1. російська економіка продовжує занепад: виробництво цивільної продукції впало до мінімуму за два роки.
- російська економіка стрімко скочується до рецесії через провал у цивільних галузях. Як повідомляє аналітичний центр ЦМАКП, виробництво цивільної продукції в березні 2025 року впало до найнижчого рівня з квітня 2023-го.
- Без урахування оборонно-промислового комплексу (ОПК) країна вже фактично перебуває в рецесії. У першому кварталі випуск цивільної продукції зменшувався на 0,8% щомісяця, а в березні падіння прискорилося до 1,1%.
- Стагнація промисловості триває вже понад пів року, а єдиним драйвером залишається мілітаризація економіки — виробництво зброї та військової техніки.
- Виробництво харчових продуктів, яке роками демонструвало стабільне зростання, тепер також падає: у першому кварталі скорочення становило 0,7% щомісяця.
- Подібне погіршення востаннє спостерігалося на початку повномасштабної війни проти України у 2022 році.
- У цивільному машинобудуванні, електротехніці та будівельній галузі триває стрімкий спад. Виробництво чорних металів, будматеріалів і готових металовиробів скорочується фронтально.
- Промисловість без урахування виробництва озброєнь за квартал обвалилася на 5,2% — такого падіння не було навіть у розпал кризи 2022 року.
- Попри рекордну ключову ставку у 21%, яку Центробанк тримає вже пів року, інфляцію приборкати не вдалося. Натомість ставка лише додушує залишки економічної активності.
2. McDonald’s заблокував спроби використання свого бренду в росії.
- Американська компанія McDonald’s подала заявку до російського Роспатенту для поновлення реєстрації свого товарного знака «Макдоналдс».
- Документи було подано ще в грудні 2024 року, і в квітні 2025-го їх прийняли до розгляду. Однак це рішення жодним чином не пов'язане з поверненням бренду на російський ринок.
- McDonald’s, який у травні 2022 року повністю залишив росію на знак протесту проти збройної агресії проти України, виступив із чіткою заявою: компанія залишається вірною своїм цінностям і не планує відновлювати діяльність у державі-агресорі.
- Подання заявки пояснюється виключно прагненням захистити свої торговельні марки від використання сторонніми особами у росії.
- «Ми регулярно поновлюємо права на наші бренди в усьому світі, щоб не допустити їхнього несанкціонованого використання, зокрема в країнах, де ми більше не працюємо», — наголосили в McDonald’s.
- Таким чином, російські спроби спекулювати брендом McDonald’s вкотре зазнали провалу: американська компанія чітко дистанціювалася від будь-якої діяльності на території росії.
3. Китай негласно скасовує 125% мита на окремі товари з США.
- Китай почав тихо скасовувати 125-відсоткові мита на деякі категорії американських товарів.
- Йдеться, зокрема, про напівпровідники, обладнання для виробництва мікросхем, медичні препарати, авіаційні деталі, промислові хімікати, кварц і етан.
- Пекін опитує виробників, щоб визначити, в яких секторах немає альтернатив постачанням із США. Там, де критична залежність зберігається, мита вирішили зняти, аби захистити національні інтереси Китаю.
- Офіційно оголошувати про це китайська влада не планує, щоб не демонструвати власну вразливість і зберегти простір для майбутніх переговорів.
- Раніше у квітні США також частково зняли мита з китайських смартфонів, ноутбуків та іншої електроніки, фактично визнавши залежність від імпорту з КНР.
4. Республіканець Ліндсі Грем заявив, що Сенат готовий підтримати нові санкції проти росії та країн, які купують російські енергоносії.
- Так він відреагував на слова президента Дональда Трампа про можливість посилення тиску на Москву.
- Він зазначив, що вже підготував двопартійний законопроєкт, який передбачає запровадження вторинних тарифів для будь-якої країни, що купує російську нафту, газ, уран чи інші товари.
- Документ має майже 60 співавторів і готовий до розгляду.
5. США висунули нові обвинувачення голові російського ВТБ у відмиванні грошей та обході санкцій.
- Прокуратура Південного округу Нью-Йорка офіційно висунула обвинувачення голові російського держбанку ВТБ Андрію Костіну у багаторічних махінаціях, спрямованих на приховане управління активами в США всупереч санкціям.
- Разом із Костіним на лаві підсудних опинилися його спільники — колишній власник банку «Відкриття» Вадим Бєляєв (Вольфсон) та громадянин США Геннон Бонд.
- За даними слідства, Костін навіть після запровадження американських санкцій у 2018 році продовжував через мережу офшорів володіти розкішним маєтком в Аспені (штат Колорадо), грубо порушуючи міжнародне право.
- Звинувачення включають змову з метою обходу санкцій, відмивання грошей та шахрайство з банківськими переказами.
- Справу розглядатиме Окружний суд США Південного округу Нью-Йорка, слухання розпочнуться 16 червня 2025 року. Бєляєв і Бонд були заарештовані ще у лютому 2024 року й наразі очікують судового рішення.
- Сам Костін переховується в росії, фактично уникаючи американського правосуддя.
- Кремлівський банкір, який публічно закликав до «відновлення діалогу» із США через повернення Дональда Трампа, вкотре довів небезпеку російських фінансових структур для глобальної стабільності.
6. Інтерпол підозрює росію в торгівлі людьми: африканок обманом змушують працювати на заводі бойових дронів.
- росія опинилася в центрі міжнародного скандалу: Інтерпол почав розслідування щодо масового вербування жінок із бідних країн для роботи на заводі ударних дронів в особливій економічній зоні «Алабуга» в Татарстані.
- Під виглядом високих зарплат і професійного навчання росіяни заманюють африканок, латиноамериканок та азійок, фактично використовуючи обман і примусову працю на виробництві зброї для війни проти України.
- За даними Bloomberg, розслідування розпочалося в Ботсвані після скарг на шахрайські схеми вербування, а місцевих організаторів вже допитано.
- У 2024 році росія втягнула у свою програму понад 350 жінок із 44 країн, серед яких Мозамбік, Лесото, Колумбія та Шрі-Ланка, а в 2025 планує збільшити цю цифру ще на 8500 осіб із 77 країн.
- Обдурені дівчата після прибуття до Татарстану замість обіцяного навчання опиняються на конвеєрах виробництва іранських ударних безпілотників, що використовуються для атак на українські міста.
- Таким чином росія активно використовує сучасне рабство для забезпечення свого військового терору.
Більше на https://t.me/Omelyan_News