Берлін та Вашингтон - найбільші скептики євроатлантичного майбутнього Києва. Шольц та Байден торік виступили проти вступу України до Альянсу. Та політика «обережності» отримала серйозні пробоїни.
Шольц завжди говорив, що Україна не повинна програти, а Росія не має виграти. Це означає, що він очікував тупикову ситуацію, яка призвела б до дипломатичного процесу.... в який він би вʼїхав на білому політичному коні. "Шольц завжди вважає Росію важливішою, ніж усі країни між Москвою та Берліном", — говорить опозиційний політик ФРН Норберт Рьоттген.
The New York Times у статті «Німеччина готується до десятиліть протистояння з росією» смакує подробицями краху традиційної русофільської політики Берліна.
Міністр оборони Борис Пісторіус закликає німців готувалися до затяжної багатолітньої конфронтації з РФ: «Якщо буде укладено перемирʼя [в Україні]... то російський лідер задумає перевірити єдність НАТО».
Потреба розбудити німецьке суспільство виникла тому, що воно досі не збагнуло загроз із боку РФ. Тільки 38% опитаних громадян вважають, що їх країна повинна перейматися «міжнародними кризами». Тоді як 76% респондентів гадають, що Німеччині слід обмежитися лише дипломатичними інструментами. Заява військових, що Німеччина повинна бути спроможною вести війну і перемагати в ній, спричинила неабиякий переполох у суспільстві.
Шольц не проти й далі перебувати в розтяжці між кремлем та власним заколисаним суспільством, але його уряд переконаний: повернутися до старого порядку денного з путіним вже не вдасться. На носі перемога Трампа, готового похоронити НАТО, а наслідки війни в України несуть жахливі наслідки для європейської безпеки.
Іншими словами, Берліну пропетляти не вдасться.
Шольц зустрічатиметься з Байденом на тлі неймовірної критики їх доктрини "деескалації". На часі новий епізод — [не]очікуваний вступ України до НАТО.
Експрем'єр Великої Британії Борис Джонсон: "У НАТО існує глибоке інституційне почуття провини. Якби Альянс виконав обіцяне, і українці справді були б на шляху до повноцінного членства, то, цілком ймовірно, президент РФ не зробив би того, що він зробив", — Джонсон. В цьому ж інтервʼю ВВС він додав: «НАТО намагалось дотриматися нейтралітету, але ці зусилля виявилися катастрофічними». Він, як і інший екс-премʼєр, а нині глава МЗС Девід Кемерон, виступає за відкриття дверей НАТО на наступному саміті Альянсу. Кемерон намагався переконати американців під час свого недавнього візиту до США.
Про це ж раніше говорили і Курт Волкер, Ян Бжезінський, Андерс Фоґ Расмусен, чимало інших політиків та аналітиків.
Впливовий вашингтонський Центр аналізу європолітики озвучив кроки зі зміцнення європейської безпеки, назвавши пріоритетом швидку інтеграцію України до ЄС, а також оголошення на саміті НАТО у Вашингтоні про приєднання України до Альянсу.
Відсутність чіткого плану приєднання України до НАТО додала Путіну більше впевненості в тому, що він зможе дочекатися Заходу та перемогти Україну у війні на виснаження… Цього літа НАТО має виправити ситуацію, показавши, що єдиний можливий шлях до міцного миру в Європі починається з чіткого шляху України до членства, — Foreign Affairs, одне з найвпливовіших видань у світі у царині зовнішньої політики.
У пʼятницю Байден та Шольц говоритимуть про майбутнє світу. Хороша новина в тому, що конфігурація євроатлантичної безпеки тісно переплетена з успіхами України у протиборстві з РФ. Схоже, Вашингтон та Берлін ще морально не готові навіть думати про відкрите протистояння з кремлем, їх би влаштував нинішній статус кво… але гасло «РФ не повинна виграти, Україна не повинна програти» дедалі більше переплітається з членством Києва в Альянсі. Адже попередня політика "деескалації" призвела до очікувань великої війни з мордором.
Настав час щось змінювати.