Як мінімум тому, що в мене непогано розвинене аналітичне мислення. І в той час як більшість сприймає інформацію через слова, то я інформацію сприймаю «цифрами». Окрім того, після закінчення економічного вузу, я постійно продовжую займатись самоосвітою в цьому напрямку і звичайно автоматично (профдеформація) оцінюю кожну новину з економічного боку. Поясню.
Ось коли я читаю новину, що Україна наростила виробництво снарядів, то я бачу цю новину наступним чином:
1. розумію, що в минулому Україна виробляла мало зброї і звичайно в таких умовах дуже зручно показувати якісь вражаючі результати. В економіці, та статистиці це називається - ефект низької бази.
Якщо виробляти 1000 снарядів в міс, а потім збільшити виробництво до 10 000, то що саме згадування «збільшили виробництво в 10 раз» буде виглядати набагато краще ніж «виробляли 1 тис, а стали 10 тис». Хоча, думаю, всім зрозуміло, що якби виробництво скаладало 10 тис снарядів, то там в 10 раз збільшити виробнтцтво набагато складніше.
2. розумію, що наростити виробництво можна в двох випадках: при наявності недозавантажених виробничих потужностей або ж при збільшені існуючих виробничих потужностей. Звичайно ж, я тримаю в голові інфо про низьку базу. І розумію, що мова йдеться або про запуск недозавантажених виробничих потужностей, або невелике розширення.
3. завжди співставляю данні з інформацію про використання цих снарядів. Особисто мене не влаштовує аргумент: раніше був дефіцит боєприпасів, а зараз все норм. Бо моє аналітичне мислення бачить тут теж багато нюансів. Ми використовуємо, що виробляємо самі, купуємо самі в рамках спільного виробництва з іншими країнами і отримуємо в рамках безкоштовної допомоги. Окрім того, розумію, що завжди є запаси і для того ж контрнаступу вони мали б готуватись. Тому необхідно завжди оцінювати надходження, джерела надходжень та їх динаміку. Ну і розуміти, запаси та динаміку цих запасів.
4. на війні завжди треба оцінювати аналогічні можливості ворога: запаси, власне виробництво, інші поставки, можливості для нарощення виробництва. Без співставлення цієї інформаціі, ми ніколи не розумітимемо наскільки обганяємо чи відстаємо від ворога. І навіть коли мені кажуть, що наша зброя точніша та ефективніша, то я знову ж сприймаю її в цифрах. Ворог може бути менш ефективним у відносних показниках (в %), але за рахунок «закону великих чисел» він може може перевагу в кількісних показниках.
Звичайно, всі ці данні засекречені, але розуміння всіх цих нюансів дає мені привід дуже обережно оцінювати ситуацію. І не вестись на новини, якими нас кормлять.