✔️ Вже три роки нам розказують, що раша от-от загнеться, а вона продовжує наступати і ми щодня втрачаємо населенні пункти. Що скажете з цього приводу?
На це запитання відповім найбільш розлого. У росії дійсно величезні ресурси - як людські, так і промислові. Це практично самодостатня країна, яка худо-бідно може жити в режимі замкнутого циклу, і вона дійсно навчилась обходити більшість санкцій. Мало того, я навіть теоретично не очікую її розвалу, бо окрім кавказького регіону та, можливо Татарстану, іншім суб`єктам федерації це на даний проміжок часу абсолютно не потрібно.
Але... Яким би великим не був ресурс, він не безкінечний навіть у такої газонафтодіамантової бензоколонки, як росія. Тепер лише факти:
Буквально на днях вийшло дослідження Morgan Stanley, відповідно до якого росію чекає масштабна фінансова криза. Факти на користь цього прогнозу: з середини 2022 року відбулося аномальне збільшення корпоративного боргу на $415 млрд, це 19,4% ВВП. Найбільше кредитів припало на галузі, що займається військовим виробництвом, і ситуація не виправляється.
Така надмірна залежність від схеми примусового кредитування почала призводити до серйозних негативних наслідків, які будуть навіть гіршими, аніж падіння ВВП. Нині москва стоїть перед дилемою: чим довше вона відкладає припинення вогню, тим більшим є ризик неконтрольованої ситуації, коли необхідно буде рятувати корпорації та банки, що послабить переговорні позиції москви. Як приклад: головний платник податків - Газпром, вже став найбільш збитковою російською компанією - він в рекордному за 25 років мінусі на 583,1 млрд рублів.
Мало того, головний індикатор — індекс Мосбіржі — втратив за цей час понад 20%. І на все це наклалось те, що Індія та Китай, з огляду на останні санкції США, перестали приймати більшість танкерів з російською нафтою. Зараз більше десятка суден з 20 млн. барелів «чорного золота» з росії бовтаються у водах східного Китаю.
І наостанок, демографічна яма, велика хвиля еміграції, жорсткіша міграційна політика призвели до суттєвого дефіциту кадрів, який має довгостроковий характер. Водночас російська економіка, позбавлена доступу до світових технологій, не може компенсувати брак працівників завдяки технологічній модернізації та підвищенню продуктивності праці.Технологічне відставання лише посилюватиметься, що є суттєвим бар'єром для довгострокового зростання.
❓ Для чого я так детально все описав? Це відповідь тим, хто питає - навіщо путіну йти на перемовини, якщо у нього й все так добре? Так от - у нього не все добре, а через декілька місяців буде зовсім погано. І якщо ви повернетесь до публікацій провідних західних економістів, то ще у 2022 році вони писали, що економічна яма при продовженні війни такої інтенсивності очікує на росію саме у середині 2025 року.
Тому як тільки Трамп зійде на престол, путін стане першим, хто наполягатиме на заморозці цієї війни. Вчора маргарита симоньян (а це головний рупор кремля) абсолютно відверто заявила, що москву влаштує зупинка війни по нинішній лінії фронта, обіцянка України "не ображати російськомовних" та не вступати до НАТО. При чому сама визнала, що обіцянка щодо Альянсу "нічого не вартує, але для проформи її треба зафіксувати на бумазі."
✔️ Але ж ця заморозка вигідна тільки путіну - він накопичить сили та знову нападе на Україну через 2-3роки!
Я вибачаюсь, але хто вам усім вбив у голову, що ця пауза у війні буде вигідна тільки путіну, який через 2 роки знову нападе, і нам усім капець? І тому зараз треба воювати до незрозуміло якого кінця, навіть якщо Трамп повністю перекриє нам допомогу.
Ну маячня ж! Ми від цієї заморозки виграємо більше, бо ще рік, і нам вже нічого буде заморожувати. Запрацюють заводи з виробництва ракет, буде можливість замінувати найбільш небезпечні напрями, збудувати захисні споруди. Люди, нарешті побачать свої сім`ї, нарожають дітей, хтось виїде за кордон, але більше людей повернеться, бо не влаштувались нормально на чужій землі. Ті, хто воює вже три роки отримають відпустки, буде можливість провести ротації, поновити енергосистему, морально відійти від постійних повітряних тревог. Крім того, республіканці у США кажуть, що готові з більшою завзятістю інвестувати у відновлення України, аніж у цю безкінечну війну. До того ж, є шанс провести вибори і здибатись влади, яка повністю провалила підготовку до неї.
✔️ І що, ми так просто пожертвуємо своїми територіями, за які пролили кров наші воїни? Це ж несправедливо!
Так, це дуже несправедливо. Але в умовах, коли міжнародне право перестало діяти, а до влади у США прийшов ділок та авантюрист, нам залишається невеликий вибір. Ну, давайте не жертвувати територіями… Тільки поясніть мені, яким чином ми можемо їх повернути в осяжному майбутньому, якщо ніхто нам у цьому допомагати не збирається, а ми зараз щодня втрачаємо по 2-3 населених пункти? Просто на весь світ сказати: «Ми не згодні жертвувати територіями!» ОК, сказали, а далі що? Далі нічого. Треба створювати європейсько-українську програму з переселення проукраїнського населення з тимчасово окупованої території з гарантіями забезпечення їх житлом та роботою. Можливо колись вдасться повернути усі або частину земель, проте наразі такої можливості не бачу.
✔️ Навіщо обнадіювати людей, що війна може скоро закінчитись? Це їх демотивує - треба казати, що ця війна дуже надовго, рашка просто так не відступить.
Дивлюсь, свідків скорої перемоги та кордонів 1991 року змінили свідки зневіри та безкінечного продовження цієї війни. Бо, мовляв, у нас все хєрово, Трампу на нас пофіг, а у путіна шалені ресурси.
Так от, мотиви закінчити цю війну є і у путіні, і у Трампа. Які - я вже писав і писатиму ще. А те, що когось такі прогнози «деморалізують», то це повна маячня. У людей повинна бути надія, бо саме безнадійність та приреченість на безкінечну війну породжують єдине бажання - шукати шляхи, як найшвидше втекти з приреченої країни.
✔️ Якщо нас абсолютно точно не беруть до НАТО, на які гарантії безпеки ми можемо розраховувати?
Основна гарантія безпеки - це ЗСУ. Якщо будуть йти торги по умовам припиненню вогню тощо, нам ні в якому разі не можна погоджуватись зі скороченням армії та озброєння. Ми повинні мати весь арсенал ракет, який у випадку нового нападу рф зможе завдавати ударів по тиловим об`єктам русні у радіусі, як мінімум, 800 км.
Також у США наразі проробляються дві системи гарантій безпеки, альтернативних вступу до НАТО. Згідно з однією, США можуть забезпечити безпеку країни, як у випадку з Південною Кореєю після війни та Ізраїлем після війни Судного дня. Друга – вступ до ЄС. Тоді на країну пошириться положення про взаємодопомогу: під час нападу інші країни мають допомагати всіма доступними засобами.
І, нарешті, акцент на двосторонні військові угоди з нашими основними партнерами - США, Британією, Францією, Німеччиною, Італією, країнами Скандинавії та Балтії.
✔️ Ваша думка стосовно миротворців. Це реально чи просто кола на воді?
Реальність такого плану оцінюю у 60-70%. Російська влада готова до введення європейських миротворців на території України, але наполягає, щоб разом із нею там були присутні і військові з країн ОДКБ. Джерела кажуть, що, незважаючи на гучні заяви глави лаврова про те, що москву не влаштує "перемир'я" та "заморозка" конфлікту в Україні, насправді неформально розмови з цього питання вже йдуть. "Поки що взаємодія здійснюється з Брюсселем та європейськими керівниками, з представниками майбутньої адміністрації Трампа контакти з питання про припинення вогню розпочнуться вже у лютому", - розповідають спостерігачі.
✔️ Чи не здасть Трамп Україну у ході перемовин з путіним?
А що значить "здати" Україну? Її не можна здати, якщо вона не захоче здаватись. У нас є можливість наявними силами воювати, як мінімум, до кінця цього року, більшість європейських країн готові нам допомагати без оглядки на США, росія (як я писав раніше) на грані своїх ресурсів. Звісно, вона може мобілізувати ще мільйон якутів та бурятів... Але звідки зброї для цього мільйона? Де взяти офіцерські кадри, щоби командувати цим мільйоном? А головне: чи хоче путін роздати своєму народу стільки зброї – і отримати назад з фронтів більше мільйона героїв з ПТСР, яким вже не страшно вбивати?
Проте, є одне велике побажання (хто б мене почув)) - щоб при обговорюванні умов "сдєлкі" були присутніми європейці. Поки що планів щодо формату переговорів немає, але ситуація може почати змінюватися на першій зустрічі міністрів закордонних справ ЄС після інавгурації Трампа, яка відбудеться 27 січня.
Ну, а з позитиву – майбутній радник Трампа Майк Уолтц заявив, що обраний президент готовий зняти обмеження на далекобійну зброю Україні, щоб посадити путіна за стіл переговорів.
✔️ Чи пов'язана вимога знизити мобілізаційний вік з намаганням знизити рейтинг Зеленського. Очевидно, що мобілізація 100-200-500 тисяч не дасть жодних переваг над рашкою що має в рази більші мобілізаційні ресурси.
Так, вимога знизити призивний вік в Україні до 18 років дійсно є. І вона (ця вимога) використовується американською владою не стільки для того, щоб знизити рейтинг Зеленського, скільки спонукати Київ погодитись на дві принципові поступки - заморозку фронту по нинішній ЛБЗ та формальну відмову від НАТО. Якщо Київ не погодиться на ці два пункти, Вашингтон (вже в особі Трампа) наполягатиме на зниженні призовного віку, як умови подальшої підтримки України - або взагалі відмовиться від її підтримки. Якщо відмовиться путін, Трамп має свій набір альтернативних погроз - вони стосуватимуться, як якісного збільшення військової допомоги Києву, так і подальшого економічного тиску на москву.
✔️ Як вважаєте, чи будуть вибори, якщо війна не закінчиться за рік-два?
Ні, при такому сценарії виборів не буде, але я переконаний, що гаряча фаза війни закінчиться ще до осені ц.р.
‼️ На сьогодні все. Знаю, що комусь мої відповіді не сподобались, а хтось з ними не згоден. Це ваше право, як і моє писати свою думку. Єдине, у чому хочу запевнити - пишу щиро те, що відчуваю і те, що базується на реальних фактах без рожевих поні та казкових єдинорогів. Сьогодні узагальню решту ваших питань і найближчим часом відповім. Шануймося!