«Ми не можемо сидіти склавши руки": Колишній бос МІ-6 заявив, що Британія має готуватися до війни, оскільки Путін загрожує Європі
Ексклюзив: Оскільки російсько-українське перемир'я не виглядає ближчим, сер Алекс Янгер розповідає The Independent про те, як Великобританія занадто відірвана від загрози, яку становить Путін - і що наші «колективні зусилля» повинні змінитися
Сем Кайлі, Редактор відділу міжнародних відносин
Британії необхідно переозброїтися і створити резерви через форму національної служби, щоб захиститися від сподівань Володимира Путіна домінувати в Східній Європі і підірвати Захід, попередив колишній глава МІ-6.
Сер Алекс Янгер сказав, що люди у Великій Британії повинні усвідомити, що загроза з боку Росії - і її близькість до США - реальна, додавши при цьому: «Путін і Трамп разом зробили все можливе, щоб переконати нас, що правила змінилися».
Розмірковуючи над тим, чи вистачить у Британії сил для повномасштабної війни, він сказав в інтерв'ю Independent TV: «Я хвилююся - ми роззброїлися у військовому плані, це само собою зрозуміло. Ми значною мірою демонтували нашу військову і промислову базу, що є великою проблемою.
«Протягом багатьох років ми були повністю вільні від будь-якої форми екзистенціальної загрози.
«Ми непростимо... розпочали низку воєн за власним вибором, які безпідставно принесли жертви молодим людям, і в цій ідеї колективних зусиль для захисту своєї країни є великий цинізм.
«Я думаю, що нам зручніше думати про армію, як про футбольну збірну Англії: вони йдуть і роблять свою справу, а ми дивимося на це по телевізору - і так більше не може бути».
Дивіться повний епізод «Розмови: Зміна альянсів з Семом Кайлі, Алексом Янгером та Рейчел Еллехус можна переглянути тут.
Обговорюючи питання про те, що необхідно зробити для підготовки, сер Алекс, відомий як «С» під час роботи на посаді шефа розвідки, додав: «Ви повинні запитати солдата про реальну ефективність таких речей, як призов на військову службу. Я не маю жодного уявлення... Я знаю, що це просто має бути більш інтегрованою рисою повсякденного життя.
«Я думаю, що це принесе більше користі. Тому я думаю, що це, мабуть, більше стосується більш творчого і ширшого уявлення про те, що таке резерви».
Сер Алекс, випускник комп'ютерних наук і колишній офіцер Шотландської гвардії, дав виразно британську відповідь на питання про те, чи може Трамп, так публічно підтримавши Путіна, працювати на Росію - звинувачення, яке в минулому лунало на адресу президента США без жодних доказів.
«Я маю на увазі, хто знає? Я особисто не думаю, що він російський агент. Я намагався не з'ясовувати це, бо навіщо вам це знати? Тому я не знаю.
«У певному сенсі, справа не в цьому. Справа в тому, що він погоджується з Володимиром Путіним. Він погоджується з тим, що великі країни отримують додаткові права над малими країнами, особливо на власному подвір'ї».
Ніколи раніше на публічне запитання, чи може президент США бути російським агентом, колишній голова МІ-6 не міг відповісти політичним знизуванням плечима.
Виступаючи в першому епізоді нової дискусійної програми «Розмова» на Незалежному телебаченні разом з колишньою посланницею міністра оборони США в НАТО д-ром Рейчел Еллехус, сер Алекс сказав, що Британія відстала від інших європейських країн у своїй здатності і готовності захищати себе.
«Це дійсно залежить від того, наскільки близько ви знаходитесь до Москви. Я думаю, що у Фінляндії це добре розуміють, і там існує належним чином інтегрована стійка культура, де кожен звик відігравати свою роль. Я думаю, що в Португалії, яка знаходиться на іншому кінці світу, це зовсім не так - і в певному сенсі це зрозуміло.
«Я думаю, що Великобританія також досить конфліктна. У нас дивовижна історія, яка робить людей більш готовими до того, що Британія відіграватиме набагато активнішу роль, але я думаю, що і тут існує реальне занепокоєння тим, що нас просять робити конкретні речі».
Під цим він має на увазі залучення великої кількості людей до боротьби, а також усвідомлення того, що гібридна війна з Росією, в якій дезінформація, кібератаки і економічний тиск є однаково важливими, вже триває.
Доктор Еллехус, нині генеральний директор Королівського інституту об'єднаних служб, провідного британського аналітичного центру з питань безпеки, виклав загрозу, з якою європейські країни намагаються терміново впоратися.
Ця загроза посилилася після раптової зміни стратегічної ідеології у Вашингтоні за часів Трампа.
З моменту своєї інавгурації Трамп дав зрозуміти, що Європа повинна платити за власну безпеку. Він також заявив, що більше не бачить користі в альянсі НАТО, який підтримував західну безпеку протягом 80 років.
Він погрожував колонізувати Канаду і Гренландію. Він також підтримав більшість претензій Путіна щодо принаймні п'ятої частини України і погодився, що вона може «не бути країною».
Доктор Еллехус, американець, сказав, що, хоча загроза з боку Кремля була постійною, найбільшим стратегічним шоком стала драматична зміна у Вашингтоні.
«Гальванічний момент для Європи? Так, подивіться на відносини Трамп-Путін або Трамп-Мага-Путін», - сказала вона.
«Президент Путін намагається перекроїти карту. Деякі зміни, які були зроблені наприкінці холодної війни, коли Україна, Грузія і Молдова не були частиною Радянського Союзу, але й не були частиною НАТО чи Європейського Союзу, залишили їх у своєрідному підвішеному стані.
«[Це] створило для нього можливість відколоти ці країни і створити осередки нестабільності або небезпеки, які б завадили їм повністю інтегруватися в НАТО або ЄС.
«Чи кажу я, що він збирається завтра вторгнутися в країни Балтії або Польщу? Ні, не кажу. Але він збирається перевірити межі того, що ми називаємо статтею 5, тобто зобов'язання, що напад на одного союзника по НАТО є нападом на всіх.
«Він вже розширює межі цієї статті за допомогою підпорогових дій, які не є звичайними атаками».
За даними вашингтонського Центру стратегічних і міжнародних досліджень, минулого року, у 2023-2024 роках, кількість неконвенційних атак на Європу з боку Росії зросла на 300 відсотків.
«Приблизно 27 відсотків атак були спрямовані проти транспортних об'єктів (таких як потяги, автомобілі і літаки), ще 27 відсотків - проти урядових об'єктів (таких як військові бази і чиновники), 21 відсоток - проти об'єктів критичної інфраструктури (таких як трубопроводи, підводні оптоволоконні кабелі і електромережі) і 21 відсоток - проти промисловості (таких як оборонні компанії)», - йдеться у звіті ЦСІ минулого місяця.
Сер Алекс сказав, що Трамп, Путін і Сі Цзіньпін, схоже, ділять світ на сфери впливу, які змітають поняття національного суверенітету в таких місцях, як Європа.
На додачу до цього, давнє питання довіри зараз підривається США. Як з точки зору військової доктрини, про що свідчить стаття 5 НАТО, так і в системі обміну розвідданими «П'ять очей» між Великою Британією, США, Канадою, Австралією і Новою Зеландією.
Довіра між США та їхніми союзниками за часів Трампа була напруженою, коли сер Алекс очолював МІ-6, після того, як Трамп розголосив секретні розвідувальні дані про підготовку бомби ІДІЛ Сергію Лаврову, міністру закордонних справ Росії.
Він також сильно постраждав від нещодавнього скандалу з групою обміну повідомленнями Signal.
Сер Алекс припускає, що плутанина виникла через рішення президента США призначити недосвідчених керівників на найвищі посади в розвідці.
«Що б ви не думали про це, це дорого коштує з точки зору базового розуміння середовища, в якому ми всі працюємо, і загроз, які існують.
«На перший погляд, використання телефону, айфона чи чогось іншого для планування атаки, про яку ви не хочете, щоб ваш ворог дізнався, не є розумним».
Використання особистих мобільних телефонів для надсекретного зв'язку було непростимим, сказав д-р Еллехус.
Ці комунікації, як правило, відбувалися за допомогою захищеного відеозв'язку, оскільки в них брав участь не лише американський (або британський) персонал, а й війська і агенти розвідки, які могли наражатися на небезпеку на місцях.
Якими б не були труднощі і нові ризики, які адміністрація Трампа не створила для західних розвідувальних служб, сер Алекс сказав, що офіцери ЦРУ «помруть у канаві», щоб захистити свої людські джерела.
«Це дуже незвичайний час. Але все, що я хочу сказати, коли йдеться про захист цілісності наших можливостей як п'яти [очей], буде задіяна дуже, дуже потужна машина для збереження цілісності, навіть якщо я не можу применшити ідею про те, що вона піддається більшому ризику, ніж це було раніше».