"ЄС імпортує рекордні обсяги російського ЗПГ у 2024 році" - Юрій Ніколов

"ЄС імпортує рекордні обсяги російського ЗПГ у 2024 році" - Юрій Ніколов

О, не було ніколи такого – і знов опять))) Виявилось, до під час нашої війни Європа наростила закупівлі російського газу. Правда не в чистому вигляді, а скрапленого. Цей той який перетворюють у рідину (дуже сильно охолоджують), перевозять на кораблях, і у місці призначення цю рідину підігрівають і вона знову стає звичайним газом.

Так ось, європейці однією рукою відмовились від поставок звичайного газу «Газпромом». А другою зробили морду кірпічом і почали збільшувати поставки скрапленого. Шоб ви розуміли, вони в скрапленому беруть вже 23 мільярди кубометрів на рік (це я перерахував оті тони по складній формулі). А це майже вдвічі більше, ніж йде з Роіссі по нашій трубі в Словаччину.

Це я для розширення вашого кругозору в круговерті срачів про транзит газу через Україну)))


ЄС імпортує рекордні обсяги російського ЗПГ у 2024 році

Цього року імпорт російського скрапленого природного газу до ЄС досяг рекордного рівня, незважаючи на намагання блоку зменшити залежність від газу з цієї країни після повномасштабної війни Москви проти України.

Станом на середину грудня Європа імпортувала рекордні 16,5 млн. тонн російського скрапленого газу, що перевищує минулорічний показник імпорту в 15,18 млн. тонн, згідно з даними постачальника даних про сировинні товари Kpler. Цей показник також перевищує попередній рекорд у 15,21 млн тонн, імпортований у 2022 році.

«Те, що ми побачили цього року, дивує», - сказала Ана Марія Яллер-Макаревич, аналітик Інституту економіки енергетики та фінансового аналізу. «Замість того, щоб поступово скорочувати імпорт російського ЗПГ, ми його збільшуємо».

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році ЄС поставив собі за мету припинити імпорт будь-якого російського викопного палива до 2027 року, але поставки переохолодженого газу, що прибуває до європейських портів, продовжують зростати.

На відміну від імпорту газу трубопроводами, який скоротився до мінімуму, а також російської нафти і вугілля, які заборонені в ЄС, імпорт російського ЗПГ все ще дозволений і зростає, що свідчить про те, що «панікуюча» Європа все ще намагається відвикнути від дешевих поставок, зазначила Яллер-Макаревич.

Аналітики вказують на збільшення закупівель російського ЗПГ на спотовому ринку цього року - 33% імпорту ЗПГ російського походження в ЄС було здійснено за спотовими контрактами цього року, порівняно з 23% минулого року, повідомляє Rystad Energy, консалтингова компанія в галузі енергетики.

Такі компанії, як Shell і Equinor, оголосили, що не купують російський СПГ на спотовому ринку. Інші трейдери заявили, що після вторгнення в контрактах на спотові поставки часто з'являються пункти, які гарантують, що ЗПГ «не має російського походження».

Однак цього року обсяги спотової торгівлі зросли, оскільки трейдери «можуть отримувати вантажі дешевше [з Росії]», - сказав Крістоф Халсер, газовий аналітик Rystad.

Він додав, що ЗПГ, який постачається з російського терміналу на Ямалі до Європи, має «значно нижчу» ціну, ніж газ, що постачається зі США.

Раніше Європа імпортувала близько двох п'ятих свого газу з Росії, більша частина якого надходила трубопроводами. Зараз загальний імпорт газу з Росії, включаючи трубопровідний газ, становить лише близько 16 відсотків від загального обсягу поставок газу до ЄС.

Чиновники ЄС переконані, що блок не потребує російського палива, навіть якщо це означає згоду на вищі ціни, щоб купувати газ в інших місцях.

Але російський ЗПГ склав 20% від загального імпорту морського палива в ЄС цього року, порівняно з 15% минулого року, як показують дані відстеження суден. Не весь російський ЗПГ, привезений до Європи, споживається в регіоні, частина його перевантажується і відправляється в інші частини світу.

Цього року обсяги поставок до Франції різко зросли, майже вдвічі порівняно з 2023 роком. За даними Kpler, більше половини поставок надійшло на імпортний термінал в Дюнкерку.

Французькі енергетичні компанії EDF і TotalEnergies, а також німецька державна енергетична компанія Sefe мають угоди про використання терміналу.

Бельгія була другим за величиною імпортером російського ЗПГ, оскільки її порт Зебрюгге є одним з небагатьох європейських пунктів перевалки ЗПГ з танкерів льодового класу, що використовуються на крайній півночі, на звичайні вантажні судна. Уряди країн ЄС домовилися заборонити таке перевалювання російського ЗПГ з Ямалу до країн, що не є членами ЄС, і цей захід набуде чинності в березні 2025 року.

Дан Йоргенсен, новий комісар ЄС з питань енергетики, пообіцяв наступного року представити план, як блок може досягти поставленої на 2027 рік мети - відмовитися від усіх російських викопних видів палива.

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у жовтні дала зрозуміти, що блок може збільшити імпорт з США, щоб заспокоїти новообраного президента США Дональда Трампа, який погрожував широкими торговельними тарифами.

Трамп попередив, що ЄС повинен взяти на себе зобов'язання купувати «великі» обсяги американської нафти і газу, інакше він ризикує зіткнутися з тарифами.