проти західних санкцій та тиску.

У свою чергу членство в ШОС забезпечить Ірану страховий поліс на випадок слухання в Раді Безпеки ООН з приводу переговорів - де Тегеран буде розраховувати на Москву і Пекін, щоб запобігти спробам поновити санкції.

Однак ШОС навряд чи зможе вирішити найбільші проблеми Ірану, поки діють санкції США та зберігається напруженість у відносинах із Вашингтоном.

Великим економічним гравцем у клубі ШОС є Китай.

І дві сторони, швидше за все, досягли стелі можливого обсягу торгівлі - переважно за рахунок експорту іранської нафти - з урахуванням вторинних санкцій США і поки Пекін пам'ятає про їхні наслідки.

Малоймовірно, що інші великі країни ШОС, як Індія, захочуть ризикувати потрапити під санкції США, нарощуючи економічну торгівлю та інвестиції з Іраном.

Що стосується безпеки, то у разі провалу ядерних переговорів Іран зіштовхнеться з ескалацією, що росте, у відносинах з Ізраїлем і, можливо, зі США.

У цих умовах важко уявити, що ШОС вступиться за Іран: організація не має механізму колективної безпеки в стилі НАТО, і вона залишалася в основному пасивною в недавніх конфліктах - частково тому, що рішення ШОС потребують консенсусу.

Реакція Китаю та Росії на недавні ізраїльські напади на Іран показує, що політична робота була б межею їхньої підтримки.

Зрештою, ШОС також збалансувала членство Ірану, запросивши арабські країни, такі як Саудівська Аравія та Єгипет, стати "партнерами з діалогу".

Одним словом, ШОС приносить Ірану певний престиж та політичне прикриття, але мало сприяє просуванню його основних пріоритетів у галузі економіки та безпеки.

ECFR