Огляд
1. Лиманський напрямок
Командування 20-ї загальновійськової армії (ЗВА) противника продовжує наполегливі спроби розвинути свої останні тактичні успіхи на ділянці Макіївка-Терни, у напрямку Іванівка-Катеринівка та Іванівка – Зелена Долина, у смузі наступу 144-ї мотострілецької дивізії (мсд) цієї армії, що діє зі свого плацдарму на річці Чорний Жеребець, в районі Іванівки.
Штурмові підрозділи цієї дивізії намагаються прорватися у Катеринівку і закріпитися там практично без перерви. Крім того, ворог досить інтенсивно атакує у напрямку сіл Нове та Зелена Долина.
Однак після нещодавнього прориву в тактичній зоні на 7 км у бік Катеринівки та на 4 км у бік Зеленої Долини, противник вже 3 доби не може просунутися далі у північному чи північно-західному напрямку.
Як наслідок, у смузі сусідньої 3-ї мсд передові підрозділи противника, також продовжуючи атаки з плацдарму у напрямку Макіївка – Греківка, не можуть досягнути вагомого результату.
Варто зазначити, що 144-та мсд 20-ї ЗВА була введена в бій противником на цьому напрямку практично всім своїм складом:
- 254-й мотострілецький полк (мсп)
- 283-й мсп
- 488-й мсп
- 1428-й мсп (без одного батальону)
- 59-й танковий полк (тп), судячи з усього, діє лише двома батальйонами.
В даний час стає зрозумілим сенс переведення основних зусиль командування 20-ї ЗВА з напрямку Іванівка - Колодязі на північ і північний захід від нього. Очевидно, тимчасово відмовившись від прориву, по суті, у напрямку Лимана, тобто у бік Дробишево, противник намагається «відрізати» виступ наших військ між Копанки та Катеринівка зусиллями 144-ї мсд 20-ї ЗВА та 4-ї танкової дивізії (тд) 1-ї танкової армії (ТА), яка намагається наступати на північному фасі, у напрямках Райгородка – Чернещина та Першотравневе – Копанки.
У цьому контексті перегрупування двох частин зі складу 2-ї мсд та 4-ї тд (відповідно, 1-го мсп та 423-ї мсп) із смуги 1-ї ТА до смуги 20-ї ЗВА зовсім не виглядає рутинним. Очевидно, що командування противника поспішає скористатися «можливістю, що відкрилася» у нього на Лиманському напрямку для розвитку своїх тактичних успіхів у смузі 20-ї ЗВА.
Судячи з усього, воно намагатиметься найближчим часом перекинути хоча б частину цих сил та засобів на плацдарм в районі Іванівки та ввести їх у бій з нього у північному та північно-західному напрямках.
2. Торецький напрямок
Здається, що введення в бій командуванням противника частин і підрозділів 150-ї мсд зі складу 8-ї ЗВА, перекинутої сюди з колишнього Курахівського напрямку, не призвело до його «швидкого успіху». Причому ні в напрямку Нелипівка - Щербинівка, ні по рубіжу Суха Балка - Олександропіль, хоча противник там і має просування (протягом майже двох тижнів з моменту введення у бій 150-ї мсд, орієнтовно 21-22 березня, передовим підрозділам цього з’єднання вдалося просунутися в середньому на 2,3 - 2,5 км, зайнявши село Пантейлимонівка і закріпитись там, а також їм вдалося "зачепитися" за село Олександропіль).
Слід також підкреслити, що спосіб введення в бій 150-ї мсд виглядає, м'яко кажучи, досить дивно. Фактично вона діє на напрямках, що суттєво розходяться, намагаючись наступати ОДНОЧАСНО, як на північ – у напрямку Плещіївки та Щербинівки, так і на західному напрямку – у бік Сухої Балки та дороги Н-20.
Цілком можливо, що це пов'язано зі станом частин та з'єднань 51-ї ЗВА противника, які тривалий час ведуть виснажливі бої у Торецьку та на південь від нього. Не думаю, що нещодавно розпочате відведення/заміна низки підрозділів 132-ї окремої мотострілецької бригади (омсбр) противника на ряді ділянок Торецького напрямку можна оцінювати як «планове». Навряд чи це пов'язано виключно з початком процесу, переформуванням цієї бригади в однойменну дивізію 51-ї ЗВА. Швидше за все, 132-га омсбр просто вже не в змозі ефективно наступати до Костянтинівки.
На даний момент противник вже застосував підрозділи майже всіх частин 150-ї мсд на Торецькому напрямку: 68-го тп, 163-го тп, 102-го мсп та 103-го мсп.
Те ж саме стосується і другої дивізії 8-ї ЗВА - 20-ї мсд, яка розгорнула частину своїх сил і засобів по рубежу від Воздвиженки до Кераміка. Теоретично її припхали сюди з метою посилення та забезпечення наступу окремих підрозділів 5-ї омсбр 51-ї ЗВА та 39-ї омсбр 68-го армійського корпусу (АК), перегрупованої сюди ж, з того самого колишнього Курахівського напрямку, у бік траси Покровськ-Бахмут і подальшого просування вздовж неї до Костянтинівки.
Але, на даний момент, замість цього, вона займається забезпеченням свого лівого флангу - намагається взяти під контроль район Єлизаветівки, оскільки без цього подальші спроби просунутися на північ, в сторону Нової Полтавки і Тарасівки, очевидно, будуть пов'язані з небезпекою контратакуючих дій ЗСУ на її фланзі, практично ідентичних тим, що зараз відбуваються на Покровському напрямку.
Судячи з усього, до цих дій вже залучена низка підрозділів 242-го мсп та 255-го мсп цієї дивізії разом із підрозділами 39-ї омсбр. Однак, поки що, противнику так й не вдалося взяти Єлизаветівку. Крім того, передові підрозділи противника, які вийшли на трасу Покровськ-Бахмут у районі дорожньої розв'язки, на схід від Малинівки, були відкинуті контратакою Збройних Сил України на південь від неї.
Тому, на даний момент, перспективи того самого гіпотетичного «ривка на Костянтинівку» з півдня та південного сходу (тобто з боку Воздвиженки та Торецька), синхронно з діями ворога на Краматорському напрямку по дирекції Часів Яр – Костянтинівка, які, за наполегливими чутками, нібито заплановані російським командуванням на кінець квітня, поки що виглядають досить «туманно».
3. Запорізький напрямок
Фактично темпи наступу противника у смузі 58-ї ЗВА у напрямках Долинка – Щербаки та П'ятихатки – Степове поки що впали до нуля. Хоча штурмові підрозділи 108-го десантно-штурмового полку (дшп) 7-ї десантно-штурмової дивізії (дшд) за підтримки ряду підрозділів 503-го мсп (19-ї мсд) та 70-го мсп (42-ї мсд) продовжують інтенсивно та наполегливо атакувати, однак прорватися на північ від траси Кам'янське – Оріхів, на ділянці Степове-Щербаки, їм поки що не вдається.
За низкою повідомлень, командування 58-ї ЗВА противника підтягнуло в цей район пару батальйонів зі складу 100-ї окремої розвідувальної бригади (включно з підрозділами ударних БПЛА). Однак ця інформація дещо "туманна".
Вже за три тижні активних боїв на цьому напрямку противнику вдалося просунутися на 2-2,2 км, взяти під контроль село П'ятихатки та закріпитися на околицях сіл - Степове, Малі Щербаки та Щербаки, підійти впритул до дороги. Втім, всього цього йому вдалося досягти в перший тиждень своєї "активізації", пізніше - темпи просування різко впали.
Судячи з усього, командування 58-ї ЗВА противника розраховує найближчим часом отримати підсилення, за рахунок частин і з'єднань зі складу так званої «Курської групи військ». А саме, 56-й десантно-штурмовий полк може приєднатися до двох полків 7-го десантно-штурмової дивізії (108-го та 247-го дшп), які вже розгорнуті в смузі 58-ї ЗВА. Там же може з'явитися вся 76-та десантно-штурмова дивізія. Або, як альтернативний варіант, сюди може бути перегрупована одна з бригад морської піхоти (155-та обр МП або, швидше за все, 810-та обр МП).
Загалом очевидним завданням передових підрозділів противника, які атакують позиції ЗСУ в районі Щербаки, на мою думку, є хребет висот, розташований на захід від міста Оріхів (від Новоандріївки до Новопавлівки). Контроль за ним дозволить противнику «накривати» своїми безпілотниками та артилерією дорогу від Оріхового на Комишуваху (тобто основну комунікацію всього Оріхівського району оборони ЗСУ).
Тому цілком ймовірно, що найближчим часом зусилля командування противника можуть бути перенесені з нинішнього "активного" сектора в смузі 19-ї мсд, на сусідній, розташований дещо східніший (наприклад, у напрямку Нестерянка - Новоандріївка).
На мою думку, той самий "наступ на Запоріжжя", про який нещодавно згадував наш Верховний Головнокомандувач, цілком може виглядати саме як спроба обійти з флангів весь Оріхівський район оборони ЗСУ вже звичним для нас методом – фланговими обхідними "ударами". Один – з рубежу Щербаки-Нестерянка до висот на захід від Оріхове, другий від рубежу Мирне-Новопокровка до висот, розташованих на схід від міста (вони там також є). Але про це ми поговоримо в сьогоднішньому стрімі і в одному з наступних оглядів.