Трамп зробив новий фінт ушами, зупинивши на місяць тарифи проти Канади та Мексики. Цим він показав, що його слова мало чого варті. Бо він одночасно може говорити, що тарифи є інструментом для примусу переносити заводи в США і для боротьби з наркотрафіком. А потім вибирає з якихось причин підходящий йому аргумент і забиває на другий. Чи не забив до кінця а потім справді таки їбане? В общім ви поняли - він майстер створювати атмосферу страху та невизначеності.
«Economist» бачить в цьому велетенську проблему для самих США. Бо дурний буде той бізнесмен, який захоче інвестувати в завод в Америці. Він буде постійно переживати за ланцюги поставок з інших країн. Ну і звісно ще більше думатиме чи відкривати бізнес в країнах, яким Трамп обіцяє піздов. Ну і рано чи пізно він стане хлопчиком, який постійно кричав «Вовки! Вовки!»
Як тарифна турбулентність Трампа спричинить економічний біль
Мексика і Канада отримали відстрочку, але фірми залишаються наляканими
На вихідних Дональд Трамп поставив Північну Америку на межу торговельної війни. 3 лютого він охолодив ситуацію, відтермінувавши на місяць тарифи для Канади та Мексики, оскільки країни намагаються досягти угоди, яка може включати в себе все - від імміграційного контролю до торговельних проблем. Раптовий поворот підкреслив репутацію пана Трампа як агента хаосу, який використовує екстремальні погрози, щоб домогтися поступок від інших. Це небезпечна гра, яка так само легко може призвести до прорахунків і згубної невизначеності для світової економіки.
Настрій пана Трампа був одночасно ейфоричним і войовничим, навіть за його мірками, після того, як на вихідних він оголосив про запровадження тарифів проти трьох найбільших торговельних партнерів Америки - Мексики, Канади та Китаю. «ЦЕ БУДЕ ЗОЛОТИЙ ВІК АМЕРИКИ!» - написав він на своїй соціальній платформі Truth Social. «ВСЕ ЦЕ БУДЕ КОШТУВАТИ ТІЄЇ ЦІНИ, ЯКУ ДОВЕДЕТЬСЯ ЗАПЛАТИТИ». 3 лютого світові ринки дали уявлення про цю ціну: акції впали по всьому світу, ціни на нафту зросли, а більшість валют ослабли по відношенню до долара. Але щойно пан Трамп пішов на поступки - спочатку оголосивши про відтермінування тарифів на мексиканський імпорт, а потім, через кілька годин, на канадські товари, - рух ринку пішов у зворотному напрямку. Тепер ви бачите шкоду, а тепер - ні.
Якою б позитивною не була деескалація, вона створює тривожний парадокс для ринків у найближчі місяці. Переконлива теорія пана Трампа полягає в тому, що, хоча він мало зважає на думки економістів, юристів та інших політиків, інвестори мають на нього вплив. Він не хоче спровокувати обвал фондового ринку. Саме тому деякі оглядачі припускали, що його тарифи в розмірі 25% на товари з Канади та Мексики завжди будуть недовговічними. Таке припущення підтвердилося його різким розворотом. Отже, це може обмежити розпродажі під час будь-яких майбутніх торговельних суперечок, що, в свою чергу, дозволить пану Трампу довше використовувати протекціоністські інструменти.
Незабаром ця динаміка може бути перевірена на міцність. Для початку, пан Трамп зберіг привид тарифів, що нависає над Канадою та Мексикою: Трамп лише відтермінував їх на місяць, а не зняв з порядку денного. Один з основних викликів для урядовців цих країн полягає в тому, щоб зрозуміти, чого саме хоче пан Трамп. В його указах, які оголошували про введення мит, вони були описані як надзвичайна реакція на потік наркотиків і нелегальних іммігрантів в Америку. У подальших коментарях він наголошував на економічних цілях. За його словами, доки компанії вироблятимуть свою продукцію в Америці, вони не зіткнуться з тарифами. Він також повторив своє хибне твердження про те, що, маючи дефіцит торгового балансу, Америка субсидує інші країни.
Наразі і Клаудія Шейнбаум, президент Мексики, і Джастін Трюдо, прем'єр-міністр Канади, виграли час, апелюючи до занепокоєння Трампа питаннями безпеки. Пані Шейнбаум погодилася розмістити 10 000 солдатів на північному кордоні своєї країни, щоб допомогти зупинити потік фентанілу в Америку. Пан Трюдо заявив, що канадський уряд посилить прикордонний контроль, в тому числі створить нову спільну з Америкою ударну групу, щоб зупинити контрабанду фентанілу. Скептики відзначають, що такі заходи є значною мірою повторенням існуючої політики двох країн щодо боротьби з транскордонною торгівлею наркотиками.
Тарифи щодо Канади та Мексики, в будь-якому випадку, можуть бути лише завісою для протекціоністської програми пана Трампа. На вихідних він оголосив про додаткові тарифи в розмірі 10% на весь імпорт з Китаю. Поки що він не запропонував геополітичному супернику Америки відстрочку. Останніми днями він також заявив, що «абсолютно» запровадить тарифи проти Європейського Союзу, і пообіцяв накласти до 100% мита на напівпровідники, вироблені на Тайвані. Всі ці дії можуть бути частиною більш масштабного бачення запровадження універсального тарифу на весь імпорт, який він неодноразово обіцяв під час передвиборчої кампанії, вважаючи, що це покладе початок виробничому ренесансу в Америці.
Насправді, навіть тарифи лише на Канаду та Мексику завдадуть серйозної шкоди американському виробництву. Особливо це стосується американських автовиробників, які, заохочені десятиліттями угод про вільну торгівлю, почали покладатися на заводи в Канаді та Мексиці. За даними банку Barclays, 25-відсотковий тариф знищив би прибутки «великої трійки» автовиробників у Детройті - «Стеллантіс», «Дженерал Моторс» і «Форд» - якби вони не вжили жодних заходів для підвищення цін або зміни виробництва.
Вплив міг би бути набагато більшим, ніж проста 25% надбавка на автомобілі та запчастини, вироблені в Канаді чи Мексиці. Деякі автомобілі перетинають кордони Америки до семи разів, оскільки компоненти збираються у більші одиниці перед відправкою до автомобільних фірм для остаточного складання. Не існує механізму, який би запобігав обкладанню цієї продукції митом щоразу, коли вона перетинає кордон, каже Роберт Асселін з Канадської ділової ради. Тією мірою, якою компанії могли підготуватися, створивши запаси або знайшовши альтернативних постачальників, вони це зробили. «Проблема полягає в математиці. Ціна стає стримуючим фактором. Коли щось більше не є життєздатним, воно просто руйнується», - каже пан Асселін. Ходили чутки, що заводи в Детройті можуть відправити робітників додому до кінця тижня. Менші постачальники, які не мають капіталу для покриття вищих витрат, могли б припинити виробництво деталей, що унеможливило б продовження випуску певних автомобілів. Деякі постачальники могли б навіть збанкрутувати.
Невиконані погрози пана Трампа створять величезну невизначеність для бізнесу в Америці та за її межами. Ринки можуть мати рацію, якщо будуть применшувати майбутні заяви пана Трампа. Але корпоративні менеджери не можуть дозволити собі таку розкіш, приймаючи рішення про те, як розподіляти капітал у найближчі роки. Мало хто наважиться збільшити інвестиції в Канаду чи Мексику, поки пан Трамп перебуває в Білому домі. Водночас, окрім гучних заяв на догоду президенту, вони можуть також неохоче запускати великі проекти в Америці, не маючи чіткого уявлення про те, чи можуть вони розраховувати на безперешкодний доступ до глобальних ланцюгів поставок та експортних ринків.
В економічній літературі вже давно визначено, що невизначеність є перешкодою для інвестицій та зростання. В одному дуже доречному прикладі, в дискусійному документі для Федеральної резервної системи було виявлено, що невизначеність у торговельній політиці під час першого терміну пана Трампа - тоді вона була зосереджена переважно на Китаї - призвела до скорочення інвестицій в Америку лише у 2018 році щонайменше на 1%. Цього разу спірні тарифи пана Трампа охоплюють як набагато більшу частину світу, так і набагато більший зріз американського промислового ландшафту. Незалежно від того, виконає він свої погрози чи ні, йому вже вдалося викликати величезну плутанину і занепокоєння у компаній. Якщо він продовжить йти цим шляхом, наслідки для світової економіки будуть серйозними.