"США прагнуть контролювати інвестиції в Україну, витісняючи Європу" - Юрій Ніколов

"США прагнуть контролювати інвестиції в Україну, витісняючи Європу" - Юрій Ніколов

Оригінальний погляд на копальну угоду запропонував Volodymyr Verbianyi : США накладають руку на наші ресурси, щоб вони не дістались Європі, і щоб це дозволило американцям контролювати нашу співпрацю з Євросоюзом.

У проекті угоди, що отримав «Bloomberg», йдеться про бажання США отримати «величезні повноваження контролювати інвестиції в Україну в такі проекти, як будівництво доріг і залізниць, портів, шахт, видобуток нафти і газу, а також критично важливих корисних копалин. Це стало б безпрецедентним розширенням економічного впливу США в найбільшій за площею країні Європи саме в той час, коли вона намагається зблизитися з ЄС».

Безумовно, це лише проект угоди. І якщо наша влада проявить характер - він має змінюватись. Поживем-побачим. Легко не буде.


США прагнуть контролювати інвестиції в Україну, витісняючи Європу

США намагаються контролювати всі основні майбутні інвестиції в інфраструктуру та видобуток корисних копалин в Україні, потенційно отримуючи право вето на будь-яку роль інших союзників Києва та підриваючи його заявку на членство в Європейському Союзі.

Адміністрація президента Дональда Трампа вимагає «права першої пропозиції» на інвестиції в усі інфраструктурні проекти та проекти з видобутку природних ресурсів у рамках переглянутої угоди про партнерство з Україною, згідно з проектом документа, отриманим агентством Bloomberg News.

Якщо угода про партнерство буде прийнята, вона надасть США величезні повноваження контролювати інвестиції в Україну в такі проекти, як будівництво доріг і залізниць, портів, шахт, видобуток нафти і газу, а також критично важливих корисних копалин. Це стало б безпрецедентним розширенням економічного впливу США в найбільшій за площею країні Європи саме в той час, коли вона намагається зблизитися з ЄС.

Угода надасть США першочергове право на отримання прибутку, що перераховуватиметься до спеціального інвестиційного фонду реконструкції, який контролюватиметься Вашингтоном. Важливо, що в документі зазначено, що США розглядають «матеріальну та фінансову допомогу», надану Україні після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року, як свій внесок до цього фонду.

Фактично це означатиме, що адміністрація Трампа змусить Україну оплатити всю військову та економічну підтримку, надану США з початку війни, перш ніж Київ отримає будь-який дохід від фонду партнерства.

Минулих вихідних США передали переглянуту угоду офіційним особам у Києві після того, як плани президента України Володимира Зеленського підписати попередню угоду розвалилися після напруженої конфронтації в Овальному кабінеті з Трампом минулого місяця. Минулого тижня Білий дім заявив, що адміністрація виходить за рамки попередньо узгодженої угоди, яка стосується критично важливих корисних копалин в Україні.

Обговорення між двома сторонами тривають, і остаточний проект може містити зміни до умов. Україна, ймовірно, відповість на американський документ своїми поправками цього тижня, повідомила Bloomberg News особа, знайома з цим питанням.

Повна угода, запропонована США, вимагає «детального вивчення», і умови постійно змінюються під час переговорів, заявив Зеленський журналістам у Парижі в четвер, де він бере участь у саміті з європейськими лідерами. Хоча ще рано говорити про досягнення угоди, «ми підтримуємо співпрацю зі США, але ми не хочемо подавати жодного сигналу, який може спонукати США припинити допомогу Україні», - сказав він.

США залишаються відданими швидкому укладенню угоди і забезпеченню тривалого миру як для України, так і для Росії, заявив представник Міністерства фінансів США у відповідь на прохання прокоментувати ситуацію.

Рада національної безпеки США не відразу відповіла на запит про коментарі.

Зеленський намагався залучити союзників України до інвестування в країну в рамках свого так званого «Плану перемоги», щоб допомогти захистити її від майбутньої російської агресії. Трамп висунув власні вимоги щодо угоди про доступ до критично важливих для України корисних копалин невдовзі після свого вступу на посаду в січні як компенсацію за підтримку США у війні.

Трамп намагається укласти угоду з Україною, оскільки він також тисне на Зеленського і президента Росії Владіміра Путіна, щоб вони уклали угоду про припинення війни. Досі США домагалися від України низки поступок, включно з потенційною відмовою від претензій на окуповані Росією території, не висуваючи при цьому практично жодних вимог до Путіна.

Україна отримала статус кандидата на вступ до ЄС у 2022 році і має розпочати переговори про повноправне членство, які можуть тривати роками. Ці переговори, ймовірно, ще більше ускладняться, якщо США матимуть ефективний контроль над інвестиційними рішеннями, що охоплюють значні сфери української економіки.

Україна раніше заявляла, що угода зі США не повинна суперечити її Угоді про асоціацію з ЄС. Вона також раніше відкинула пропозицію США зарахувати минулу підтримку України з боку Вашингтона як свій внесок до спільного фонду.

Згідно з проектом документа, Міжнародна фінансова корпорація розвитку США (DFC) контролюватиме інвестиційний фонд, призначаючи трьох з п'яти членів ради директорів і володіючи «золотою акцією», яка дає їй особливе право голосу для блокування певних рішень. Україна призначатиме двох інших і не матиме права втручатися в повсякденне управління фондом.

Уряд у Києві буде зобов'язаний вкладати у фонд 50% своїх доходів від усіх нових природних ресурсів та інфраструктурних проектів. США матимуть право на весь прибуток плюс 4% річного доходу, поки їхні інвестиції не будуть повернуті, йдеться в проекті.

Україна буде зобов'язана подавати всі проекти на розгляд фонду «якомога швидше», а DFC отримає місця в раді директорів або нагляд за всіма програмами, що фінансуються фондом. Києву буде заборонено пропонувати відхилені проекти іншим сторонам з «істотно кращими» умовами протягом щонайменше одного року.

Крім того, згідно з проектом, уряд США матиме право купувати українські метали, мінерали, нафту і газ на комерційних умовах, незалежно від того, чи фінансує проект фонд.

Угода, яка не має часових обмежень, також забороняє Києву продавати критично важливі корисні копалини країнам, які є «стратегічними конкурентами» США.