Чотири сценарії забезпечення миру в Україні

Чотири сценарії забезпечення миру в Україні

Президент США Дональд Трамп наполягає на мирному врегулюванні повномасштабної війни Росії проти України, яка триває вже три роки. Голос Америки проаналізував кілька підходів, нещодавно запропонованих аналітичними центрами, спрямованих на досягнення тривалого миру.

Стратегія максимального тиску

План Центру аналізу європейської політики (CEPA) під назвою “Як перемогти: План із семи пунктів для сталого миру в Україні” закликає до “стратегії максимального тиску, щоб залучити Росію до добросовісних переговорів”.

Він стверджує, що США та їхні союзники повинні:

  • надати негайну матеріальну підтримку Україні без застережень з метою виснаження російських військових і тим самим покращення позиції України на переговорах;
  • посилити санкції проти російських фінансових установ і компаній енергетичного сектора, вивільнити заморожені російські активи для підтримки оборони та відновлення України та запровадити вторинні санкції для посилення економічного тиску не лише на Росію, але й на авторитарні режими Китаю, Ірану та Північної Кореї.

CEPA стверджує, що Україна та Європа повинні бути включені в будь-які мирні переговори з Росією, що США повинні підтримувати “очолювану Європою коаліцію бажаючих” для дотримання будь-якої “лінії припинення вогню за допомогою міжнародних сил”, і що “європейські союзники повинні досягти послідовного та якомога швидшого прогресу на шляху до вступу України до Європейського Союзу”.

Одна із авторів звіту, Кетрін Сендак, директорка з питань трансатлантичної оборони та безпеки CEPA, заявила Українській службі Голосу Америки, що Сполучені Штати повинні вступати в переговори з Росією, лише “озброївши Україну найсильнішими можливими засобами” та використавши свої найжорсткіші “дипломатичні інструменти”.

Вона додала, що питання можливого членства України в НАТО не повинно виноситися на переговори з Росією.

“Обговорювати це з країною, яка не є членом НАТО… Я не вірю, що це вигідно будь-яким переговорам”, — сказала Сендак, зазначивши, що це дасть Росії “право вето щодо.. вибору членів приєднатися до альянсу чи ні”.

Тактика переговорів

Джош Рудольф, старший науковий співробітник Німецького фонду Маршалла та голова робочої групи трансатлантичної демократії працював над російською та українською політикою в Раді національної безпеки під час першої адміністрації Трампа.

Минулого місяця він запропонував політичні рекомендації нинішній адміністрації Трампа щодо припинення війни.

Серед них:

  • “Підходьте до [президента Росії Володимира] Путіна з позиції сили. У той час як Путін виглядав жорстким і сильним на початку першого терміну Трампа, його помилка в Україні послабила його... Як домінуючий партнер у цих відносинах, Трамп, а не Путін, може встановлювати умови переговорів”.
  • “Знати, коли піти. Критичний момент у переговорах настане, коли Путін відмовиться піти на великі поступки. Трамп повинен бути готовий піти”.
  • “Поєднайте санкції зі зниженням цін на нафту і газ. Найкращий спосіб змусити Путіна зрозуміти, що натиск на Україну призведе до катастрофи для його правління – це тиснути на Росію фінансово… Використовуючи свої тепліші відносини з Саудівською Аравією, ніж ті, якими користувався [колишній президент Джо] Байден, Трамп мав би затопити ринок викопного палива, що зробить санкції стійкими, знищить російську військову машину та створить ризики для політичної стабільності в Москві”.

Також Рудольф рекомендував озброїти Україну “по вінця”; надати їй “всіх 300 мільярдів доларів заморожених активів Росії”; змусити Європу “втрачати більше на зброю” та надати 100 000 військових як “миротворців”; надати можливості “американським компаніям відновити Україну”; і запросити Україну до НАТО, якщо Путін відмовиться прийняти “розумні” умови мирної угоди.

Рудольф сказав Голосу Америки, що Трамп міг би переконати тих у США, які зараз скептично ставляться до продовження озброєння України, що це в рамках мирної угоди піде на користь американським робітникам.

“[Віе] каже їм: добре, тепер у нас є хороша угода, вона забезпечена рідкоземельними [мінералами], це поклало кінець війні, і щоб утримати це, нам потрібно буде забезпечити постійний потік доброї старої зброї американського виробництва, яка, до речі, створює всі ці американські робочі місця, об’єкти та фабрики в червоних штатах”.

Реклама економічних вигод

У доповіді під назвою “Долари та розум: зацікавленість Америки в українській перемозі” Елейн Маккаскер, Фредерік Каган і Річард Сімс з American Enterprise Institute розглянули ціну припинення підтримки України, дійшовши висновку, що це призведе до поразки України та просування Росії далі в Європу, змусивши США збільшити свою присутність у Європі.

Серед висновків звіту:

  • Підтримка України в перемозі над Росією в інтересах Сполучених Штатів.
  • Світ, у якому домінує Росія, був би небезпечнішим і дорожчим для Америки — це потребувало б збільшення витрат на оборону на 808 мільярдів доларів протягом п’яти років.
  • Альтернативно, посилення та прискорення багатонаціональної підтримки України та завершення війни в найближчій перспективі призведе до динамічної та вільної України з нещодавно модернізованою та випробуваною в боях армією та процвітаючою промисловою базою, що допоможе стабілізувати Європу.
Фредерік Каган сказав, що перемога Росії в Україні стане перемогою для Ірану, Китаю та Північної Кореї, сприятиме авантюризму в їхніх відповідних регіонах і дозволить Росії відновити свою армію, отримавши додаткові людські та матеріальні ресурси в Україні.

Захоплення Росією України спрямує хвилю біженців до Європи, що ще більше дестабілізує континент, сказав Каган.

“Вони чинили звірства над українським населенням на окупованих територіях. Я б очікував, що це погіршуватиметься, чим далі на захід просуватимуться росіяни, і чим більше вони просуватимуться до найжорсткіших традиційно антиросійських, прозахідних районів західної України. Жахи будуть невимовними”, – передбачає він.

За його словами, збільшення допомоги Україні перетворить її на опору європейського миру та безпеки — країну з випробуваною в боях армією та військовою промисловістю, що швидко розвивається — таким чином дозволяючи США зосередитися на інших регіонах.

Поміркований підхід

“Проєкт президентської трансформації 2025” від фонду Heritage Foundation містить політичні рекомендації щодо російсько-української війни.

У ньому зазначається, що американський консервативний рух розколотий щодо України: одна сторона підтримує Київ, інша — за відхід. І пропонується золота середина.

Серед рекомендацій Проєкту 2025:

  • Продовження участі США [у підтримці України] має бути повністю оплачене; обмежене військовою допомогою (у той час, як європейські союзники вирішують економічні потреби України); і мати чітко визначену стратегію національної безпеки, яка не ризикує життям американців.
  • Незалежно від точок зору, усі сторони погоджуються, що вторгнення Путіна в Україну є несправедливим і що український народ має право захищати свою батьківщину. Конфлікт серйозно послабив військову міць Путіна та зміцнив єдність НАТО та посилив його важливість для європейських країн.
  • Президент-консерватор має можливість усунути зовнішньополітичну напругу всередині руху та намітити новий шлях, який визнає комуністичний Китай визначальною загрозою для інтересів США у 21 столітті.

Джеймс Карафано, експерт з питань національної безпеки у The Heritage Foundation, який відповідає за команду з оборони та зовнішньої політики, сказав Голосу Америки, що в інтересах США мати вільну та незалежну Україну, яка може себе захистити.

“З практичної точки зору, об’єднана Європа може захистити себе, а Сполучені Штати можуть захистити Європу, якщо Україна буде окупована Росією. Сказавши це, чи нам... набагато краще, щоб росіяни були на іншому боці України? І відповідь: “Абсолютно”.