"Як готуються державні візити" - Олег Шарп

"Як готуються державні візити" - Олег Шарп

Перш за все, хочу сказати, що відповідальними за підготовку візитів - як наших посадовців у країну перебування, так і керівників інших держав в Україну – є наші посольства і особисто посли.

Коли визначена дата візиту, посольство терміново розпочинає підготовку стандартного пакету документів для МЗС і апарату того керівника, чий візит готується. Основні документи, які входять до пакету:

• Тези до перемовин (по пунктах викладається план бесіди з поясненнями до кожного з цих пунктів – що ми хочемо донести до контрпартнерів і що бажано отримати від них).

• Довідка про країну (дуже важливо, щоб учасник переговорів добре володів інформацією про саму країну, її політичні партії, держустрій, релігійні, соціальні та інші питання, а також ті делікатні речі, які краще не піднімати у ході перемовин).

• Політичний та психологічний портрет керівника держави, з яким заплановані перемовини.

Особливо цінним є психологічний портрет, який відповідальні співробітники посольства разом з прикомандированим співробітником спецслужб створюють на основі широкого спектру OSINT-матеріалів. Це дуже важливий аспект, про приклад правильного використання якого зупинюсь нижче.

• Протокольні питання. Це як райдер для артиста. Якій їжі надає перевагу гість, в якому одязі бажала б бачити гостя приймаюча сторона (цей пункт не обов`язковий, але невиконання його може бути розтлумачене, як неповага до іншої сторони), питання зустрічі гостя (в аеропорту, резиденції тощо), приблизна тривалість перемовин і багато інших деталей.

А тепер приклад з власного досвіду.

У 2009-му я серед інших готував візит Тимошенко до Японії (знаю, ця особа ще та особа, але приклад з нею найбільш яскравий).

Так от, Юлія Володимирівна летіла до Японії виключно за грошима для модернізації нашої ГТС, інших цілей по суті не було. У той час японці не дуже дивились на Україну, давати грошей не хотіли, їх відносини з росієї почали потроху покращуватись, а Газпром виступав категорично проти співробітництва України з Японією у нафтогазовій сфері.

Контрпартнером Тимошенко по перемовинам був тодішній японський прем`єр Таро Асо. Саме його треба було переконати вкласти гроші в нашу ГТС. Людина він не проста, і ми знали, що найменша помилка з нашої сторони може поставити хрест на спіробітництві.

Так от, Юлія Тимошенко прибула трохи раніше, щоб послухати, які тактику та стратегію краще застосувати у перемовинах для того, щоб вирішальна зустріч вийшла результативною.

Виходячи з психологічного портрету Таро Асо, проробили усі деталі – від костюма Тимошенко (зупинились на світлобежевій сукні японського дізайнера) до накачування Юлі знаннями про нецке – саме ці мініатюрні вироби зі слонової кістки були хобі японського прем`єра). Я тоді провів з нею три доби, використовуючи кожну вільну хвилину на пояснення тих чи інших нюансів спілкування з японцями. А ще - перше, що вона за нашою рекомендацією зробила після прибуття до Японії, - помолилася в Синтоїстському храмі Мейдзі Дзінгу, щоб українська та японська команди побудували справді стратегічну співпрацю”. І це справило велике враження на Таро Асо.

Прямих грошей японці тоді не дали (дали пізніше – коли вивчили усі аспекти питання – на те вони і японці), але була підписана низка меморандумів, яка заклала основи подальшої співпраці України та Японії. У тому числі, в інвестиційній сфері. Відгуки в японських ЗМІ за результатами візиту також були виключно позитивні.

Всі міністри, з якими мені довелось працювати (від Удовенка до Порошенка) могли не читати усю купу документів, які надавало їм посольство у рамках підготовки до візитів, але «Тези до бесіди» та «Психологічний портрет» того чи іншого державного діяча, з яким планувались перемовини, завжди лежали зверху цієї купи. І жоден з них цю інформацію не ігнорував.

Ну, і ази дипломатії – на важливих перемовинах завжди повинен бути присутнім досвідчений синхроніст. Саме цей тактичний маневр дає час переговорнику найбільш оптимальним чином сформулювати свою наступну думку.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть, будь ласка, необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редактора. Дякуємо!