Більш смішної публікації, ніж ця, я на шпальтах “Української правди” не читав.
Йдеться про текст під заголовком: “Ні влади, ні опозиції. Чим живе український парламент під час війни”.
На перший погляд все виглядає дуже солідно. Розлогий аналіз розстановки політичних сил в парламенті підкріплено численними й не менш розлогими та розквітчаними метафорами висловлюваннями самих депутатів.
Все, як належить за стандартами об’єктивної журналістики. Кожне твердження журналіста супроводжує взята в лапки цитата. Загалом 19 цитат з посиланнями на 16 джерел. Круто?
Але давайте перелічимо ці джерела:
1.«- описує ситуацію у владній фракції один із депутатів»,
2.”-не під запис зізнається один із рядових депутатів-мажоритарників "Слуги народу".
3.” - ділиться спостереженнями один із топів фракції "слуг".
4. “-розповідає один із депутатів не з числа "слуг".
5.”- пояснює один із керівників Ради.»
6.”-розповідає не під запис один із членів близького оточення Порошенка».
7. “- емоційно розповідав УП Порошенко про свою розмову з президентом, яка відбулася 24 лютого минулого року».
8.” -коментує УП один із впливових членів "Слуги народу".
9.”- розповідає УП один із колег Тимошенко по парламенту».
10.”- розповідає УП депутат, наближений до "Розумної політики".
11.”- скаржиться депутат з керівництва ВР.»
12”- емоційно коментує один із членів команди президента».
13.”- розповідає один із членів "Голосу".
14. «-з іронією в голосі пояснює УП один із керівників Ради».
15.”- розповідає УП один із впливових представників ВРУ, який активно залучений у міжпарламентську дипломатію».
16. “- як жартують депутати.»
Як бачимо, 15 з 16 джерел — анонімні. Серед них якимось невідомим чином затесався лідер ЄС Петро Порошенко. Одненький . Втім і сказане ним — це не ексклюзив, а запозичення з іншого матеріалу одного з авторів .
Якщо вчитатися, побачимо серед цих ремарок справжні перли.
Наприклад, що означає це загадкове формулювання: “розповідає один депутат не з числа слуг”? З якої фракції не скажемо, здогадайтеся самі, але даємо підказку - “не з числа “слуг”?
І що значить “депутат наближений до “Розумної політики” (депутат з іншої групи, який сидить поруч з Разумковим? Чи “наближений” якимось іншим чином?)
Або для надання життєвості картинці використовуються своєрідні “емодзі” - “з іронією в голосі пояснює”, “емоційно коментує”, “скаржиться”. Це має переконати невибагливого читача в тому, що подібні депутати реально існують.
І вишенька на торті ось таке джерело зацитованої інформації -“як жартують депутати”.
Але не це найсмішніше. А те, що всі ці анонімні і доволі розлогі вислови взято в лапки, що за усіма законами журналістики передбачає дослівне цитування сказаного.
Так от, якщо все написане “сказано не під запис” (а автори статті двічі на цьому наголошують і це значить - без включеного диктофону), то яким чином журналісти зуміли так точно відтворити багатослівні коментарі співрозмовників?
І найголовніше, хто мені пояснить: навіщо забирати в лапки сказане анонімом? Адже цитата в лапках у журналістських матеріалах вживається для верифікації інформації. А як можна верифікувати чиїсь слова, якщо невідомо, чиї вони?
У такий спосіб можна написати в лапках будь-який фейк, й ніхто не спростує, бо нічиє прізвище не названо. Навіть посади і, як бачимо приналежність до фракцій, в окремих випадках прихована.
Та й чи були взагалі ці співрозмовники?
Свого часу, як редактор газети, а потім редактор сайту в інформагенстві я подібні матеріали нещадно вибраковував і змушував переписувати. Бо це не журналістика, якщо автор не зміг взяти жодного ексклюзивного коментаря!
Це схоже на звичайний симулякр, замаскований під серйозний інсайд і намальований “не отходя от каси” за півгодини. І довіряти йому я б не радив.