Сьогодні, 24 лютого, Національний день молитви в Україні. Віряни святкують перше і друге віднайдення голови Івана Хрестителя. До Нового року залишилося 310 днів.
24 лютого 2025 року — понеділок. 1097-й день війни в Україні.
24 лютого в церковному календарі – перше і друге віднайдення голови Івана Хрестителя. Це свято присвячене обретінню голови святого Івана Предтечі, яка була знайдена двічі. Перше віднайдення відбулося у IV столітті. Голова Івана Хрестителя була знайдена в Іерусалимі і повернута в Іерусалимський храм. Друге віднайдення сталося у V столітті. Голова святого була знайдена в Константинополі (сучасний Стамбул) і також повернута в храм.
Що не можна робити 24 лютого
- Не можна прясти, в'язати.
- Категорично забороняється різати корову.
- Не слід тримати домашню худобу голодною.
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
- дивилися, який сьогодні день: почути грім — буде сильний вітер;
- проліски вже зацвіли — весна прийшла, зими більше не буде;
- співають дрозди — весна буде ранньою;
- на даху довгі бурульки до пізньої весни.
Іменини: як назвати дитину, яка народилася 24 лютого
Які завтра іменини: Іван, Іларіон.
Талісманом людини, народженої 24 лютого є хризоберил. Допомагає вилікувати шкірні захворювання. Хризоберил здавна використовували, щоб отримати дивовижний дар — розуміти мову птахів та тварин.
Цього дня народилися:
- 1930 рік — хореограф, заслужений артист України Григорій Чапкіс;
- 1948 рік — український бард, відомий як Тризубий Стас Станіслав Щербатих;
- 1959 рік — український актор, телеведучий, Народний артист України (2008) Володимир Горянський.
Календар важливих подій в Україні та світі за 24 лютого:
- 1457 рік — перша писемна згадка про село Репинне, Хустського району Закарпатської області, Україна;
- 1466 рік — в Брюгге (Бельгія) відбувається перша з відомих лотерей, організатором якої була вдова фламандського художника Яна ван Ейка;
- 1525 рік — битва при Павії між найманими арміями Франції та імперії Габсбургів, що вважається першою битвою Нового часу;
- 1582 рік — Григорій XIII підписує папську буллу Inter gravissimas, за якою реформовано юліанський календар і введено новий, який пізніше отримав назву григоріанського;
- 1824 рік — уряд Її Величності королеви Великої Британії оголошує війну Бірмі;
- 1807 рік — Папа Римський Пій VII підписує буллу In universalis Ecclesiae regimine, якою було відновлено Галицьку митрополію, затверджено першого митрополита Антонія Ангеловича та визнано за ним права, рівні правам київських митрополитів;
- 1881 рік — розпочинається спорудження Панамського каналу;
- 1887 рік — Париж і Брюссель стають першими столицями держав, які були об'єднані телефонним зв'язком;
- 1918 рік — проголошена незалежність Естонії;
- 1919 рік — уряди України і Польщі підписують угоду про перемир'я;
- 1920 рік — в Мюнхені відбувається перший публічний виступ активістів NSDAP;
- 1938 рік — з'являється у продажу зубна щітка зі щетиною з нейлону;
- 1942 пік — починає мовлення радіостанція "Голос Америки" (німецькою мовою);
- 1991 рік — війна в Перській затоці: багатонаціональні війська, на чолі з НАТО розпочали наземний наступ в Іраку і Кувейті;
- 1992 рік — Україна встановлює дипломатичні відносини з Республікою Бангладеш;
- 2008 рік — Фідель Кастро офіційно подає у відставку з поста голови уряду Куби;
- 2011 рік — київське «Динамо» у себе вдома, на стадіоні "Динамо" імені Валерія Лобановського, перемагає "Бешикташ" з рахунком 4:0, цим самим пройшовши до 1/8 фіналу Ліга Європи УЄФА;
- 2022 рік — початок повномасштабної війни (відкритого воєнного вторгнення) Російської Федерації (за підтримки Білорусі) проти України.
Який завтра день в Україні і світі
Також 24 лютого відбулося Повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Розпочалося 24 лютого 2022 року і стало найбільшою війною в Європі з часів Другої світової. У цей день Росія розпочала масовану атаку по всій території України, завдаючи ракетних ударів, проводячи авіанальоти та наступаючи з кількох напрямків: з півночі (через Білорусь), зі сходу (з окупованих територій Донбасу та Росії) і з півдня (з Криму).
А ще 24 лютого Міжнародний день ненависті до коріандру. Його вигадали люди, які не люблять коріандр (кінзу) через його специфічний смак і запах. Причина неприязні до цієї рослини має генетичне підґрунтя. Дослідження показали, що у деяких людей є генетична мутація, через яку вони сприймають смак коріандру як мильний або неприємний. Це пов’язано з чутливістю до альдегідів – хімічних сполук, що містяться у кінзі.
24 лютого починається Масниця. Це традиційне слов’янське свято, яке символізує прихід весни та проводи зими. Воно святкується протягом тижня перед Великим постом, зазвичай у лютому або березні (дати змінюються щороку залежно від Великодня).
Також 24 лютого Всесвітній день бармена. Є професійним святом для всіх, хто працює за барною стійкою. Ця дата вибрана не випадково — вона збігається з Днем святого Аманда, покровителя виноробів, пивоварів і, відповідно, барменів. Бармени – це не просто люди, які наливають напої, а справжні майстри своєї справи, які створюють коктейлі, піднімають настрій гостям і навіть виконують роль неофіційних психологів. Професія бармена має давню історію. Перші бари з’явилися ще в Середньовіччі, а з розвитком міської культури барменство стало не лише ремеслом, а й мистецтвом.
А ще 24 лютого День народження лотереї. Перша відома лотерея була проведена ще в Стародавньому Китаї приблизно 205–187 роки до н.е. – вона допомагала фінансувати будівництво Великої китайської стіни. В Європі лотереї з’явилися в Середньовіччі. 1446 року в Брюгге (сучасна Бельгія) відбулася одна з перших задокументованих лотерей.