Всього три місяці як Трамп виграв вибори з перевагою 1,5%. Всього місяць як він президент. І соціологія «Вашингтон пост» вже показує, більшість американців негативно ставиться що до його дій. Розриви ще не критичні, але показові. І вчорашня хвиля антитрампівських мітингів по США – не на рівному місці виникла.
Що сподобалось і не сподобалось американцям – то ви прочитайте. А я витягну нагору один аспект – про схильність трампістів до самообману.
Трамп фактично в економіці ще нічого не змінив, тільки почав звільнення. Навіть тарифи ще не ввалив. Тобто весь його ефект поки що суто психологічний. Але серед республіканців стало впятеро менше тих, хто оцінював економіку США як погану – минулого літа таких було 50%, а зараз тільки 11%. Хоча повторю – Трамп по факту на економіку ще ніяк не вплинув. Але у його прихильників жизнь рєзко похорошела. Бо а как же ж – наш бубочка поєбділ)))
Здавалось би, що демократи мають відповісти тією ж монетою – почати вважати, що економіка погана. Але серед них виявилось вдвічі менше таких впєчатлітєльних – кількість зрадофілів зросла з 11% лише до 26%.
Багато ранніх дій Трампа непопулярні, свідчать результати опитування Post-Ipsos
Президент Дональд Трамп розпочав свій другий термін шквалом дій, спрямованих на радикальну дезорганізацію і скорочення федеральної бюрократії, але відгуки американців про багато з його конкретних ініціатив неоднозначні і негативні, а 57% вважають, що він перевищив свої повноваження з моменту вступу на посаду, згідно з опитуванням, проведеним «Вашингтон пост» та «Іпсос».
Загалом, 43% американців кажуть, що підтримують те, що президент зробив протягом першого місяця свого перебування на посаді, а 48% - що не підтримують. Кількість тих, хто категорично проти, перевищує кількість тих, хто рішуче підтримує, у співвідношенні 37% до 27%.
Прихильники президента аплодують йому за депортацію нелегальних іммігрантів і скорочення державних витрат. Ті, хто незадоволений напрямком, в якому він веде країну, кажуть, що побоюються, що Трамп дозволяє мільярдерові Ілону Маску демонтувати критичні державні програми.
Майже 9 з 10 республіканців підтримують його дії, тоді як 9 з 10 демократів виступають проти. Серед незалежних приблизно кожен третій підтримує те, що він робить, а половина виступає проти. Решта не впевнені, чи підтримують вони те, що відбувається, чи виступають проти.
Ініціативи Трампа викликали численні судові позови, які намагаються заблокувати або сповільнити його прогрес, а також заяви критиків про те, що йому не вистачає повноважень, щоб зробити багато з того, що він запропонував. Хоча більшість американців погоджуються з думкою, що він перевищив свої повноваження, 40 відсотків кажуть, що він має право робити те, що робить. Приблизно 2 з 3 кажуть, що Трамп повинен отримати схвалення Конгресу на заморожування фінансування програм, раніше схвалених Конгресом і попередніми президентами.
Американці також чітко уявляють, що повинен робити президент, якщо федеральний суд визнає, що він зробив щось незаконне. Понад 8 з 10 кажуть, що він повинен виконати рішення суду. Серед них понад 9 з 10 демократів, а також приблизно 8 з 10 республіканців і незалежних.
Більшість американців вважають, що Верховний суд спробує зупинити Трампа, якщо він вийде за межі своїх повноважень, але на питання, чи спробують республіканці в Конгресі зупинити його, якщо це станеться, більшість відповідає, що законодавці-республіканці, швидше за все, підуть назустріч тому, що хоче зробити Трамп.
Загалом, згідно з опитуванням Post-Ipsos, 45% дорослого населення схвалюють те, як Трамп справляється зі своєю роботою, тоді як 53% не схвалюють. Цей чистий негативний рейтинг гірший за результати інших соціологічних опитувань. Середній показник лютневих опитувань, опублікований Washington Post, показує, що 47% схвалюють і 49% не схвалюють. Незрозуміло, чи відображає ця різниця звичайні коливання в опитуваннях громадської думки, чи є більш негативною реакцією на нещодавні дії.
Схвалення Трампа в опитуванні Post-Ipsos значно краще, ніж на момент його відходу з посади в січні 2021 року, коли 38% заявили, що схвалюють роботу, яку він виконує. Це також дещо краще, ніж на початку його першого терміну.
Щодо конкретних сфер відповідальності, більшість не схвалює те, як він справляється з економікою (53% проти 45% схвалюють), і така ж більшість не схвалює те, як він керує федеральним урядом (54%). Щодо імміграції думки сильно розділилися: 50 відсотків схвалюють те, як він вирішує це питання, і 48 відсотків не схвалюють.
Щодо двох особистих якостей, більшість американців вважають, що Трамп не є «чесним і надійним» (62%), тоді як думки розділилися щодо того, чи «має він “гостроту розуму, необхідну для ефективної роботи на посаді президента” - 47% вважають, що має, а 50% - що не має.
Оцінки Ілона Маска, підприємця-мільярдера, який керує зусиллями з реформування виконавчої гілки влади, є більш негативними, ніж оцінки президента. Опитування показало, що 34% респондентів схвалюють те, як Маск справляється зі своєю роботою, 49% - не схвалюють, а 14% не впевнені.
Американці з перевагою 2:1 не схвалюють закриття Маском федеральних агентств, які він вважає непотрібними, і більшість (63%) стурбовані тим, що його команда отримує доступ до конфіденційних особистих даних громадян. Але громадськість сильно розділилася в питанні про те, чи скорочує він переважно марнотратні витрати, чи скорочує необхідні програми - 37% проти 34%, а 26% заявили, що не впевнені в цьому.
Найпопулярніша ініціатива Трампа стосується імміграції, де 51% спочатку заявили, що підтримують ідею депортації приблизно 11 мільйонів нелегальних іммігрантів, які перебувають у країні. Переважна більшість підтримує депортацію тих, кого звинувачують у скоєнні насильницьких злочинів, а переважна більшість підтримує депортацію тих, кого звинувачують у ненасильницьких правопорушеннях.
Однак думки стають негативними, коли йдеться про депортацію іммігрантів, які порушили лише імміграційне законодавство, тих, хто прожив у країні понад 10 років, приїхав у дитинстві або є батьками дітей, які є громадянами США. Пропозиція Трампа скасувати громадянство за правом народження, на яку чекає серйозна перевірка в суді, також викликає несхвалення більшості.
Найменш популярною дією президента є його рішення помилувати всіх засуджених за злочини після нападу на Капітолій 6 січня 2021 року. Понад 8 з 10 виступають проти помилування тих, хто був засуджений за насильницькі злочини, і 55% - проти помилування тих, хто був засуджений за ненасильницькі злочини.
Наказ Трампа припинити всі програми різноманітності, рівності та інклюзії у федеральному уряді викликає дещо більше негативних відгуків, ніж позитивних, але різниця знаходиться в межах похибки. Загалом, 46% схвалюють розпорядження Трампа щодо DEI, тоді як 49% не схвалюють. Республіканці переважно підтримують позицію Трампа, тоді як демократи в переважній більшості виступають проти. Підтримка більша серед американців старше 50 років, тоді як опозиція сильніша серед небілих американців і тих, хто має аспірантуру.
Крім того, конкретні дії президента, які були перевірені в опитуванні, сприймаються негативно.
Приблизно 6 з 10 виступають проти закриття Агентства США з міжнародного розвитку, яке надає гуманітарну допомогу країнам з низьким рівнем доходу. Агентство було створене за рішенням Конгресу, і для його ліквідації адміністрації потрібне схвалення Конгресу. Але адміністрація практично закрила його, заморозивши фінансування і скоротивши персонал.
У той час, коли кожен день приносить повідомлення про звільнення в одному відомстві за іншим, майже 6 з 10 американців заявляють, що виступають проти звільнення великої кількості працівників федерального уряду або спрощення процедури звільнення державних службовців, які працюють на державній службі протягом тривалого часу. Крім того, понад 2 з 3 виступають проти блокування спілкування федеральних агентств охорони здоров'я з громадськістю без схвалення призначеного Трампом керівника.
Трамп зробив кілька кроків, пов'язаних з трансгендерними людьми, від спроби заборонити трансгендерним спортсменам брати участь у жіночих та дівочих видах спорту до цькування трансгендерних військовослужбовців. Опитування Post-Ipsos показало, що більшість (53%) виступають проти заборони трансгендерним людям служити в армії.
В опитуванні Post-Ipsos не ставилося питання про спробу Трампа заборонити трансгендерним дівчатам і жінкам брати участь у дівочому та жіночому спорті. Але попередні опитування виявили підтримку таких заборон.
На сьогоднішній день головною економічною ініціативою Трампа є запровадження тарифів на товари з-за кордону. В опитуванні запитували про його заклик запровадити 25-відсоткові тарифи на Мексику та Канаду (які наразі призупинені) та 10-відсоткові додаткові тарифи на товари з Китаю. Інші запропоновані тарифи не були протестовані.
Понад 6 з 10 американців виступають проти тарифів на канадські товари, і майже 6 з 10 - проти тарифів на мексиканські товари. Американці з невеликою перевагою підтримують (50% на 45%) тарифи на товари з Китаю.
Американці також бачать негативні наслідки від цих дій. Близько 7 з 10 вважають, що тарифи на товари з Мексики, Канади та Китаю призведуть до зростання цін на ці товари. Багато хто також вважає, що тарифи зашкодять американським робітникам та американським виробникам.
Економічні питання допомогли Трампу здобути перемогу на виборах над віцепрезиденткою Камалою Гарріс. На початку його нового терміну загальні враження від економіки залишаються виразно негативними: 73% респондентів вважають, що економіка «не дуже хороша» або «погана», а 26% оцінюють її як «хорошу» або «відмінну». Відсоток тих, хто оцінює її як погану, знизився з 33% у серпні та 42% у вересні 2023 року до 21% зараз.
Песимізм переважає щодо конкретних аспектів економіки: понад 9 з 10 респондентів негативно оцінюють ціни на продукти харчування, близько 3 з 4 - ціни на газ та енергоносії, понад 7 з 10 - доходи середньостатистичних американців, а більшість навіть негативно оцінюють рівень безробіття, який протягом останніх місяців стабільно тримається на рівні близько 4%.
Одним з індикаторів того, як вибори змінюють ставлення, є зміна партійних поглядів на стан економіки. Минулого літа 50 відсотків республіканців оцінювали економіку як погану. Сьогодні це лише 11 відсотків. Серед демократів відсоток тих, хто оцінює економіку як погану, зріс з 11% минулого літа до 26% в новому опитуванні.
Опитування Post-Ipsos проводилося онлайн 13-18 лютого серед 2 601 дорослого жителя США. Вибірка була сформована за допомогою Ipsos KnowledgePanel, постійної панелі американських домогосподарств, рекрутованої поштою з використанням методу випадкової вибірки. Загальні результати мають похибку плюс-мінус 2,1 бала; питання про підтримку деяких політик ставилися випадковій половині вибірки і мають похибку в три бали.