Франція проведе саміт європейських лідерів 17 лютого, щоб обговорити війну в Україні, повідомив міністр закордонних справ країни Жан-Ноель Барро.
"(Президент Франції Еммануель Макрон) збере основні європейські країни, щоб обговорити європейську безпеку", - оголосив Барро і закликав не "надто драматизувати" цю зустріч.
Наразі участь у зустрічі підтвердили Франція, Велика Британія, Німеччина, Польща, Італія, Іспанія та Данія (представляючи країни Балтії та Скандинавії), керівництво Європейського Союзу та генеральний секретар НАТО, пише Reuters. Велику Британію представить прем'єр-міністр країни Кір Страмер. Згідно з повідомленнями ЗМІ, Німеччину представлятиме канцлер Олаф Шольц, а Польщу - прем'єр-міністр Дональд Туск.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що США поділилися з ним планами щодо України та сказав, що переговорна тактика Америки дає йому "надію", хоча вона є "неортодоксальною", цитує міністра The Guardian та Польське радіо.
"Генерал Келлог представив мені особисто та колу європейських союзників переговорну тактику Сполучених Штатів, — сказав Сікорський журналістам. — Я не буду їх тут розкривати. Вони вселяють певні надії. Вони неортодоксальні, але ми бажаємо їм удачі".
Двоє європейських лідерів заявили, що Європі потрібен спеціальний посланник з питань України, щоб забезпечити їй значущу роль у будь-якому переговорному процесі щодо встановлення миру.
Заяви про необхідність спеціального представника Європи пролунали від Нідерландів та Фінляндії на тлі повідомлення спецпредставника Дональда Трампа з питань України Кіта Келлога про те, що з Європою будуть проводитися консультації, але в кінцевому підсумку її участь у мирних переговорах між Росією, США та Україною не планується.
Кіт Келлог, спеціальний представник США з питань України та Росії на фото під час зустрічі на полях 61-ї Мюнхенської безпекової конференції. Мюнхен, південна Німеччина, 15 лютого 2025 року. (Фото AFP)
“Я думаю, що нам потрібно зробити щось подібне до того, що було зроблено в Косово”, — цитує слова президента Фінляндії Александра Стубба на щорічній Мюнхенській конференції з питань безпеки Reuters. Малися на увазі дипломатичні зусилля, що допомогли припинити військові дії Сербії в 1998-99 роках.
За словами Стубба, Європа “потребує спеціального посланника, такого як Мартті Ахтісаарі (спеціальний посланець ООН у Косово), а потім заступника посланника, який буде на рівні... Келлога”.
Прем’єр-міністр Нідерландів Дік Схооф написав у мережі X, що як Україна, так і Європа повинні бути долучені до перемовин:
“Погана угода без участі України та Європи – це не варіант. Це було б винагородою за російську агресію і запрошенням до подальшої агресії. Росія не повинна вийти з цієї війни переможцем”, – заявив Схооф.
Адміністрація президента США Дональда Трампа закликала Європу відігравати більшу роль в забезпеченні стабільності континенту.
Агенція Reuters також ознайомилась із документом, в якому Сполучені Штати звернулись із проханням до союзників по Європі, щоб ті окреслили, що потрібно від Вашингтона, щоб взяти участь в забезпеченні тривалої безпеки. В документі, повідомляє агенція, зокрема міститься запит щодо того, які країни готові розмістити свої сили в Україні в рамках мирної домовленості, а також про можливі дії щодо санкцій.
Президент України Володимир Зеленський провів низку зустрічей з європейськими лідерами на полях Мюнхенської безпекової конференції. Він зокрема закликав європейців створювати власну армію разом з Україною. Така сильна Європа матиме повагу з боку США, вважає Зеленський.