"Сім принципів Нюрнберга" - Степан Гавриш

"Сім принципів Нюрнберга" - Степан Гавриш

Після санкцій проти МКС в Гаазі, який видав ордер на арешт Путіна і його очільників, Дональд Трамп показує, що готовий відступити від 7 принципів Нюрнберга.

Перший. Особа, яка вчинила, згідно з міжнародним правом, злочин, несе відповідальність і покарання.

Другий. Немає значення, що національне право не встановлює відповідальності Путіна.

Третій. Глава держави або інший державний діяч не може бути при жодних умовах звільнений за міжнародним правом.

Четверте. Дії за наказом уряду чи керівника є злочином і підлягають покаранню.

Пʼяте. Будь-який злочинець має право на справедливий судовий розгляд на підставі фактів і права.

Шостий принцип називає покарні міжнародним правом злочини: а) проти миру – планування, підготовка і ведення агресивної війни; участь у загальному плані або змові на підтримку такої війни; б) воєнні злочини – порушення законів та звичаїв війни, вбивства, жорстоке поводження, передання в рабство цивільного населення на окупованих територіях, вбивство заручників, розграбування майна, безглузде руйнування міст та сіл або їх розорення; в) злочини проти людства, вбивства, винищування, поневолення, депортація та інші нелюдські акти до цивільного населення.

Сьомий. Для Лукашенка, Кім Чен Ина, іранських керівників та китайських очільників. Співучасть у вчиненні таких злочинів.

Ми навіть не знаємо, чи акцентують президента США на існування нюрнберзьких принципів. За цим можна здогадатися, що Трамп не працює в ситуативній кімнаті і не проводить мозкові штурми.

Він точно не знає, що сказати, в цей час, в цей момент Путіну, щоб добитися навіть незначного перелому у війні «з ефектом Гази», коли Ізраїль на рівні Асаду та ХАМАС десь в Катарі чи Єгипті досягали незначних поступок, які врешті привели до припинення війни. При цьому поступки Ізраїлю проти можливих українських, мізерні, нечутливі і непомітні до суспільства.

Ізраїль звільнить біля 2000 палестинських увʼязнених в обмін на 92 своїх громадянина-заручника. В тому ж Катарі українські переговірники «терли» з росіянами про взаємну відмову наносити удари по інфраструктурі і обʼєктах енергетики.

Трамп для перевірки договороздатності Пу міг би відновити цей процес і завершити його. Він дуже і позірно стурбований високою смертністю на полі бою з обох боків. Але він нічого не говорить про військовополонених, депортованих цивільних українців, незаконно утримуваних і насильно мобілізованих в армію РФ та безвісти зниклих  

Кіт Келлог міг би від його імені виступити з ініціативою провести обмін полонених «всіх на всіх», повернути депортованих українців додому, створивши спільну комісію для пошуків безвісти зниклих тощо.

Реалізація подібних ініціатив могла би показати не лише готовність, але й здатність Путіна і оточення до майбутніх переговорів. Саме як процесу компромісів.

Мовчать два найближчі помічники Трампа з геополітики: віцепрезидент Венс і радник з нацбезпеки Волц.

Саме вони, а не Кіт Келлог, працюють над стратегічними контурами плану Трампа завершити війну в Україні. Це було би логічно. Гра навколо нього в американській пресі, викиди інформації спікерами, близькими до адміністрації США, відомими експертами може бути димовою завісою для плану між відомою тривіальністю – миром посередині і шоком із сумішшю екзотики, як це відбувається з купівлею Гренландії, переселенням палестинців і перетворення Гази у «Рівєру Близького Сходу», або створення вакцини для лікування раку за 48 годин.