Розпіарений контрнаступ провалився, не досягнувши жодних із поставлених цілей. Він боляче вдарився в «лінію Суровікіна» і підірвався на масштабованих мінних полях росіян.
Зеленський вимагав перемоги. Путін увійшов в затяжну війну і розраховував на швидке виснаження ЗСУ, політичне керівництво у Києві та України в цілому. Головне, треба було посіяти недовіру до здатності України перемогти.
Залужний, очевидно не маючи іншої можливості, публічно виступив із новою стратегією війни, розрахованої на тривалий період. Він прямо про це не написав, але тупик у війні міг би дати шанс Україні взяти уроки у невдалого контрнаступу і перейти до дистанційної, маневрової, віддаленої війни.
Президент і його оточення вперто шукали перемоги. Залужного і весь його Генштаб звільнили. Фундаментальна помилка. Але всі повірили президенту, і він взяв на себе відповідальність за наступний розвиток подій.
В майбутньому ми оцінимо цей непродуманий крок верховного головнокомандувача, як стратегічну помилку. Вона запустила ланцюжок подій, які докорінно змінили політику управління війною.
По-перше, Залужний і його команда виконували роль останньої системи стримування і противаг команди Банкової. Президент займався, і досить ефективно, зовнішньою політикою підтримки України.
Саме завдяки йому була створена західна воєнна коаліція союзників, «Рамштайн» на чолі з міністром оборони США, планувальні штаби й навчальні центри в країнах НАТО, де пройшли підготовку понад 100 тисяч українських солдатів та офіцерів.
Саме йому вдалося переконати американський Конгрес і європейських союзників вкласти й нарощувати кошти у війну проти Росії та надавати гарантовану підтримку державному бюджету. При падінні національного ВВП у 28-30%, у 2022 році ця підтримка нівелювала внутрішню економічну і соціальну кризу, яка могла демонтувати єдність і стійкість українців.
Найбільший успіх Зеленського – зміна стратегічної функції НАТО. Завдяки його безперервним штурмам Альянсу він змусив його провести блискавичну реінкарнацію та із напівсонного паперового тигра, політико-бюрократичного клубу, він перетворився на центр воєнного планування Європи, який все більше втягується у війну в Україні.
Мало, недостатньо, слабо, оглядаючись на Кремль і налякано нюхаючи повітря, все ж таки поволі рухається до неминучої воєнної конфронтації.
І немає зовсім ніякого значення, чи розумів Зеленський нереальність здатності НАТО з Байденом на включення на мінімальному рівні України в його структуру (надати запрошення).
Зеленський змусив його генералів і політиків готувати для цього воєнні ресурси. Найперше для України. Як бойового щита, форпосту, передової оборонної лінії на шляху до очікуваної російської агресії.
Залужний і його Генштаб стояли у пульта планування й управління бойовими діями.
За традицією, в Україні існували два видатних лідери – президент і главком. Його рейтинг зрівнявся із рейтингом ЗСУ, а рейтинг глави держави не виходив за межі минулих виборчих цифр.
Ми не впевнені, але непідготовлений контрнаступ 23 був політичним рішенням, але воєнним провалом. Президента переконали, що це помилка Залужного і його генералів. Зручна ситуація.
Главком взяв на себе відповідальність. Виступив із новою стратегією і тактикою маневрової, високотехнологічної віддаленої війни в умовах стратегії виснаження. Пізно.
Якесь невідоме нам оточення президента переконало його, що окопна війна, затяжний тупик в ній – є ледве не зрадою, бо Україна здатна нанести Росії воєнну поразку.
Ну хоча б тому, що після звільнення Залужного президент вимагав наступати, наступати, наступати.