"США планують зірвати постачання іранської нафти, зупиняючи судна в морі" - Юрій Ніколов

"США планують зірвати постачання іранської нафти, зупиняючи судна в морі" - Юрій Ніколов

У мене було відчуття невідворотності того, що Трамп хоч тушкой, хоч чучелом зіллє Україну, бо він робить все швидко і в одному напрямку. Він постійно розриває зв’язки з нами. Спочатку гроші, потім зброя, а тепер і видворяє 240 тисяч українців, які знайшли в Америці прихисток від війни (я так поняв з «Reuters», що двіж з позбавленням статусу почнеться у квітні, там також планують вигнати 1,5 мільйони інших понаєхавших з Куби і тп https://www.reuters.com/.../trump-plans-revoke-legal.../)

Але чому так бігти? Нещодавно мені гіпотезу підкинув один торговець зброєю. Мовляв, Америці тупо не до нас, бо буде кіпіш з Іраном, кілька місяців тому з того регіону збільшилась кількість замовлень на зброю. Буквально від усіх країн регіону, бо замєс з Іраном – означатиме хвилі для всіх.

І ось саме американці вирішили ескалювати ситуацію. «Reuters» рознюхав, що трампісти починають двіж з зупинки танкерів з іранською нафтою. Таке вже було, і у відповідь іранці захоплювали танкери ворогів. А також всякі тєрари обстрілювали кораблі в Суецькій протоці. В общім, нова горяча точка – під носом. І це буде побільше захоплення маленької Гази.

Причому Путєн знав про це, бо буквально напередодні заявив, що може стати посередником між США і Іраном в тьорках про віджим у аятоли ядерної бомби.

Не знаю як щодо бомби, а от нафтові потоки в результаті всього цього точно переділяться. Як на рівні видобутку, так і на рівні світової логістики. Як один з наслідків – нафта подорожчає, і з цього обов’язково прикурить Путєн.

Але не це головне зараз. Мені здається, що ми остаточно стали камушком в ботінку Трампа. Він нас викидає. Хочем ми того чи ні. І тому питання нашого виживання – це те, чим ми можем відбиватись. І як довго.


Ексклюзив: США планують зірвати постачання іранської нафти, зупиняючи судна в морі

Адміністрація президента Дональда Трампа розглядає план зупинки і перевірки іранських нафтових танкерів у морі в рамках міжнародної угоди, спрямованої на протидію поширенню зброї масового знищення, повідомили Reuters джерела, знайомі з цим питанням.

Трамп пообіцяв відновити кампанію «максимального тиску», щоб ізолювати Іран від світової економіки і звести його експорт нафти до нуля, щоб зупинити країну від отримання ядерної зброї.

У перші тижні свого другого терміну Трамп обрушив на Іран дві хвилі нових санкцій, спрямованих проти компаній і так званого тіньового флоту застарілих нафтових танкерів, які плавають без західної страховки і перевозять нафту з країн, що потрапили під санкції.

Ці кроки значною мірою відповідають обмеженим заходам, які були запроваджені за часів адміністрації колишнього президента Джо Байдена, коли Ірану вдалося наростити експорт нафти через складні контрабандні мережі.

За словами шести джерел, які попросили не називати їхніх імен через делікатність теми, чиновники Трампа зараз розглядають можливості для країн-союзників зупиняти і перевіряти судна, що проходять через критичні вузькі місця, такі як Малаккська протока в Азії та інші морські шляхи.

Це могло б затримати доставку нафти до нафтопереробних заводів. За словами джерел, це також може призвести до репутаційних втрат і санкцій для сторін, які беруть участь у сприянні торгівлі.

«Не обов'язково топити кораблі або заарештовувати людей, щоб отримати такий ефект, що це просто не варте ризику», - сказало одне з джерел.

«Затримка з поставками ... вселяє невпевненість у цю нелегальну торговельну мережу».

Адміністрація вивчала можливість проведення морських перевірок під егідою Ініціативи з безпеки розповсюдження, започаткованої в 2003 році, яка спрямована на запобігання торгівлі зброєю масового знищення.

США виступили ініціатором цієї ініціативи, яку підписали понад 100 урядів.

За словами одного з джерел, цей механізм може дозволити іноземним урядам на вимогу Вашингтона перехоплювати поставки іранської нафти, ефективно затримуючи поставки і завдаючи удару по ланцюгах поставок, від яких Тегеран залежить в отриманні прибутку.

Рада національної безпеки, яка формулює політику в Білому домі, розглядала можливість проведення інспекцій на морі, повідомили два джерела.

Було незрозуміло, чи звернувся Вашингтон до когось із підписантів Ініціативи з безпеки у боротьбі з розповсюдженням, щоб перевірити їхню готовність співпрацювати з цією пропозицією.

Джон Болтон, який був провідним переговірником від США в ініціативі, коли вона була сформована, сказав агентству Reuters: «було б цілком виправдано» використовувати ініціативу для уповільнення експорту іранської нафти. Він зазначив, що продаж нафти «очевидно, є критично важливим для отримання доходів для уряду Ірану, необхідних як для його діяльності з розповсюдження ядерної зброї, так і для підтримки тероризму».

Рада національної безпеки Білого дому не відповіла на запити про коментарі.

Міністерство нафти і Міністерство закордонних справ Ірану не відповіли на окремі запити про коментарі.

Президент Ірану Масуд Пезешкян заявив у парламенті Ірану 2 березня, що Трамп «знову підписав наказ про введення санкцій проти багатьох наших кораблів у морі, залишивши їх у невизначеності щодо того, як розвантажувати свої нафтові та газові вантажі». Він мав на увазі останній раунд санкцій Трампа.

ПОТЕНЦІЙНІ НАСЛІДКИ

Попередні спроби захопити іранські нафтові вантажі викликали відповідні дії з боку Ірану.

У 2023 році, за Байдена, США намагалися затримати щонайменше два вантажі іранської нафти. Це спонукало Іран захопити іноземні судна, в тому числі зафрахтоване компанією Chevron Corp CVX.N, що призвело до зростання цін на нафту.

За словами Бена Кехілла, енергетичного аналітика з Центру енергетичних та екологічних систем Техаського університету, нинішні низькі ціни на нафту дають Трампу більше можливостей для блокування іранських нафтових потоків - від санкцій проти танкерних компаній до арешту суден.

«Я думаю, що якщо ціни залишаться нижче 75 доларів за барель, Білий дім матиме більше свободи дій щодо санкцій, які можуть вплинути на постачання з Ірану та інших країн. Це було б набагато важче зробити при ціні 92 долари за барель», - сказав Кехілл.

Агресивні дії США можуть скоротити іранський експорт приблизно на 750 000 барелів на добу в короткостроковій перспективі, сказав він, але чим довше діють санкції, тим менш ефективними вони стають, оскільки Іран і покупці знаходять способи їх обійти.

Швидке відновлення експорту нафти з іракського напівавтономного Курдистану допоможе компенсувати будь-яке падіння іранського експорту. Агентство Reuters раніше повідомляло, що Білий дім чинить тиск на Ірак, щоб дозволити відновити експорт курдської нафти, інакше Ірак потрапить під санкції разом з Іраном.

Незважаючи на санкції США в останні роки, експорт нафти з Тегерана приніс 53 мільярди доларів у 2023 році і 54 мільярди доларів роком раніше, в основному в торгівлі з Китаєм, згідно з оцінками Адміністрації енергетичної інформації США.

Іран покладається на експорт нафти до Китаю як на життєво важливу статтю доходів. Росія, яка стикається з обмеженнями на експорт нафти і ширшими західними санкціями, так само зосереджена на постачанні нафти покупцям у Китаї та Індії.

Фінляндія та інші країни Північної Європи в останні місяці попереджали про небезпеку суден, що пропливають близько до їхніх берегів, і про екологічні ризики, які вони несуть для їхніх берегів у разі розливу нафти, якщо станеться аварія.

У той час як європейські країни говорили про перевірки суден, що перевозять російську нафту і підозрюються в тому, що не мають дійсної страховки, не було вжито жодних заходів і не обговорювалося питання про перевірки суден, що перевозять іранську нафту.