Європейський Союз оприлюднив рішення про санкції щодо російської організації, яку називають приватною військовою кампанією Група Вагнер.
Групу звинувачують у діях на користь Кремля і зокрема вказано на її участь у бойових діях проти України на Донбасі та в інших країнах.
Діяльність цієї групи є відображенням російської гібридної війни.Жозеп Борель.
«Група Вагнер відповідальна за серйозні порушення прав людини в Україні, Сирії, Лівії, в Центральноафриканській республіці, в Судані і в Мозамбіку», - сказано в офіційному повідомленні ЄС, де згадано про скоєні групою вбивства і катування.
Санкції - заборони на подорожування та замороження активів стосуються Групи Вагнер, а також вісьмох фізичних осіб та трьох російських компаній.
ЄС таким чином вперше офіційно поширив дані про зв’язки між вагнерівцями та російською державою.
«Діяльність цієї групи є відображенням російської гібридної війни. Вони становлять загрозу і спричиняють нестабільність у низці країн світу», - заявив верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Жозеп Борель.
Росія відкидає звинувачення і заявляє, що вагнерівці не представляють російську державу, та що Москва їм не платить.
Президент Володимир Путін раніше казав, що приватні військові компанії мають право на діяльність, якщо вони не порушують російські закони.
У списку осіб під санкціями, які пов'язані з Групою Вагнер, вказаний Дмітрій Уткін, колишній агент російської військової розвідки, якого названо засновником групи і відповідальним за «координацію і планування операцій з використанням найманців Групи Вагнер в Україні».
Також у списку - Валерій Захаров, радник президента Центральноафриканської республіки з питань безпеки.
Троє інших осіб під цими санкціями: Андрей Трошев, Андрей Боґатов і Александер Кузнєцов - командувачі в Групі Вагнер, які були сфотографовані на прийомі з президентом Путіним у Кремлі 2017 року, вказує агентство Reuters.
Ще два - Деніс Харітонов і Серґей Щербаков були в групі підозрюваних найманців, яких затримували минулого року в Білорусі.
ЄС повідомляє, що Харітонов воював на сході України, «збив український вертоліт» і «отримав орден Російської Федерації за заслуги перед вітчизною».
Євросоюз ймовірно працював з документами про вагнерівців, що були зібрані під час операції української військової розвідки, яка минулого року намагалася заманити і схопити в Україні кілька десятків найманців.
Операція українських спецслужб не закінчилася затриманнями і вилилася в Україні у політичний скандал Вагнергейт, але деякі коментатори називають ту операцію результативною з огляду на зібрану інформацію про найманців та їхню діяльність.
ЄС застерігає, що найманці Групи Вагнер становлять загрозу для тих країн і регіонів, де вони діють, а також для 27 країн Європейського Союзу.